Zamknij

Morskie Farmy Wiatrowe - nowy rozdział dla Bałtyku

09:27, 16.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:27, 19.04.2021
Unsplash Unsplash

Transformacja energetyczna w Polsce nie stoi już pod znakiem zapytania. Za parę lat, nowa energia popłynie z wiatraków zlokalizowanych na morzu Bałtyckim. Największy krajowy producent energii elektrycznej – Grupa PGE – będzie liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) są nieodłącznym elementem w dyskusji o ochronie środowiska. Morska energetyka wiatrowa wykorzystuje energię wiatru do napędzania wiatraków i produkcji prądu. Ten proces nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii. Grupa PGE już obecnie realizuje projekty o łącznej mocy do 3,5 GW. Pozwoli to na redukcję emisji 11 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery rocznie. Liczby te pokazują, że jest to kluczowa inwestycja dla transformacji energetycznej kraju.

Gdzie staną wiatraki?

Morskie farmy wiatrowe staną daleko od brzegu. Dzięki lokalizacji wiatraków na otwartym morzu, nie zakłócą one życia mieszkańców ani turystów odwiedzających ten region. Morskie farmy wiatrowe PGE będą zlokalizowane na wysokości Łeby, w minimalnej odległości około 25 km, a maksymalnej - nawet 80 km od lądu. Takie oddalenie powoduje, że wiatraki będą praktycznie niewidoczne z plaży i nie wpłyną negatywnie na okoliczny krajobraz. To czy instalacje będą widzialne, będzie zależeć od warunków pogodowych. Jedynie przy dużej przejrzystości powietrza i ładnej pogodzie, dostrzegalne będą zarysy najwyższych części konstrukcji.

Bałtyk – korzystna lokalizacja dla farm wiatrowych

Do tej pory, morska energetyka wiatrowa w Europie rozwijana była głównie na Morzu Północnym. Niewiele osób jednak wie, że Morze Bałtyckie również ma bardzo duży potencjał na rozwój tego rodzaju technologii. Bałtyk cechuje stosunkowo niewielka głębokość morza, co ułatwia montaż turbin, niskie zasolenie, co spowalnia korozję instalacji oraz dobre warunki wietrzne, dzięki czemu farmy będą działały z dużą efektywnością. Na Morzu Bałtyckim panują też lepsze warunki w porównaniu do Morza Północnego, ze względu na niższe fale.

Prąd dla ponad 5 mln gospodarstw domowych w Polsce

Grupa PGE planuje budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 3,5 GW. Najbardziej zaawansowany projekt Morska Farma Wiatrowa Baltica, realizowana w dwóch etapach (Baltica 2 i Baltica 3) o mocy do 2,5 GW, powstanie do 2030 roku. Z kolei na początku lat trzydziestych oddana do użytku zostanie Elektrownia Wiatrowa Baltica 1. Obydwa projekty pozwolą na zaspokojenie potrzeb na energię aż 5,4 mln gospodarstw domowych.

Materiał we współpracy z

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%