Zamknij
REKLAMA

Na co zwracać uwagę podczas wyboru obudowy skrzynki elektrycznej na licznik?

10.32, 16.08.2022 mat.partnera Aktualizacja: 10.34, 16.08.2022
REKLAMA

Na ogół nie zwracamy szczególnej uwagi na wygląd czy funkcjonalność skrzynki elektrycznej na licznik. Jednak jej jakość ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przyłącza elektrycznego, bezpieczników i samego licznika. Sprawdź, jakie cechy obudowy skrzynki elektrycznej są kluczowe!

Czym jest skrzynka elektryczna na licznik?

Zasadniczo skrzynka na licznik występuje w dwóch wariantach:

  • zewnętrznym;
  • wewnętrznym.

Obudowy zewnętrzne montowane są poza budynkami, często na ścianie lub w sposób wolnostojący na niezagospodarowanej jeszcze działce. Innym typem tego produktu jest skrzynka wewnętrzna, którą montuje się natynkowo w pomieszczeniach. Każda obudowa skrzynki elektrycznej jest zbudowana nieco inaczej pod względem miejsca instalacji i spełniania dodatkowych funkcji.

Jak wybrać obudowę skrzynki zewnętrznej?

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w wariant umieszczany poza budynkiem, rozważ następujące kwestie. Skrzynka elektryczna zewnętrzna na licznik powinna przede wszystkim w sposób profesjonalny chronić przed pyłem i wilgocią. Nawet najmniejsza ilość wody może wpłynąć destrukcyjnie na instalację elektryczną znajdującą się wewnątrz. Zwróć uwagę na parametr IP, czyli ochronę przed pyłem i wilgocią. Jeżeli skrzynka będzie stała na wolnej przestrzeni bez żadnej ochrony przed deszczem, należy sięgnąć po ochronę IP 68. Dzięki niej wszystko, co znajduje się w środku skrzynki licznikowej, będzie bardzo skutecznie chronione.

Kolejny czynnik to zabezpieczenie fizyczne skrzynki elektrycznej zewnętrznej przed osobami niepowołanymi. Zwykle stosuje się do tego zamki półcylindryczne zamykane na kluczyk. Możesz też dodatkowo zabezpieczyć rozdzielnicę prądową niewielką kłódką, jednak nie powinna ona stanowić jedynego zabezpieczenia przed jej otworzeniem. W przypadku skrzynek zewnętrznych takie czynniki jak wielkość czy kolor nie mają zbyt dużego znaczenia.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze obudowy skrzynki licznikowej?

Sama klasa odporności oraz sposób umiejscowienia to nie wszystko. Dodatkowo koniecznie trzeba wziąć pod uwagę budowę wewnętrzną takiej szafki prądowej. Chodzi m.in. o liczbę pól/sekcji, ilość szyn modułowych oraz ich długość. W zależności od tego jak bardzo rozbudowana jest instalacja elektryczna w obiekcie, tak duża powinna być skrzynka na licznik. Dopasowanie jej do rozmiarów elementów instalacyjnych pozwoli na łatwy i bezpieczny montaż oraz umieszczenie wewnątrz wszystkich niezbędnych zabezpieczeń, oraz punktów odbioru.

Ostatnim elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest funkcjonalność. Rozumie się przez to możliwość odczytu stanu licznika i położenia bezpieczników bez konieczności otwierania obudowy. Skrzynka elektryczna zewnętrzna na licznik może być wyposażona w przeszklenie, które daje pełny wgląd w aktualny stan wyświetlacza. Są też modele zapewniające dostęp do bezpieczników znajdujących się za głównym zabezpieczeniem prądowym. Jeżeli zależy Ci na takich wariantach, skorzystaj z produktów, które je zapewniają.

Szukasz sprawdzonych produktów elektrycznych i akcesoriów dodatkowych? Korzystaj z ofert sprawdzonych dystrybutorów i producentów działających na rodzimym rynku jak na przykład https://sklep.elus.pl/licznikowe-szafki-rozdzielnice-obudowy,2,536808

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%