Gmina Sulęczyno jest drugą w powiecie kartuskim, która uchwaliła plan ogólny. To bardzo ważny i obligatoryjny dokument planistyczny, od którego będzie zależał rozwój zabudowy, inwestycji i zagospodarowania terenu gminy.
Zgodnie z przepisami wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek opracować plany ogólne, które zastąpią dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Termin na uchwalenie planów ogólnych przesunięto na 31 sierpnia, więc czasu jest coraz mniej. Brak planu ogólnego może spowodować problemy np. z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy na danym terenie.
W powiecie kartuskim dwie gminy uchwaliły plany ogólne: Somonino i dzisiaj - Sulęczyno.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu uchwały, radnym przedłożony został plan, który uzyskał wymagane niezbędne uzgodnienia i dlatego mógł dziś trafić na sesję.
::news{"type":"see-also","item":"82268"}
Jak poinformowała projektantka planu ogólnego, po wyłożeniu projektu planu złożonych zostało 198 uwag. Ponad 40 proc. zostało uwzględnionych, ale większość odrzucono. Radni dopytywali o przyczyny odrzucenia tak dużej liczby uwag i wniosków mieszkańców.
Wójt gminy Sulęczyno Paweł Trzebiatowski wyjaśniał, że przepisy nakładają na gminę określne limity związane z wyznaczaniem terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Bilans przestrzenny obliczany jest w oparciu m.in. o prognozę demograficzną i zapotrzebowanie na nowe tereny budowlane na podstawie ministerialnych wytycznych. Większość wniosków dotyczyła właśnie tej kwestii.
- Nad każdym wnioskiem się pochyliliśmy, każdy rozpatrywaliśmy. Tam, gdzie było to możliwe uwzględnialiśmy uwagi i wnioski. Główne przyczyny odrzucania wniosków mieszkańców to właśnie bilans, kwestie środowiskowe i kolizja z już przyjętymi rozwiązaniami przestrzennymi - mówił wójt Sulęczyna. - Zdaję sobie sprawę z tego, że te osoby, które złożyły te 115 wniosków będą niezadowolone, ale nie jesteśmy w stanie zaspokoić oczekiwań wszystkich.
Astrida Kaczyńska, zastępczyni wójta gminy Sulęczyno podkreśliła, że osoby, które mają już wydane warunki zabudowy, mogą realizować zaplanowane inwestycje niezależnie od tego, w jakiej strefie znalazła się ich nieruchomość w planie ogólnym.
Za uchwaleniem planu ogólnego dla gminy Sulęczyno głosowało 10 radnych, 2 osoby były przeciw.
- Chciałbym podziękować pani Ani, pani architekt i dziewczynom z wydziału za ogrom pracy włożonej w przygotowanie planu. Widziałem ile czasu to zajmowało. Bardzo dziękujemy - podkreślił Daniel Kobiela, przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno.
Do du py19:35, 25.06.2026
Nie musieli jeszcze uchwalać planu
Ustawodawca przedłużył jego uchwalenie
Turystka22:49, 25.06.2026
Nie musieli, ale mogli więc to uczynili. Przynajmniej jest po sprawie i wyrobili się w terminie mimo że to złożone, trudne zadanie. Brawo
Użytkownik22:35, 25.06.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Inspektor Daniel22:47, 25.06.2026
Czy ktoś z oglądających zwrócił uwagę na to jak często Przewodniczący śmieje się do mikrofonu? Bardzo dziecinne, nieprofesjonalne zachowanie jak na taką pozycję.. wręcz infantylne i znieważające w zaistniałej sytuacji..
O Taaak23:05, 25.06.2026
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
I co z tego05:04, 26.06.2026
Waznw ze dobrze prowadzi obrady
To z tego 08:07, 26.06.2026
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik06:59, 26.06.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik08:35, 26.06.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
O Taaak08:41, 26.06.2026
Co przewodniczący prawda boli skoro zgłaszasz naruszenie. Czas Cię sam zweryfikuje 😁
Andrzejzlasu08:56, 26.06.2026
Te panie z ostatniego pokoju na lewo powinny dostać dyscyplinarkę (chyba dział nieruchomości czy jak to się nazywa) nic tam nie można załatwić tylko siedzą z pyzami i łaskawie coś odburkną, to nie tylko moja opinia ale też wszystkich z którymi o tym rozmawiałem. Także gratuluję gminie Sulęczyno takich ludzi
Fokusg08:58, 26.06.2026
100% racji, niedobrze mi jak mam tam coś załatwić
Prawdziwy Pracownik10:15, 26.06.2026
Rzecz w tym, że tak jak w innych urzędach, powinien być i w Sulęczynie wytyczony czas tylko dla wewnętrznych prac urzędu, a nie dla interesantów. Ciężko jest napewno z tym ogromem pracy, odrywać się i każdego obsługiwać, działając pod presją czasu i ilości zadań, Boży tydzień. Jak był chociaż jeden dzień dla pracy wewnętrznej to pracownicy mogliby się w tym czasie skoncetrować.
nie bo tak12:45, 26.06.2026
A to dziwne ,ja spotkałam się z bardzo miłą obsługą.
Ostatni po lewej13:38, 26.06.2026
Bardzo miła obsługa w ostatnim pokoju, każdy może mieć gorszy humor - Ty pewnie też masz gorszy dzień skoro piszesz te bzdury :)
Użytkownik10:45, 26.06.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik12:37, 26.06.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Do koleś 12:56, 26.06.2026
Słuszna uwaga, co to dzisiaj w szkole było🤣twój szeroki 😁 ludziom oczy otwiera
Dyrka12:42, 26.06.2026
Ciekawe dlaczego wokół konkursu się krecą sami zmówieni ludzie, strach składać papiery, nikt z zewnątrz nie ma szans. "Dyktatura..."
Ojejku14:48, 26.06.2026
Mielismy dyrektora z zewnatrz. Czas na ludzi z Suleczyna.
Dyrka14:51, 26.06.2026
Pani Dyrektor Ania z zewnątrz? Ciekawe, to kto według Was jest z Sulęczyna skoro odchodząca Dyrektor od tylu lat u nas mieszka? Dla Was taki ktoś nigdy nie będzie swój.
Koleś214:52, 26.06.2026
Będzie tylko kontynuacja koleżeńskiego wspierania zamiast egzekwowania.
Użytkownik12:59, 26.06.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Hmmmm13:41, 26.06.2026
Przewodniczący niby próbójesz być pozytywny Tym swoim śmiechem a jak widać wychodzi żałośnie. Twoje stanowisko jest poto żeby łączyć radę a nie dzielić na grupki i być przewodniczącym grupy. Ręce opadają 🫣
Nibyprzew.14:59, 26.06.2026
Przewodniczący prawda boli jak ciebie dotyczy, pojawiają się wpisy i znikają 🤔
Długi a "....."
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz