Gmina Żukowo rozstrzygnęła przetarg na zakup i montaż mobilnego, modułowego lodowiska w miejscowości Banino. Inwestycja okazała się o 800 tys. zł droższa niż zakładano. O zwiększeniu środków na ten cel zdecydowała większość rady, a o przedsięwzięciu obradowano około 1 w nocy.
Podczas rekordowo długiej sesji Rady Miejskiej w Żukowie decydowano również o zmianach w budżecie na 2026 rok. Radni, choć podkreślali, że są zmęczeni - bo dyskusja nad poprawkami rozpoczęła się przed 1 w nocy - nie omieszkali wyrazić kilku uwag i wątpliwości.
Najważniejsza z nich dotyczyła zakupu przez gminę mobilnego, modułowego lodowiska w Baninie. Okazało się, że oferty przedstawione w przetargu są zbyt wysokie w stosunku do tego, co wcześniej zakładał samorząd. Zarezerwowano na ten cel 1,4 mln zł (w tym 500 tys. zł dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Najkorzystniejsza oferta, przedstawiona przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Spec-Bruk z Robakowa, wyniosła 2,2 mln zł.
Burmistrz zaproponowała więc, aby podwyższyć środki na ten cel. Sprzeciwił się temu Witold Szmidtke, który chciał wycofania tej inwestycji. Burmistrz Mariola Zmudzińska argumentowała, że lodowisko jest oczekiwane przez mieszkańców.
- Poza sezonem ma być tam tor wrotkarski - mówiła. - Przychodzą do mnie ludzie, mieszkańcy, którzy przekonywali nawet, że to lodowisko ma być większe. Chcą prowadzić tam zajęcia z jazdy na łyżwach itp. Nie robicie tego państwo dla mnie, bo ja może nigdy nie pójdę na to lodowisko, ale dla mieszkańców i młodzieży.
Postawienie lodowiska poparła też Renata Stubińska-Nalewajek. Mówiła, że młodzież ze szkół z gminy Żukowo wraz z nauczycielami często wyjeżdża w soboty na lodowisko do Gdańska, bo - jak stwierdziła - nie ma innych terminów.
Witold Szmidtke mówił, że wypowiada się w imieniu mieszkańców, którzy żądają zapewnienia im podstawowych potrzeb, czyli dostępu do bieżącej wody - gmina Żukowo od miesięcy boryka się z jej niedoborami.
Maciej Pająk apelował o ostudzenie emocji i tłumaczył, że było dużo czasu wcześniej, aby zrezygnować z inwestycji.
- To niepotrzebne wprowadzanie chaosu, trzeba było to wcześniej zablokować, jeśli wcześniej było takie odczucie, że nie jest to dla naszych mieszkańców - mówił.
Tomasz Pellowski apelował, aby zająć się zarówno sprawami dotyczącymi rozrywki i sportu, a także najważniejszymi kwestiami infrastrukturalnymi. Natomiast zdaniem Jana Lehmana lodowisko mogłoby odciągnąć młodzież od telefonów, komputerów, a nawet narkotyków.
Ostatecznie większość radnych nie zgodziła się z wnioskiem Witolda Szmidtkego, by wycofać inwestycję i większością głosów przyjęła zmiany w budżecie.
Przypomnijmy, że o budowie lodowiska burmistrz Mariola Zmudzińska mówiła już podczas kampanii, a także tuż po wyborach.
::news{"type":"see-also","item":"81983"}
Przedsięwzięcie obejmuje budowę obiektu o powierzchni co najmniej 250 metrów kwadratowych wraz z pełnym zapleczem i zagospodarowaniem terenu. Lodowisko będzie zadaszone, wyposażone w oświetlenie, bandy oraz infrastrukturę potrzebną do jazdy na łyżwach. Przy lodowisku powstanie także zaplecze dla użytkowników - znajdą się tam m.in. sanitariaty, miejsce do przechowywania sprzętu sportowego oraz pomieszczenia dla obsługi.
W ramach inwestycji wykonane zostaną również: utwardzenie nawierzchni pod lodowisko, dojścia i dojazd do obiektu, ogrodzenie terenu, ławki i kosze na śmieci, instalacje niezbędne do funkcjonowania obiektu. Całość będzie miała charakter mobilny i modułowy - zadaszenie zostanie przygotowane w taki sposób, aby po zakończeniu sezonu można było je złożyć i przechowywać.
Lodowisko powstanie w Baninie przy ul. Tuchomskiej, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1.
::questionnaire{"type":"single","item":"204"}
Zbychu14:37, 25.06.2026
No tak wiadomo BANINO przecież potrzebuje teraz tej inwestycji za 2mln. A że w gminie wody nie ma i problem z kanalizą są i dziurawe drogi o już sprawa drugorzędna najważniejsze że BANINO będzie miało lodowisko.
@Zbychu11:48, 26.06.2026
A to nie jest tak, że to lodowisko to jeden z niewielu sukcesów jeśli chodzi o pozyskiwanie kasy zewnętrznej i dlatego takie parcie na realizację? Bo podobno na żłobki w Dąbrowie i Chwaszczynie już kasy nie dostanie....
Radni14:48, 25.06.2026
Czy ktoś wam rozum odebrał nie ma na drogi nie ma na służbę zdrowia nie ma na chodniki oświetlenie a wy wydajecie miliony na lodowisko...a czy jesteście pewni że lodowisko będzie cieszyć się zainteresowaniem? Jakie będą koszty utrzymania miesięcznie i kto za to zaplaci?
Mnie stać!16:22, 25.06.2026
Na bilet. Będą zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Dziękuję Pani Marioli!!!
Zofia 8914:54, 25.06.2026
Wkurza mnie to lodowisko, mimo że sama jestem z Banina. My mamy problem z wodą i co chwilę muszę się martwić, żeby dzieci oprać, żeby obiad ugotować, a wam lodowisko w głowie. A potem jak już woda wraca, to brudna. To jest skandal. Lodowisko nieeee, dopóki nie jest załatwiony problem z wodą. Jak już wszystko najważniejsze będzie zaspokojone, to możecie sobie nawet cyrk wybudować.
Wodnik szuwarek11:31, 26.06.2026
Dla porównania Wójt Chmielna z jednogłośnym absolutorium mówi: "Najpierw wodociągi, potem ścieżki rowerowe" Wygląda na to, że jest związek absolutorium z priorytetami rządzącego. Jak się najpierw myśli o tężniach czy lodowisku zamiast o wodociągach, budowie szkół lub dróg to odpowiedź jest prosta.
parodia w tej gminie15:14, 25.06.2026
Dzieci w błocie chodzą do szkoły, z drogami nie mogą zrobić porządku, a lodowisko będzie. Komuś się chyba poprzewracało w głowie
@zofia15:15, 25.06.2026
Ludzie przychodzą i mówią ze jeżdżą do Gdańska na lodowisko.
Wiec mamy lodowisku
Ja więc żądam w gminie zukowo morza z plaża i stoków narciarskich
Bo jeżdzę w góry I nad morze.
Żądam tez zeby w gminie zukowo wybudowali Wawel. Nie trzeba bedzie jeździć do Krakowa
😅😅😅😅
Pani burmistrz kompletnie odklejona od rzeczywistości
Ilu ludzi było u pan15:21, 25.06.2026
Ilu ludzi było u pani burmistrz w tej sprawie?
Dwóch, jeden????
Pozostałe komentarze
Żadnego 14:29, 25.06.2026
Żadnego lodowiska, stara tradycją wszystko pod deweloperke, dlatego nowa szkoła jest w uroczym miejscu, cmentarz, kościół i asfalt...
Baniniaki czas zbierać podpisy aby nas do Gdańska przyłączyli, zdała od kaszubskich nauczycieli i ich poplecznikow
Władysław14:34, 25.06.2026
Oby jak najszybciej was przyłączyli. Płakać za wami nikt nie będzie
Obywatel 14:34, 25.06.2026
Nie do wiary jacy ddee bille rządzą tą gminą, nie do wiary.
Ewa@14:50, 25.06.2026
To tylko oni mogli wymyślili taki *%#)!& pomysł, najważniejsze jest centrum Żukowo a nie tam jakieś Banino mieszkanie za mieszkaniem, po co oni wybudowali to Centrum Sportu, powinien być Basen a teraz problem bo za mała działka obok podstawówki, takie typu tańce i inne *%#)!& jest pełno po szkole albo Spichlerz, pomysł smutny
@Zofia 8915:06, 25.06.2026
No zobacz, a według pani burmistrz ludzie przychodzą i się domagają lodowiska, bo chcą się koniecznie ślizgać i że to w ogóle mega wyczekiwana sprawa 🤣🤣🤣
Sorry, że się nabijam, ale śmiać mi się chce jak to widzę. Nie wiem kto pani burmistrz podpowiedział to lodowisko, ale wydawanie ponad 2 mln zł na taki cel to jest po prostu parodia. Zwłaszcza w czasie gdy gmina naprawdę ma poważne problemy z wodą. Nigdy tego nie zrozumiem....
Paweł18:17, 25.06.2026
Widać wszystko inne już zrealizowała 🤣 To był 8 punkt jej programu na liście priorytetów... https://www.facebook.com/reel/772572164796602/?referral_source=external_link&surface_type=tab&in_reels_tab_context=TRUE
🤪15:20, 25.06.2026
Pani burmistrz kompletnie odklejona od rzeczywistości.
1 kwietnia15:20, 25.06.2026
Czy dziś jest prima aprilis???
A może dlatego, że w nocy obradowali, to taka bezmyślną decyzję podjęli?
ANKIETA 15:21, 25.06.2026
Kto chce lodowiska
Powinna gmina zrobic taki sondaż. Nie zrobiła robię ja.
PYTANIE 15:22, 25.06.2026
Kto byl u pani burmistrz z tym LODOWISKIEM przyznać się
Mieszkaniec zukowa 15:25, 25.06.2026
Radni do wyrzucenia.. najpierw woda potem cała reszta
brawo!15:29, 25.06.2026
No brawo pani burmistrz! Nie ma to jak kurczowo trzymać się swoich obietnic nie oglądając się na rzeczywistość, na realne i pilne potrzeby. Proponuję żeby to lodowisko zostało nazwane imieniem urzędującej pani burmistrz. Przecież takie dokonania trzeba upamiętnić prawda? Może znajdzie się ktoś, kto złoży wniosek w tej sprawie.
Ewa@17:11, 25.06.2026
Człowieku oni wywalą Panią Burmistrz jak będzie referendum i będziemy głosować jeszcze raz, przecież ona nie może spać tylu pracowników wywaliła
Czym nas jeszcze zas15:37, 25.06.2026
Nie ma jak oderwana od rzeczywistości burmistrz. Dobrze, że chociaż tego absolutorium nie dostała, może coś do niej dotrze. My naprawdę mamy gdzieś to lodowisko w Baninie jak wody brakuje, jak drogi dziurawe i ostatnio rozwaliłem sobie auto. Dzieci też w świetlicy dłużej nie mogą zostać, bo funduszy nie ma, żeby świetlicę choć godzinę wydłużyli.
I dobrze 16:20, 25.06.2026
Panie Witku, po co budowaliście Centrum Sportu? Tam jest takie zadoopie, że strach kobiecie po zmroku tam iść, bo jeszcze jakiś szowinista, czy seksista napadnie. Lodowisko zaś, to naprawdę cudowna sprawa zimą.
Na marginesie, na mojej ulicy nie zrobiliście kanalizacji deszczowej od 2001 roku i też wszyscy sąsiedzi i przedsiębiorcy uważamy, że było to ważniejsze, niż kolejna hala sportowa.
@ i dobrze16:25, 25.06.2026
że centrum sportu powstało, bo tam akurat dużo się dzieje i to przez cały rok. Sama z wielu zajęć korzystam i uważam, że to akurat była bardzo dobra i oczekiwana inwestycja
lodowisko20:27, 25.06.2026
Panie Witku był Pan 9 lat przewodniczącym Rady jakie dokonał Pan inwestycje wodociągowe żeby mieszkańcom zapewnić dostawę wody ?
z Żukowa17:20, 25.06.2026
Żmudzińska do odwołania !!!
Z Trójmiasta 17:27, 25.06.2026
Wy się już przestańcie ośmieszać. Nareszcie ludzie zobaczyli, na których radnych nie głosować. I że wybór Rady Miejskiej też jest ważny.
Szmidtke! 17:24, 25.06.2026
Pilnuj Tu już lepiej tej pani, co się z nią tak smyrgasz nogami pod stołem, a lodowisko zostaw w spokoju.
Zet18:47, 25.06.2026
Burmistrze się zmieniali a Szmidtke był zawsze odkąd pamiętam i zawsze ma się dobrze może już wystarczy
Dar018:03, 25.06.2026
Zamiast lodowiska to basen by się przydał więcej ludzi na tym skorzysta.
Będzie 19:28, 25.06.2026
Jest zamówiona koncepcja.
Basen 05:57, 26.06.2026
Na basen wody za mało jest 🤠 zimą śniegu dosypią do lodu🤣
LODOWISKA DLA LUDU18:33, 25.06.2026
To jak
IGRZYSKA DLA LUDU
Jak w wilkipedii
To stara metoda stosowana przez władze. Odwrócenie uwagi Mieszkańców przez organizowanie igrzysk
AVE CEZAR
AVE MARIOLKA
AVE MARIOLKA 18:35, 25.06.2026
LODOWISKA/IGRZYSKA DLA LUDU
HALO UWAGA 🤪18:45, 25.06.2026
Na ostatniej sesji mariolka wspominała o ogrodach japońskich we Wrocławiu
NIE JEST DOBRZE
Zaraz bedzie robic ogrody japońskie w gminie zukowo.
Konsultacje ze wszystkimi radnymi byly.😅 i to oni do niej przyszli do urzędu.
Uwaga beda ogrody japońskie w gminie żukowo
I super!19:30, 25.06.2026
Może Cię wyciszą troszkę.
Królowa19:13, 25.06.2026
na lodzie. Mariolka. Odejdź. Nic już ci nie pomoże.
Na Bandurinie19:25, 25.06.2026
banderowskie pampersy zapewne będą zadowolone
Lodowisko22:22, 25.06.2026
Składane🤣
Cyrk23:34, 25.06.2026
Kto mieszka w gminie żukowo w cyrku się nie śmieje xd ludzie kupili drogie działki i nie dostają pozwolenia na budowę domu, bo wodociągi nie przyłączą w czerwonej strefie, ale za to będą mogli przyjechać pojeździć na lodowisku xd
Ekler07:03, 26.06.2026
Na koniec 2025 roku w budżecie zostało niewykorzystane 40 milionów. Myśli Pan, że nie ma na drogi? Powodem nie są pieniądze. Służba zdrowia natomiast podlega pod gminę w mikroskopijnej części
Grzes 508:09, 26.06.2026
Ruch to zdrowie👍💪👏
Chemia 11:29, 26.06.2026
Ja tam widzę feromony w powietrzu przy pewnym biurku. Radzę wyborcom, by nie głosowali na drugi raz na osoby słabe i chwiejne, podatne na fałszywe uczucia i fałszywe obietnice. Taka osoba, gdy nie radzi sobie z pracą i emocjami, zrobi wszystko, by przetrwać.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz