Wiadomości

Zamknij

Lodowisko w Baninie za ponad 2 mln zł. Po nocnej dyskusji zgoda rady

Magda Dzienisz 14:00, 25.06.2026 Aktualizacja: 16:02, 25.06.2026
44 Lodowisko w Baninie za ponad 2 mln zł. Po nocnej dyskusji zgoda rady fot. pixabay, fot. W.D.

Gmina Żukowo rozstrzygnęła przetarg na zakup i montaż mobilnego, modułowego lodowiska w miejscowości Banino. Inwestycja okazała się o 800 tys. zł droższa niż zakładano. O zwiększeniu środków na ten cel zdecydowała większość rady, a o przedsięwzięciu obradowano około 1 w nocy. 

Podczas rekordowo długiej sesji Rady Miejskiej w Żukowie decydowano również o zmianach w budżecie na 2026 rok. Radni, choć podkreślali, że są zmęczeni - bo dyskusja nad poprawkami rozpoczęła się przed 1 w nocy - nie omieszkali wyrazić kilku uwag i wątpliwości. 

Najważniejsza z nich dotyczyła zakupu przez gminę mobilnego, modułowego lodowiska w Baninie. Okazało się, że oferty przedstawione w przetargu są zbyt wysokie w stosunku do tego, co wcześniej zakładał samorząd. Zarezerwowano na ten cel 1,4 mln zł (w tym 500 tys. zł dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Najkorzystniejsza oferta, przedstawiona przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Spec-Bruk z Robakowa, wyniosła 2,2 mln zł. 

Nocne radnych rozmowy

Burmistrz zaproponowała więc, aby podwyższyć środki na ten cel. Sprzeciwił się temu Witold Szmidtke, który chciał wycofania tej inwestycji. Burmistrz Mariola Zmudzińska argumentowała, że lodowisko jest oczekiwane przez mieszkańców. 

- Poza sezonem ma być tam tor wrotkarski - mówiła. - Przychodzą do mnie ludzie, mieszkańcy, którzy przekonywali nawet, że to lodowisko ma być większe. Chcą prowadzić tam zajęcia z jazdy na łyżwach itp. Nie robicie tego państwo dla mnie, bo ja może nigdy nie pójdę na to lodowisko, ale dla mieszkańców i młodzieży. 

Postawienie lodowiska poparła też Renata Stubińska-Nalewajek. Mówiła, że młodzież ze szkół z gminy Żukowo wraz z nauczycielami często wyjeżdża w soboty na lodowisko do Gdańska, bo - jak stwierdziła - nie ma innych terminów. 

Witold Szmidtke mówił, że wypowiada się w imieniu mieszkańców, którzy żądają zapewnienia im podstawowych potrzeb, czyli dostępu do bieżącej wody - gmina Żukowo od miesięcy boryka się z jej niedoborami. 

Maciej Pająk apelował o ostudzenie emocji i tłumaczył, że było dużo czasu wcześniej, aby zrezygnować z inwestycji. 

- To niepotrzebne wprowadzanie chaosu, trzeba było to wcześniej zablokować, jeśli wcześniej było takie odczucie, że nie jest to dla naszych mieszkańców - mówił. 

Tomasz Pellowski apelował, aby zająć się zarówno sprawami dotyczącymi rozrywki i sportu, a także najważniejszymi kwestiami infrastrukturalnymi. Natomiast zdaniem Jana Lehmana lodowisko mogłoby odciągnąć młodzież od telefonów, komputerów, a nawet narkotyków. 

Ostatecznie większość radnych nie zgodziła się z wnioskiem Witolda Szmidtkego, by wycofać inwestycję i większością głosów przyjęła zmiany w budżecie. 

Kampanijna obietnica

Przypomnijmy, że o budowie lodowiska burmistrz Mariola Zmudzińska mówiła już podczas kampanii, a także tuż po wyborach.

::news{"type":"see-also","item":"81983"}

Przedsięwzięcie obejmuje budowę obiektu o powierzchni co najmniej 250 metrów kwadratowych wraz z pełnym zapleczem i zagospodarowaniem terenu. Lodowisko będzie zadaszone, wyposażone w oświetlenie, bandy oraz infrastrukturę potrzebną do jazdy na łyżwach. Przy lodowisku powstanie także zaplecze dla użytkowników - znajdą się tam m.in. sanitariaty, miejsce do przechowywania sprzętu sportowego oraz pomieszczenia dla obsługi.

W ramach inwestycji wykonane zostaną również: utwardzenie nawierzchni pod lodowisko, dojścia i dojazd do obiektu, ogrodzenie terenu, ławki i kosze na śmieci, instalacje niezbędne do funkcjonowania obiektu. Całość będzie miała charakter mobilny i modułowy - zadaszenie zostanie przygotowane w taki sposób, aby po zakończeniu sezonu można było je złożyć i przechowywać. 

Lodowisko powstanie w Baninie przy ul. Tuchomskiej, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1. 

::questionnaire{"type":"single","item":"204"}

 

(Magda Dzienisz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (44)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE

@Zbychu@Zbychu

1 0

A to nie jest tak, że to lodowisko to jeden z niewielu sukcesów jeśli chodzi o pozyskiwanie kasy zewnętrznej i dlatego takie parcie na realizację? Bo podobno na żłobki w Dąbrowie i Chwaszczynie już kasy nie dostanie....

11:48, 26.06.2026

Mnie stać!Mnie stać!

3 9

Na bilet. Będą zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Dziękuję Pani Marioli!!!

16:22, 25.06.2026

Wodnik szuwarekWodnik szuwarek

1 0

Dla porównania Wójt Chmielna z jednogłośnym absolutorium mówi: "Najpierw wodociągi, potem ścieżki rowerowe" Wygląda na to, że jest związek absolutorium z priorytetami rządzącego. Jak się najpierw myśli o tężniach czy lodowisku zamiast o wodociągach, budowie szkół lub dróg to odpowiedź jest prosta.

11:31, 26.06.2026

Ilu ludzi było u panIlu ludzi było u pan

9 1

Ilu ludzi było u pani burmistrz w tej sprawie?

Dwóch, jeden????

15:21, 25.06.2026

Pozostałe komentarze

Żadnego Żadnego

13 8

Żadnego lodowiska, stara tradycją wszystko pod deweloperke, dlatego nowa szkoła jest w uroczym miejscu, cmentarz, kościół i asfalt...
Baniniaki czas zbierać podpisy aby nas do Gdańska przyłączyli, zdała od kaszubskich nauczycieli i ich poplecznikow

14:29, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

WładysławWładysław

20 1

Oby jak najszybciej was przyłączyli. Płakać za wami nikt nie będzie

14:34, 25.06.2026

Obywatel Obywatel

17 2

Nie do wiary jacy ddee bille rządzą tą gminą, nie do wiary.

14:34, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ewa@Ewa@

17 1

To tylko oni mogli wymyślili taki *%#)!& pomysł, najważniejsze jest centrum Żukowo a nie tam jakieś Banino mieszkanie za mieszkaniem, po co oni wybudowali to Centrum Sportu, powinien być Basen a teraz problem bo za mała działka obok podstawówki, takie typu tańce i inne *%#)!& jest pełno po szkole albo Spichlerz, pomysł smutny

14:50, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Zofia 89@Zofia 89

19 2

No zobacz, a według pani burmistrz ludzie przychodzą i się domagają lodowiska, bo chcą się koniecznie ślizgać i że to w ogóle mega wyczekiwana sprawa 🤣🤣🤣
Sorry, że się nabijam, ale śmiać mi się chce jak to widzę. Nie wiem kto pani burmistrz podpowiedział to lodowisko, ale wydawanie ponad 2 mln zł na taki cel to jest po prostu parodia. Zwłaszcza w czasie gdy gmina naprawdę ma poważne problemy z wodą. Nigdy tego nie zrozumiem....

15:06, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

PawełPaweł

5 1

Widać wszystko inne już zrealizowała 🤣 To był 8 punkt jej programu na liście priorytetów... https://www.facebook.com/reel/772572164796602/?referral_source=external_link&surface_type=tab&in_reels_tab_context=TRUE

18:17, 25.06.2026

🤪🤪

20 4

Pani burmistrz kompletnie odklejona od rzeczywistości.

15:20, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

1 kwietnia1 kwietnia

17 2

Czy dziś jest prima aprilis???

A może dlatego, że w nocy obradowali, to taka bezmyślną decyzję podjęli?

15:20, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ANKIETA ANKIETA

13 4

Kto chce lodowiska

Powinna gmina zrobic taki sondaż. Nie zrobiła robię ja.

15:21, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

PYTANIE PYTANIE

12 3

Kto byl u pani burmistrz z tym LODOWISKIEM przyznać się

15:22, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec zukowa Mieszkaniec zukowa

17 3

Radni do wyrzucenia.. najpierw woda potem cała reszta

15:25, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

brawo!brawo!

14 3

No brawo pani burmistrz! Nie ma to jak kurczowo trzymać się swoich obietnic nie oglądając się na rzeczywistość, na realne i pilne potrzeby. Proponuję żeby to lodowisko zostało nazwane imieniem urzędującej pani burmistrz. Przecież takie dokonania trzeba upamiętnić prawda? Może znajdzie się ktoś, kto złoży wniosek w tej sprawie.

15:29, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ewa@Ewa@

9 1

Człowieku oni wywalą Panią Burmistrz jak będzie referendum i będziemy głosować jeszcze raz, przecież ona nie może spać tylu pracowników wywaliła

17:11, 25.06.2026

Czym nas jeszcze zasCzym nas jeszcze zas

13 2

Nie ma jak oderwana od rzeczywistości burmistrz. Dobrze, że chociaż tego absolutorium nie dostała, może coś do niej dotrze. My naprawdę mamy gdzieś to lodowisko w Baninie jak wody brakuje, jak drogi dziurawe i ostatnio rozwaliłem sobie auto. Dzieci też w świetlicy dłużej nie mogą zostać, bo funduszy nie ma, żeby świetlicę choć godzinę wydłużyli.

15:37, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

I dobrze I dobrze

7 10

Panie Witku, po co budowaliście Centrum Sportu? Tam jest takie zadoopie, że strach kobiecie po zmroku tam iść, bo jeszcze jakiś szowinista, czy seksista napadnie. Lodowisko zaś, to naprawdę cudowna sprawa zimą.
Na marginesie, na mojej ulicy nie zrobiliście kanalizacji deszczowej od 2001 roku i też wszyscy sąsiedzi i przedsiębiorcy uważamy, że było to ważniejsze, niż kolejna hala sportowa.

16:20, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

@ i dobrze@ i dobrze

11 2

że centrum sportu powstało, bo tam akurat dużo się dzieje i to przez cały rok. Sama z wielu zajęć korzystam i uważam, że to akurat była bardzo dobra i oczekiwana inwestycja

16:25, 25.06.2026

lodowiskolodowisko

3 1

Panie Witku był Pan 9 lat przewodniczącym Rady jakie dokonał Pan inwestycje wodociągowe żeby mieszkańcom zapewnić dostawę wody ?

20:27, 25.06.2026

z Żukowaz Żukowa

18 3

Żmudzińska do odwołania !!!

17:20, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

Z Trójmiasta Z Trójmiasta

4 5

Wy się już przestańcie ośmieszać. Nareszcie ludzie zobaczyli, na których radnych nie głosować. I że wybór Rady Miejskiej też jest ważny.

17:27, 25.06.2026

Szmidtke! Szmidtke!

4 9

Pilnuj Tu już lepiej tej pani, co się z nią tak smyrgasz nogami pod stołem, a lodowisko zostaw w spokoju.

17:24, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZetZet

4 5

Burmistrze się zmieniali a Szmidtke był zawsze odkąd pamiętam i zawsze ma się dobrze może już wystarczy

18:47, 25.06.2026

Dar0Dar0

14 1

Zamiast lodowiska to basen by się przydał więcej ludzi na tym skorzysta.

18:03, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

Będzie Będzie

1 5

Jest zamówiona koncepcja.

19:28, 25.06.2026

Basen Basen

0 2

Na basen wody za mało jest 🤠 zimą śniegu dosypią do lodu🤣

05:57, 26.06.2026

LODOWISKA DLA LUDULODOWISKA DLA LUDU

11 2

To jak
IGRZYSKA DLA LUDU

Jak w wilkipedii
To stara metoda stosowana przez władze. Odwrócenie uwagi Mieszkańców przez organizowanie igrzysk
AVE CEZAR
AVE MARIOLKA

18:33, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AVE MARIOLKA AVE MARIOLKA

9 2

LODOWISKA/IGRZYSKA DLA LUDU

18:35, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

HALO UWAGA 🤪HALO UWAGA 🤪

11 1

Na ostatniej sesji mariolka wspominała o ogrodach japońskich we Wrocławiu
NIE JEST DOBRZE
Zaraz bedzie robic ogrody japońskie w gminie zukowo.
Konsultacje ze wszystkimi radnymi byly.😅 i to oni do niej przyszli do urzędu.
Uwaga beda ogrody japońskie w gminie żukowo

18:45, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

I super!I super!

0 3

Może Cię wyciszą troszkę.

19:30, 25.06.2026

KrólowaKrólowa

11 2

na lodzie. Mariolka. Odejdź. Nic już ci nie pomoże.

19:13, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Na BandurinieNa Bandurinie

3 3

banderowskie pampersy zapewne będą zadowolone

19:25, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

LodowiskoLodowisko

7 3

Składane🤣

22:22, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

CyrkCyrk

11 2

Kto mieszka w gminie żukowo w cyrku się nie śmieje xd ludzie kupili drogie działki i nie dostają pozwolenia na budowę domu, bo wodociągi nie przyłączą w czerwonej strefie, ale za to będą mogli przyjechać pojeździć na lodowisku xd

23:34, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

EklerEkler

5 1

Na koniec 2025 roku w budżecie zostało niewykorzystane 40 milionów. Myśli Pan, że nie ma na drogi? Powodem nie są pieniądze. Służba zdrowia natomiast podlega pod gminę w mikroskopijnej części

07:03, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Grzes 5Grzes 5

0 1

Ruch to zdrowie👍💪👏

08:09, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chemia Chemia

1 0

Ja tam widzę feromony w powietrzu przy pewnym biurku. Radzę wyborcom, by nie głosowali na drugi raz na osoby słabe i chwiejne, podatne na fałszywe uczucia i fałszywe obietnice. Taka osoba, gdy nie radzi sobie z pracą i emocjami, zrobi wszystko, by przetrwać.

11:29, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%