Zamknij

Co warto sprawdzić przed wzięciem pożyczki?

12:52, 12.03.2019 mat.partnera Aktualizacja: 13:04, 12.03.2019

Dobra passa pożyczek i kredytów trwa. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie w przypadku nagłych lub planowanych wydatków. Aby sprostać oczekiwaniom współczesnych klientów, zarówno banki jak firmy pożyczkowe tworzą coraz to nowocześniejsze i atrakcyjniejsze oferty. Mimo to każdy pożyczkobiorca musi wykazać się rozwagą, aby warunki umowy były dla niego najkorzystniejsze.

Szybka pożyczka i wysoki kredyt – obie oferty cieszą się dużym uznaniem wśród usług z branży finansowej. Obojętnie jakie będzie to zobowiązanie, niezmiernie ważne jest, aby było ono przemyślane i dobrze przeanalizowane.

Jak wygląda współczesna pożyczka?

Każdy konsument chce spełniać swoje potrzeby na bieżąco. Pożyczka na różne kwoty jest niezwykle popularna, ponieważ pomaga ten plan szybko realizować. Jak informuje BIK, w roku 2018 zadłużonych Polaków było ponad 15,34 mln. Kredyty lub pożyczki są najczęściej zaciągane w bankach komercyjnych i spółdzielczych (głównie osoby w wieku 35-44 lat), w firmach pożyczkowych (przewaga osób młodych w wieku 25-34 lat) oraz w SKOK-ach (najliczniejsza grupa to osoby po 65 roku życia).

Co wpływa na rosnącą popularność pożyczek? Do jej podjęcia z pewnością zachęca minimum formalności. Współczesne oferty starają się upraszczać procedury, dlatego z łatwością można znaleźć pożyczki na dowód i bez zaświadczeń o dochodach. Kolejnym atutem kredytów jest łatwa dostępność. Możliwość złożenia dokumentów online czy opcja chwilówki w weekend sprawią, że o pomoc finansową można starać się w dowolnym miejscu i czasie. Wszystko to z myślą o konsumencie i zaspokojeniu jego wysokich wymagań.

Ważne informacje przed zaciągnięciem pożyczki

Zaciągnięcie pożyczki jest bardzo proste, jednak decyzja o takim zobowiązaniu nie powinna być podejmowana lekkomyślnie. Zanim obciążymy swój domowy budżet spłatą raty, należy bardzo dokładnie przyjrzeć się ofertom banków i firm pożyczkowych. Najistotniejsze informacje to:

-RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, dzięki której można uzyskać informacje na temat całkowitego kosztu kredytu w skali roku.

-Oprocentowanie, od którego zależy koszt kredytu. Na jego wysokość wpływa często wysokość pożyczki i czas jej spłaty.

-Wysokość rat, która zależy od kwoty kredytu i czasu jego spłaty.

-Kwota prowizji i obowiązkowych ubezpieczeń – to kolejne, obciążające koszty, które najlepiej zminimalizować, wybierając ofertę z niską prowizją i bez obowiązkowych ubezpieczeń (przy mniejszych pożyczkach).

-Dodatkowe możliwości np. wcześniejsza spłata lub wakacje kredytowe, które ułatwiają dostosowanie pożyczki do sytuacji kredytobiorcy.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę?

Oferty banków i firm pożyczkowych podlegają ciągłym zmianom. Oprocentowanie, prowizje czy promocje w dużej mierze zależą od sytuacji na rynku finansowym. Nadmiar propozycji może przytłoczyć klienta, który nie ma wiedzy w tej dziedzinie. W takim wypadku warto zasięgnąć rady specjalisty np. doradcy finansowego lub konsultanta firmy pożyczkowej. W wyborze najlepszej pożyczki pomocne są wszelkiego rodzaju rankingi i porównywarki. Takie serwisy stale monitorują oferty, zestawiając ze sobą propozycje różnych banków lub firm pożyczkowych. W tworzeniu rankingów brane są pod uwagę najważniejsze dla kredytobiorcy kwestie, czyli RRSO, oprocentowanie, raty, prowizje oraz całkowity koszt kredytu. Ułatwia to wybór oferty najlepiej dopasowanej do indywidualnych wymagań. Przed zaciągnięciem pożyczki warto skorzystać również z kalkulatorów online. Wystarczy podać podstawowe informacje, aby uzyskać dane na temat wysokości raty czy realnych kosztów kredytu.

Zobacz więcej na: https://money24.pl

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%