Zamknij

Powstają schody z Rutek do Borkowa. Ale czy na pewno o to chodziło?

W.D. 15:46, 10.03.2026 Aktualizacja: 18:16, 10.03.2026
5 Powstają schody z Rutek do Borkowa. Ale czy na pewno o to chodziło? fot.W.D.

Z Rutek do Borkowa w gminie Żukowo już niebawem będzie można się dostać... po schodach. Trwa właśnie montaż konstrukcji. Ale sprawa wywołuje spore kontrowersje. Radna Natalia Sarach-Jagła zwróciła uwagę, że nie będą z nich mogły skorzystać osoby niepełnosprawne czy chociażby matki z wózkami. 

O budowie schodów między Rutkami a Borkowem poinformowała na portalu społecznościowym burmistrz Żukowa Mariola Zmudzińska. 

(...) Trwa posadowienie schodów pomiędzy miejscowościami Rutki-Borkowo. To będzie znaczące udogodnienie dla mieszkańców (...) - napisała. 

W teorii konstrukcja ta ma ułatwić poruszanie się pieszych między Rutkami a Borkowem, gdzie występuje duża różnica wysokości i do tej pory mieszkańcy musieli pokonywać wysoką skarpę. 

[FOTORELACJA]30594[/FOTORELACJA]

Okazuje się jednak, że nie wszystko zostało dobrze przemyślane. Radna Natalia Sarach-Jagła chwali wykonanie i solidność konstrukcji podkreślając, że sama zabiegała o to, by schody powstały. Ale zwraca uwagę zarówno na opóźnienie wykonania robót, jak i na poważne mankamenty całego przedsięwzięcia. 

(...) Co z mamami z wózkami, osobami z niepełnosprawnościami czy starszymi mieszkańcami? No i najważniejsze pytanie: jak się na nie dostać, idąc pod górkę – nadal przez błoto i kamienne przeszkody – skoro prowadzą do przejścia dla pieszych? (...) - napisała radna Natalia Sarach-Jagła. 

Zaznaczyła, że potrzebne są kolejne rozwiązania, które umożliwią skorzystanie ze schodów. 

(...) Bo na razie wygląda to trochę tak, jakby schody były. Tylko dojście do nich… jeszcze w planach (...) - podkreśliła. 

Na ten moment nie wiadomo bowiem czy budowa schodów będzie kontynuowana. 

- I tutaj jest właściwie sedno całej sprawy - mówi radna Natalia Sarach-Jagła. - Śledzę ten temat od samego początku. Było kilka propozycji rozwiązania problemu podejścia z Rutek do przejścia dla pieszych w Borkowie. Rozważano budowę schodów betonowych, ale ostatecznie wybrano stalową konstrukcję. Długo szukano wykonawcy, potem plany pokrzyżowała pogoda. W końcu prace ruszyły, ale z informacji, które uzyskałam wynika, że budowa schodów zostanie zakończona na tym etapie, który widać. Nie wiadomo więc, jak zorganizowane zostanie samo dojście do nich. Dopytuję i czekam na informacje w tej sprawie. 

Poprosiliśmy Urząd Gminy Żukowo o informacje na temat. 

- Schody powinny być zamontowane do końca tego tygodnia (13 marca). To rozwiązanie tymczasowe, które umożliwi mieszkańcom korzystanie z przejścia dla pieszych do czasu wykonania docelowego zagospodarowania terenu - informuje Piotr Lewna, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Żukowo.- Docelowe rozwiązanie wymaga projektu obejmującego m.in. wykonanie dojścia, utwardzenie terenu oraz dostosowanie infrastruktury do obowiązujących wymogów technicznych i dostępności. Z tego względu obecnie schody mają charakter techniczny, umożliwiają korzystanie z przejścia, ale nie stanowią jeszcze finalnego elementu. 

(W.D.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (5)

malkontencimalkontenci

5 5

Takim ludziom nie da się dogodzić. Nie ma schodów źle zbudują im schody to madki z wózkami i inwalidzi się nagle obudzili. Może kolejkę linową wam trzeba zbudować albo jeszcze z 5 progów zwalniających na tych schodach położyć

16:26, 10.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

zooozooo

4 3

banda the bili, to samo co w Kartuzach magistrat wyprawia banda idiotów i dewastatorówz

17:32, 10.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

No dobra No dobra

3 1

A po skarpie dało się jeździć wózkiem? Seniorzy tamtędy chodzili?

18:18, 10.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomRom

0 1

Nie zapomnijcie nieroby z gminy opłacane przez podatnika o progach zwalniających,tak jak na Polnej w Chwaszczynie a 100m przed progiem dziura i zaraz za kolejne ze koła można zgubić, teraz pracownicy gminy hejt start

18:31, 10.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

@malkontenci@malkontenci

1 1

Widzisz, jesteś jednym z tych, którzy tak samo jak ci z tego urzędu nie mają do czynienia z osobami niepełnosprawnymi.
Ty się cieszysz, że budują schody, a ja mówię cieszysz się z ochłapów jakie ten urzad Ci daje i bijesz im brawo.
Ta budowa przypomina mi czasy PRL, gdzie konstruowano tak, aby inwalidom nie przyszło czasami do głowy pokazywać się publicznie, w tamtych czasach nawet windy w blokach miały mieć taką szerokość, że nie wjedzie tam wózek inwalidzki. tutaj jest podobnie budujemy tylko dla zdrowych silnych obywateli. Ci z ''kółkami'' nie sa mile widziani w przestrzeni publicznej.

19:09, 10.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%