Zamknij

Pracodawcy Pomorza: Polski Ład jest niewiadomą, a to nie jedyny problem

13:36, 04.02.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:11, 08.02.2022
Skomentuj Marcin Bartkowski, przewodniczący kartuskiego oddziału Pracodawców Pomorza. fot.nadesłane Marcin Bartkowski, przewodniczący kartuskiego oddziału Pracodawców Pomorza. fot.nadesłane

O tym jak przedsiębiorcy powinni radzić sobie w zderzeniu z chaosem wywołanym przez Polski Ład mówi Marcin Bartkowski, przewodniczącym kartuskiego oddziału Pracodawców Pomorza.

"Pracodawcy Pomorza" to największa i najstarsza organizacja pracodawców działającą na obszarze województwa pomorskiego. Ma swój oddział także w Kartuzach, a jego przewodniczącym jest Marcin Bartkowski. Zapytaliśmy go o Polski Ład i problemy z jakimi borykają się właściciele firm. 

Z niedawnych wypowiedzi rządzących wynika, że obowiązują w tej chwili dwa systemy podatkowe. Jak w tej sytuacji powinien radzić sobie przedsiębiorca?

Marcin Bartkowski: Aktualna sytuacja jest niezrozumiała i wynika z błędów związanych z wdrożeniem Polskiego Ładu. Dla przedsiębiorców to wielka niewiadoma, która w konsekwencji może doprowadzić do błędnych decyzji rozliczeniowych z fiskusem. Moim zdaniem należy się dostosować do obowiązujących przepisów związanych z najnowszymi zmianami podatkowymi. Zapowiedzi Premiera i rządu o dwóch systemach nie odzwierciedlają się w obowiązujących przepisach. Tak więc można te zapowiedzi rozumieć jako coś planowanego co w gruncie rzeczy, jak się uspokoi sytuacja, nigdy nie dojdzie do skutku. Tak więc słowa o dwóch systemach podatkowych można odebrać jako próbę chwilowego ocierania łez przedsiębiorcom.

A przecież to nie jedyne problemy przedsiębiorców...

Aktualnie przedsiębiorcy mają jeszcze inne problemy jak pandemia, wysoka inflacja związana ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. Organizacje pracodawców postulowały odroczenie terminu wdrożenia Polskiego Ładu do 2023 i to by miało sens. Niestety Rząd jak do tej pory nie przyjął tej drogi.

Czy wobec niestabilnej sytuacji jest sens podejmować działania związane ze zmianą modelu działalności gospodarczej?

Oczywiście należy przeanalizować aktualną sytuację przedsiębiorstwa. Dla wielu zmiana modelu funkcjonowania będzie ratunkiem. Większość z kolei będzie próbować się dostosować prowadząc dotychczasową działalność. Jest to dobry moment analizę z wykorzystaniem usług ekspertów w zakresie podatków. Duża praca czeka działy księgowo-finansowe w firmach, gdyż to one będą musiały się najszybciej dostosować.

Jak powinni się zachowywać przedsiębiorcy w konfrontacji z urzędami skarbowymi wobec niejasnej sytuacji prawno-podatkowej?

Na ten moment urzędy kontrolno-skarbowe same się uczą nowych przepisów. Wydaje się zasadnym że będziemy mieli pewien okres przejściowy zanim firmy będą kontrolowane. Ten czas pozwoli wszystkim się dostosować. Należy dodać, że w związku z dużymi problemami wynikającymi z błędów ustawowych, które zauważyło nawet Ministerstwo Finansów już trwają pracę nad pierwsza nowelizacja ustawy, która dopiero weszła w życie. Tak więc najbliższe miesiące będą okresem uczenia się urzędników i przedsiębiorców i poprawiania własnych błędów legislacyjnych przez rządzących. Ze strony Krajowej Administracji Skarbowej dostrzegamy dobrą wolę. Przeprowadzane są szkolenia i konsultacje. Pracodawcy Pomorza regularnie organizują tego typu szkolenia razem z instytucjami wdrażającymi Polski Ład na Pomorzu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

infoinfo

3 6

kierowniku, jak Ty podatki rozliczasz na podstawie dośnień prasowych albo co kto powiedział to faktycznie możesz mieć problem. Kolejny przedsiębiorca, który nie umie policzyć vatu ani wzrostu cen produktów ?

BTW: Nie ma dwóch systemów, mowa była o różnicy! tak ciężko sprawdzić albo posłuchać wypowiedzi w całości ? 20:11, 04.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PO pa paPO pa pa

5 6

Kolejna organizacja Peowska wydmuszka mająca problem bo coś dostała 07:08, 05.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%