Zamknij
REKLAMA

Jak nie zbankrutować przed świętami?

13:08, 02.12.2019 | A.B
Skomentuj fot.nadesłane
REKLAMA

Idą święta. Chociaż do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, tak wszechobecne świąteczne dekoracje, reklamy telewizyjne, czy produkty w sklepach skutecznie nam o nich przypominają. Zgodnie z raportem „Zakupy świąteczne 2019” firmy doradczej Deloitte, w tym roku Polacy planują przeznaczyć na świąteczne wydatki średnio 1521 zł (1). Jak jednak wszyscy dobrze wiemy, życie weryfikuje nasze plany. I to często nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kupuj z promocji

Pomimo tego, że coraz częściej planujemy swoje wydatki, tak podczas świątecznego zakupowego szaleństwa bardzo łatwo stracić głowę i przekroczyć zakładany budżet. Potwierdzeniem tego może być chociażby fakt, że w zeszłym roku aż 53% spośród wszystkich ankietowanych osób wydało ponad 200zł więcej, niż pierwotnie zakładało (2). Niejednokrotnie kwota ta jest jednak zdecydowanie wyższa i sprawia, że w Nowy Rok wchodzimy z doszczętnie opróżnionym portfelem. Co w największym stopniu drenuje naszą kieszeń? Tak jak i w poprzednich latach, tak również i teraz najwięcej z naszego portfela planujemy przeznaczyć na prezenty oraz jedzenie. Mają one pochłonąć odpowiednio 36% i 34% całego świątecznego budżetu.

Chociaż okres świąt nie jest najlepszym czasem na zaciskanie pasa, tak jeśli zakupy świąteczne będziemy robić sprytnie i z głową, możemy sporo zaoszczędzić. Chcesz dowiedzieć się, jak nie zbankrutować przed świętami i jak zaoszczędzić na jedzeniu i prezentach? Kluczem do sukcesu jest połączenie dwóch elementów. Po pierwsze – dokładnie planuj – ustal swój budżet i niezbędne wydatki. Po drugie - kupuj z promocji i w internecie.

Prezenty

Prezenty pochłaniają najwięcej pieniędzy z naszego budżetu. Najchętniej kupujemy je w sieci – nic dziwnego, bowiem możliwości kupna rozmaitych produktów są tam nieograniczone. Różnorodność, jaką oferują zakupy online, to jednak nie jedyna ich zaleta. To przede wszystkim świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Pomimo tego, że decydując się na zakupy w internecie musimy liczyć się z kosztami dostawy, tak jest to nam z reguły wynagradzane w postaci niższej ceny danego produktu. Bardzo często mamy również możliwość skorzystania z kodu rabatowego, który dodatkowo obniża cenę. Innymi argumentami przemawiającymi za poszukiwaniem prezentów w internecie są między innymi brak męczących tłumów w sklepach, czy długich kolejek do kasy.

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent dla swoich najbliższych - bez obaw. Mnóstwo pomysłów możesz odnaleźć właśnie w sieci. Według raportu Deloitte poszukując inspiracji prezentowych najczęściej sięgamy do internetu. Robi tak aż 49% ankietowanych. Wciąż poszukujesz czegoś wyjątkowego dla bliskich Ci osób? Zajrzyj zatem koniecznie na stronę Lidla, który jest kopalnią gotowych pomysłów (3).

Jedzenie

„Zastaw się, a postaw się” – kto z nas nie zna tego powiedzenia, które nabiera szczególnego znaczenia właśnie w czasie świąt? Uwielbiamy kupować na umór. Finalnie kończymy z ogromną ilością jedzenia, z której znaczną część później po prostu wyrzucamy. Nie wpadajmy zatem w wir zakupów, o jaki łatwo, gdy robimy je bez przygotowania. Nie kupujmy niepotrzebnych produktów, z którymi nie będziemy wiedzieli, co potem zrobić. Miejmy na uwadze, że święta trwają zaledwie trzy dni.

By tego uniknąć sporządźmy listę dań i przekąsek, które chcemy zaserwować na świątecznym stole naszym gościom, a następnie wypiszmy wszystkie produkty, jakie są niezbędne do ich przyrządzenia. Podczas przygotowania świątecznej listy zakupów niezwykle pomocne będą serwisy publikujące aktualne gazetki z przeróżnych sklepów, takie jak Gazetkonosz.pl. Dzięki dostępności takich rozwiązań jesteśmy w stanie bez ruszania się z domu sprawdzić, jakie aktualne promocje oferują na przykład Biedronka, Lidl, Stokrotka, czy Kaufland. A w przedświątecznym okresie pojawia się ich w supermarketach naprawdę sporo. Jeśli masz w rodzinie łasucha i już teraz wiesz, że będziesz musiała przygotować znacznie większą ilość ciasta, na pewno zainteresuje Cię oferta z gazetki promocyjnej Lidla - gdzie kupując 3 kostki masła, za jedną zapłacisz tylko 3,49 zł (4).


Uzbrojeni w tak przygotowaną listę bez obaw możemy wyruszać na zakupy do dyskontu. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas – oczywiście pod warunkiem tego, że będziemy trzymać się planu zakupów.


Źródło:

1.Raport Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”

 https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/zakupy-swiateczne-2019.html

2.Raport Deloitte “Świąteczne wydatki Polaków. Rozrzutność czy rozsądek?” 2018 - https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl-raport-zakupy-swiateczne-2018.pdf?nc=1


3.www.lidl-sklep.pl

4.Gazetka Lidla jest dostępna tutaj: https://www.gazetkonosz.pl/lidl/

 

(A.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Zasada podstawowa !!Zasada podstawowa !!

2 0

WYDAJESZ tylko tyle - ILE MASZ do dyspozycji. KREDYT to stryczek na twojej szyi !! 03:26, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz