Zamknij

Reflektory samochodowe - wszystko to trzeba o nich wiedzieć

artykuł sponsorowany + 00:00, 05.10.2022
Photo by Jesper Brouwers on Unsplash Photo by Jesper Brouwers on Unsplash

Reflektory to obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, zwłaszcza po zmroku. Dlatego utrzymanie reflektorów samochodowych we właściwym stanie jest niezmiernie ważne. Trzeba także pamiętać o tym, że jazda bez działających poprawnie reflektorów ukarana może być mandatem. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, jak prawidłowo działać powinny reflektory, jak je ustawić oraz właściwie o nie dbać.

Reflektory w samochodzie – ustawienie

Jak wspomniano, prawidłowe działanie reflektorów samochodowych jest niezwykle ważne. Równie istotne jest także ich prawidłowe ustawienie. W przeciwnym razie mogą oślepiać po zmroku kierowców jadących z naprzeciwka. Kontrola ustawienia reflektorów to jedna z podstawowych czynności wykonywanych podczas corocznego, obowiązkowego przeglądu technicznego auta. W przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego ustawienia konieczna jest korekta. Dobrze zatem, aby każdy kierowca wiedział, w jaki sposób właściwie dostosować reflektory do jazdy.

Jak nieprawidłowo ustawione reflektory wpływają na bezpieczeństwo w trakcie jazdy?

Światła reflektorów nie mogą być ustawione ani za nisko, ani za wysoko. W takim przypadku będą stwarzać niebezpieczeństwo zarówno dla osób przebywających w aucie, jak i dla innych uczestników ruchu. Jeśli światła mijania świecić będą za wysoko, wówczas światło nie będzie rzucane na dalsze odległości. Innymi słowy, w przypadku za wysoko ustawionych reflektorów liczyć trzeba się z tym, że światło będzie rozproszone a widoczność na drodze dość słaba. Zbyt wysoko ustawione reflektory to także ryzyko oślepienia kierowcy jadącego z naprzeciwka. Jak można się domyślić, w obu tych sytuacjach nie jest trudno o wypadek. Podobnie w sytuacji, kiedy światła ustawione są zbyt nisko. W takim przypadku znacząco zmniejsza się odległość widzenia, co z kolei może być powodem zbyt późnej reakcji kierowcy w przypadku wtargnięcia pieszego czy zwierzęcia na drogę.

Jak ręcznie wyregulować światła w samochodzie?

Regulacja świateł w samochodzie nie jest skomplikowana. Pierwszy krok to określenie czy światła świecą niepoprawnie wertykalnie (góra - dół), czy horyzontalnie (ustawienie świateł na boki). Najczęściej możliwa jest regulacja światła za pomocą pokrętła, które znajduje się po lewej stronie kierownicy, przy sterowniku światła. Takie pokrętło montowane jest w każdym aucie produkowanym po 1980 roku. Regulacja jest bardzo prosta. Wystarczy z fotela kierowcy obserwować, jak pada światło i poprzez odpowiednie przekręcanie pokrętłem ustawić je właściwie. Zdarza się jednak, że światła są na tyle rozregulowane, że ich właściwe ustawienie za pomocą pokrętła nie jest możliwe. Wówczas należy przeprowadzić regulację przy samych reflektorach. W tym celu trzeba otworzyć maskę samochodu i wsunąć śrubokręt w otwór przy reflektorze. Następnie należy pokręcić w lewo lub w prawo. W ten sposób światła będą się odpowiednio podnosić lub opadać.

Kąt nachylenia świateł mijania i świateł drogowych jest jasno określony. W przypadku świateł mijania kąt nachylenia wynosić powinien 1 - 1,2 stopnia, a w przypadku świateł drogowych kąt nachylenia wynosić powinien 2 - 2,5 stopnia. Jak prawidłowo ustawić kąt nachylenia świateł? W pierwszej kolejności należy zająć bak samochodu do połowy oraz wyregulować ciśnienie w oponach. Kolejny krok to zaparkowanie auta prostopadle do ściany w odległości 10 metrów. Następny etap to wyznaczenie na ścianie poziomej linii, która wskazywać będzie wysokość światła reflektorów oraz połączenie linii lewej i prawej lampy. W taki sam sposób wyznaczyć należy środek obydwu reflektorów liniami pionowymi. Nachylenie 1,2 stopnia oznacza odchylenie do dołu, które wynosi 12 cm na każde 10 m. Oznacza to, że wystarczy wyznaczyć linię poziomą w tej odległości pod linią wyznaczoną na początku. Teraz nie pozostaje nic innego jak odpowiednio wyregulować światła za pomocą pokrętła lub śrubokrętu.

Jak dbać o reflektory samochodowe?

Wraz z upływem czasu reflektory samochodowe mogą ulec zmatowieniu. Głównym powodem matowienia reflektorów jest wysoka temperatura emitowana przez żarówki.  W takim przypadku będą one świecić znacznie słabiej, co będzie miało wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Konieczne stanie się zatem ich wypolerowanie. Do tego celu potrzebne będą takie elementy jak papiery o różnej gradacji, pasta polerska oraz wosk do lamp. W pierwszej kolejności należy wypolerować reflektory za pomocą papieru ściernego. Kolejny krok to zastosowanie pasty polerskiej. Jej niewielką ilość należy nanieść na szmatkę, a następnie należy rozpocząć polerowanie lampy. Najlepiej robić to kolistymi ruchami. Alternatywą dla polerowania ręcznego może być użycie maszynki polerskiej. Po zakończeniu polerowania, lampy należy dokładnie przemyć płynem do mycia. Ostatni etap to zabezpieczenie reflektorów woskiem.

Źródła informacji:

https://www.autodoc.pl/info/jak-samodzielnie-ustawic-swiatla-mijania-w-samochodzie

https://motoklub.pl/jak-wypolerowac-lampy

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%