Wiadomości

Zamknij

Nadchodzą upały. Służby i samorządy apelują: zadbaj o siebie, bliskich i zwierzęta

oprac. M.Dz. 11:48, 26.06.2026 Aktualizacja: 12:07, 26.06.2026
1 Nadchodzą upalne dni. Służby i samorządy apelują do mieszkańców fot. archiwum/M.Dz.

Przed mieszkańcami powiatu kartuskiego kilka bardzo gorących dni. Synoptycy zapowiadają temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza, a służby oraz samorządy przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas upałów. Apele kierowane są nie tylko do mieszkańców, ale także do osób wypoczywających nad wodą oraz właścicieli zwierząt.

Nadchodzące dni, zwłaszcza weekend, mogą być rekordowe, jeśli chodzi o wysokie temperatury w powiecie kartuskim. Służby nie ustają w przypominaniu mieszkańcom, że należy zadbać o bezpieczeństwo swoje, najbliższych, a także zwierząt. 

- Upał jest wtedy, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00-13.00 - przypomina Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kartuzach. 

Upał może być groźny dla zdrowia

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kartuzach ostrzega, że wysokie temperatury zwiększają ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Udar słoneczny lub cieplny może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Do najczęstszych objawów przegrzania należą m.in. silny ból i zawroty głowy, nudności, osłabienie, gorączka, przyspieszone tętno i oddech, a w skrajnych przypadkach nawet drgawki. Upał wpływa także na koncentrację i refleks, dlatego szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy.

- Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, zadzwoń pod numer alarmowy (tel. 112). Jeśli to możliwe przenieś się w chłodne miejsce - czytamy w komunikacie. 

Pij wodę i unikaj wysiłku

W czasie upałów służby zalecają ograniczenie przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Warto nosić lekką, przewiewną odzież, unikać forsownego wysiłku fizycznego oraz regularnie uzupełniać płyny.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze. U seniorów odwodnienie może prowadzić do groźnych powikłań, zwłaszcza gdy przyjmują na stałe leki.

- Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowaniem podczas upałów - podkreśla Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

Bezpiecznie nad wodą

Wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad jeziorami i kąpieliskami. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach przypominają jednak, że chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią.

- Bezpieczeństwo nad wodą zależy przede wszystkim od naszej odpowiedzialności - podkreślają kartuscy policjanci.

Funkcjonariusze apelują, by korzystać wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, nie wchodzić do wody po alkoholu oraz nie skakać do nieznanych akwenów. Ważne jest także stałe pilnowanie dzieci oraz używanie kamizelek asekuracyjnych podczas pływania łodzią, kajakiem czy na desce SUP.

- Jeżeli zauważysz osobę, której życie lub zdrowie jest zagrożone, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 - przypomina policja.

Nie zapominajmy o zwierzętach

Do apeli związanych z upałami dołączyła również gmina Somonino, wspierając kampanię Fundacji Zwierz. Jej głównym przesłaniem jest zachęcanie mieszkańców do wystawiania misek z wodą dla zwierząt.

- Wystarczy wystawić miskę z wodą - to naprawdę niewielki gest, a może uratować życie zwierzęcia w czasie upałów - podkreślają organizatorzy akcji.

Samorząd przypomina, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, cierpią podczas wysokich temperatur. Potrzebują stałego dostępu do świeżej wody, zacienionego miejsca oraz możliwości schronienia się przed słońcem.

Szczególnie niebezpieczne jest pozostawianie zwierząt w samochodach.

- Samochód w słońcu to śmiertelna pułapka, temperatura w środku może sięgnąć nawet 70 stopni Celsjusza w kilka minut - alarmuje Fundacja Zwierz.

Właściciele psów powinni również unikać spacerów w pełnym słońcu i pamiętać, że rozgrzany asfalt może powodować bolesne poparzenia łap.

Kilka prostych zasad

Służby przypominają, że podczas upałów warto nosić jasną, przewiewną odzież, stosować kremy z filtrem UV, często pić wodę i unikać alkoholu. Mieszkania najlepiej wietrzyć w godzinach porannych i nocnych, a w ciągu dnia ograniczać dopływ gorącego powietrza przez okna.

- W upalne dni przygotowuj lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Unikaj tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm - przypomina Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

::news{"type":"see-also","item":"83597"}

 

(oprac. M.Dz.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Wierna czytelniczka Wierna czytelniczka

1 1

Dziękuję!! Dbajmy o zwierzęta! Nie bójmy się reagować na krzywdę braci mniejszych! Każdy telefon może być anonimowy! Dzwońcie na straż miejską, policję.

12:35, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%