Zamknij
REKLAMA

Lokata czy skarpeta. 5 sposobów na mądre oszczędzanie

10:27, 08.08.2019 | mat.partnera
REKLAMA

Oszczędzanie – choć na pierwszy rzut oka wydaje się nie być niczym skomplikowanym, to niewiele osób wie jak robić to skutecznie. Nie wystarczy jedynie wydawać mniej, by pieniądze pozostały w naszej kieszeni. Oto kilka sposobów, które pomogą nam zgromadzić oszczędności.

1.    Planuj wydatki

Trudno odłożyć jakiekolwiek pieniądze, nie będąc w stanie określić, ile tak naprawdę możemy wydać. Skuteczne oszczędzanie powinniśmy więc zacząć od planowania. Każdy z nas zna wysokość miesięcznych przychodów w budżecie domowym. Zanim zdecydujemy się na oszczędzanie, przeanalizujmy dokładnie swoje wydatki i sprawdźmy, gdzie możemy poczynić zmiany. Z pewnością niezbędne będzie dokonanie opłat – rachunki, ubezpieczenie, czynsz itp. Możemy natomiast rozważyć zmianę podróży samochodem na rower lub autobus. Może opłacamy usługi, z których ledwie korzystamy? Wypisując wszystkie wydatki łatwiej określić, gdzie możemy znaleźć oszczędności.

2.    Odkładaj na początku miesiąca

Kiedy jest najlepszy moment, by odłożyć trochę pieniędzy? Z pewnością nie warto z tym czekać do końca miesiąca. Jeśli planujemy umieścić konkretną kwotę na koncie oszczędnościowym lub lokacie zróbmy to zaraz po otrzymaniu wypłaty. W przeciwnym razie planowane oszczędności przeznaczymy na inne wydatki. Zawsze znajdzie się potrzeba, którą należy pilnie zrealizować. Umieszczenie niewielkiej kwoty w banku sprawi, że zanim po nią sięgniemy, poważniej się nad tym zastanowimy.

3.    Odkładanie niewielkich kwot

„Efekt latte” – tak nazywa się teoria Davida Bacha, według której dużą część pieniędzy regularnie przeznaczamy na niewielkie przyjemności, jak np. kawę. Kupując codziennie jeden kubek w drodze do pracy, wydajemy na nią np. 10 zł. Wydaje się niewiele, ale jeśli pomyślimy o tym, że miesięcznie wypijamy 20 takich kaw, to mamy już 200 zł. To dobra podstawa do oszczędzania. Oczywiście nie odnosi się to wyłącznie do kawy, warto jednak pozbyć się podobnych nawyków, by znaleźć dodatkowe środki w domowym budżecie. W końcu przygotowanie domowej kawy przed wyjściem nie jest czasochłonne, a może pomóc nam oszczędzić.

4.    Wydawaj z głową

Oszczędzanie nigdy nie będzie skuteczne, jeśli nie połączy się go z rozsądnym wydawaniem. Planujmy wydatki – nawet codzienne zakupy. Żeby uniknąć marnowania jedzenia i przepłacania, wybierajmy się na zakupy z listą. Warto również sprawdzać, które sklepy oferują promocyjne ceny i wyprzedaże.

5.    Pieniądze na lokacie

Gdzie przechowywać oszczędności? Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Odkładanie gotówki na nieoprocentowanym koncie sprawia, że tracą one na wartości. Na lokacie pieniądze pracują na siebie, a w dodatku są bezpieczne. Decydując się na nią, warto zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz wysokość oprocentowania. Lokatę w Santander Consumer Banku – banku od kredytów, można założyć przez Internet, telefon lub w oddziale.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA