Wiadomości

Zamknij

Burmistrz Kartuz z jednogłośnym absolutorium, ale wskazano obszary do poprawy

Magda Dzienisz 13:13, 24.06.2026 Aktualizacja: 14:50, 24.06.2026
4 Jednogłośne absolutorium dla burmistrza Kartuz. Nie bez uwag fot. Magda Dzienisz

Burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński uzyskał wotum zaufania oraz jednogłośne absolutorium z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. Choć niektórzy radni mieli uwagi, m.in. co do niedostatecznego dialogu z mieszkańcami, to wyrazili uznanie dla pracy burmistrza w 2025 r. 

W "zaledwie" dwie godziny - zupełnie inaczej niż w Żukowie, gdzie sesja trwała prawie 12 godzin - w Kartuzach uporano się z przekazaniem radnym raportu o stanie gminy oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 r. 

Zwięzły i treściwy raport o stanie gminy

Wiceburmistrz Sylwia Biankowska w zwięzły sposób przedstawiła radnym raport i omówiła najważniejsze kwestie z działalności samorządu, realizowanych programów społecznych, oświatowych i inwestycyjnych. Radni nie mieli uwag ani zbyt wielu pytań. Poruszono jedynie sprawy dotyczące niedostatecznej bazy sportowej w szkołach m.in. w Mirachowie czy Staniszewie czy wciąż nieskanalizowanych części gminy, m.in. Kalisk czy Mezowa. 

- Obecnie powstaje dokumentacja na dokończenie rozbudowy sieci kanalizacji w Łapalicach, w Mezowie są odcinki zaprojektowane przez mieszkańców - chcemy kontynuować te odcinki poprzez działania KPWiK-u. Jest pozwolenie na budowę sieci w Brodnicy Górnej, Dzierżążno, Kiełpino. Na kolejne dwa lata mamy dużo projektów, wiemy też, że przed nami dużo pracy, jeśli chodzi o pozostałe części gminy - powiedziała Sylwia Biankowska. 

Ostatecznie radni zagłosowali za udzieleniem burmistrzowi Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu wotum zaufania. "Za" było 17 osób, dwie wstrzymały się od głosu. 

71 mln zł na inwestycje

Następnie kartuscy radni otrzymali skondensowaną dawkę wiedzy o wykonaniu budżetu w 2025 r. Jak poinformował burmistrz - dochody gminy w 2025 roku wyniosły 312 813 442,48 zł, a ich realizacja stanowiła 98,54% planu wynoszącego 317 450 754,59 zł.

Wydatkowano zaś 310 168 347,55 zł, co wynosi 90,26% planu. Dług gminy na koniec 2025 r. wyniósł 83 mln zł - zmalał o 11 mln zł w stosunku do 2024 r. 

Na inwestycje przeznaczono 71 mln zł. Wśród najważniejszych ubiegłorocznych przedsięwzięć wymieniono m.in. budowę kąpieliska w Kartuzach, sali sportowo-widowiskowej przy SP nr 2 w Kartuzach, drogi prowadzącej nad jezioro Białe w Prokowie-Ucisku, przebudowę strażnicy OSP w Dzierżążnie, modernizację boisk sportowych przy szkołach w Kartuzach, Grzybnie i Kiełpinie czy modernizację budynku pokolejowego w Kartuzach. 

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"31046"}

Apel o większy dialog z mieszkańcami

Daniel Dobka z klubu KO w Kartuzach chwalił skuteczne gospodarowanie środkami publicznymi przez władze gminy, ale nie omieszkał wyrazić kilku wątpliwości.

- Mieszkańcy w wielu częściach gminy wskazują na wciąż te same problemy, m.in. stan dróg lokalnych, brak kanalizacji, potrzebne inwestycje oświatowe, bezpieczeństwo na drogach, oświetlenie - mówił. - W mojej ocenie potrzebne jest bardziej konsekwentne priorytetyzowanie inwestycji oraz większa systemowość ich realizacji. W wielu wypowiedziach powtarza się wątek, że nie jest problemem brak dużych inwestycji, ale opóźnienia i przesunięcia terminów małych, codziennych remontów, budowy oświetlenia itp. 

Wskazywał także na niedostateczny jego zdaniem dialog władz gminy z mieszkańcami. 

- To sygnał do poprawy przejrzystości. Powinny odbywać się konsultacje, a mieszkańcy powinni zostać włączeni w proces planowania - powiedział. 

Pomimo tych uwag wszyscy radni jednogłośnie zagłosowali nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium. 

Mieczysław Grzegorz Gołuński dziękował za tę decyzję. 

- Jestem tyle lat w samorządzie, ten wynik głosowania jest niesamowity - powiedział,

Nawiązał do uwag Daniela Dobki. 

- Jeśli jest możliwość aplikowania po duże środki zewnętrzne, to będziemy to robić, takie są priorytety - mówił. 

Podziękował kierownikom wydziałów, dyrektorom szkół i instytucji za ich pracę. Otrzymał także kwiaty od zgromadzonych gości. 

 

(Magda Dzienisz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (4)

ZxcZxc

5 5

Kartuzy rządzone przez ormowców i ubeków, ciekawe czy też badają ich w szpitalu jak ich kolesiów z PO w szpitalu śmierci jakim jest słynny szpital południowy w warszawce.

14:40, 24.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZXXXcZXXXc

2 0

I znowu nikt nie miał odwagi ??? Brawo dla p. Dobki za jakikolwiek uwagi - byłoby pewnie tego więcej...

15:10, 24.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

BRAWOBRAWO

1 0

brawo dla p. Dobki czyżby jedyny odrobił lekcje :)

15:13, 24.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ormoland i s-ka Ormoland i s-ka

5 0

Jednogłośne absolutorium w świętej pamięci stolicy Kaszub .Wśród radnych nie było ani jednej osoby która odważyłaby się zagłosować inaczej Wszyscy zgodnie podpisali się pod tym co dzieje się w naszym mieście .Rada miejska w pełni podpisuje się pod zaoraniem Kartuz ,zupełnym upadkiem chyba już coraz bardziej byłej stolicy Kaszub

15:17, 24.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%