Zamknij

Wilgoć w domu? Sprawdź, jak można ją usunąć

12:34, 21.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:50, 21.09.2021
foto.nadesłane foto.nadesłane


Wilgoć w domu to bardzo niebezpieczne zjawisko. Wywołuje ona pleśnie i grzyby, które wpływają na zdrowie przebywających w ich otoczeniu osób. Dlatego tak ważna w domu jest sprawna wentylacja. Jej skuteczność w znacznym stopniu się zwiększa, gdy zamontowana zostanie rekuperacja. Zobacz, jak eliminuje ona wilgoć w domu.


Występowanie wilgoci w domu oznacza spore problemy. Może się ona pojawiać z wielu powodów. Najczęstszym jednak jest niesprawna wentylacja grawitacyjna. Wilgoć powstaje, kiedy gotujemy, suszymy ubrania, a nawet oddychamy. To zjawisko, którego następstwem są grzyby oraz pleśń na ścianach i meblach. Kiedy wilgoć pojawi się w domu, ciężko jest się jej pozbyć. Można to osiągnąć przy pomocy rekuperacji.


Rekuperacja, czyli sprawdzony sposób na wilgoć
Sprawna wentylacja w domu odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz budynku. Tradycyjne rozwiązanie grawitacyjne ma coraz trudniej ze spełnianiem takiej funkcji. Bardzo często kratki wentylacyjne są likwidowane bądź pojawia się problem ich drożności. Wilgotne powietrze nie ma więc jak opuścić budynku. Z tych względów coraz częściej w domach montuje się rekuperację. Zapewnia ona stały dostęp do świeżego powietrza, bez potrzeby zapewniania dodatkowych warunków, np. w postaci różnicy ciśnień. Nie ma konieczności otwierania drzwi i okien, aby przeciwdziałać wilgoci.


Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja jest skutecznym sposobem odprowadzania z domu wilgotnego powietrza. Jednocześnie trafia do budynku te, które jest świeże i pozbawione zanieczyszczeń. Do pomieszczeń dostarczane jest powietrze zdrowe, bez bakterii i wirusów, co ma duże znaczenie dla alergików.

Dla sprawnego funkcjonowania rekuperacji wykorzystuje się 4 następujące elementy:

  • kanały wywiewne - odpowiedzialne za dostarczanie wilgotnego powietrza do rekuperatora,
  • wyrzutnię - odprowadzającą wilgotne powietrze poza dom,
  • czerpnię - pobierającą świeże powietrze spoza budynku i trafiające do rekuperatora
  • kanały nawiewne - doprowadzające świeże powietrze z rekuperatora.

Proces rekuperacji sprawia, że z zużytego powietrza odzyskuje się częściowo jego ciepło, które trafia do nawiewanego do budynku. Wykorzystuje się do tego wymiennik ciepła. To sprawia, że dom jest dodatkowo ogrzewany. Tym samym eliminowana jest również wilgoć, nagromadzona w powietrzu oraz ścianach. Dodatkowo rekuperacja z odzyskiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie na paliwie grzewczym stosowanym do kotła.


Podsumowanie
Pozbywanie się wilgoci z domu jest możliwe za pomocą wentylacji mechanicznej. Rekuperacja z odzyskiem ciepła skutecznie eliminuje z domu zużyte powietrze, a doprowadza świeże, czyste i dodatkowo ogrzane. To aktualnie najskuteczniejszy sposób na zapobieganie oraz pozbywanie się wilgoci. Ponadto na zamontowanie rekuperacji w domu można uzyskać dotację z programu „Czyste powietrze”, co zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%