Zamknij
REKLAMA

ZUS przypomina właścicielom firm o ważnym obowiązku. Jak uniknąć kłopotów?

11.57, 01.12.2022 ZUS/oprac.W.D. Aktualizacja: 15.47, 01.12.2022
Skomentuj fot.pixabay
REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki tylko za siebie i nie zatrudniają pracowników muszą co miesiąc przesyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracje rozliczeniowe. Wielu płatników wciąż jednak zapomina o tym obowiązku.

Konieczność składania do ZUS dokumentów rozliczeniowych co miesiąc spowodowała zmiana w sposobie obliczania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Aktualnie dokumenty rozliczeniowe muszą przesyłać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i opłacają składki na własne ubezpieczenia, a także ci, którzy z nimi współpracują.

Zwolnieni z tego obowiązku są duchowni, osoby które składają dokumenty za nianie zatrudnione na umowach uaktywniających oraz które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Część przedsiębiorców nie wywiązuje się z tego obowiązku, mimo że ZUS wysyła im informacje o braku dokumentów za konkretny miesiąc. Płatnikom, którzy nie przekażą deklaracji rozliczeniowych zakład przypisze składki z urzędu, a to może skutkować nieprawidłowym saldem na koncie.

Jeśli płatnicy nie opłacą składek, ZUS wdroży na podstawie przypisanych składek postępowanie egzekucyjne. ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie takiego płatnika lub osoby zobowiązanej do działania w jego imieniu grzywną do 5000 zł

Co ważne, dla większości płatników zmienił się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek. Tylko dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostał bez zmian, czyli do 5. dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników termin zależy od tego, czy mają osobowość prawną, czy też nie.

Dla podmiotów z osobowością prawną np. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji jest to termin do 15. dnia następnego miesiąca, a dla pozostałych płatników, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów to 20. dzień następnego miesiąca.

(ZUS/oprac.W.D.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

ZUS to oszuściZUS to oszuści

10 0

Jak to jest że MUSZĘ płacić składki zdrowotne a do lekarza dostanę się za kilka lat? Pilne badania za rok. Dentysta zapomnij że zrobi zemby na NFZ aby był wysoki poziom.
15:52, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ReRe

2 1

Składki zdrowotne są przekazywane do NFZ. To nie działka ZUS-u. 16:08, 01.12.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZUS to oszuściZUS to oszuści

2 1

Płacę do ZUS!!! a nie do NFZ. Więc wymagam od ZUS .
Jak kupie zły towar to pretensje mam do sprzedawcy czy producenta? Opitole sprzedawcę a ten producenta. Więc do dzieła!!! Zróbcie z tym coś
Jeśli jest w obowiązku gminy odśnieżanie to nie dzwonię do podmiotu drugiego tylko do gminy bo tam kierowane są moje podatki.
Po za tym nie dajecie gwarancji żadnych że jak przepracuje 40lat składkowych, będę miał godną emeryturę. A nie że wybór płatności jedzenie leki czy media.
ZUS Powinien utrzymywać emeryta, płacić za leki, Media, jedzenie, koszta administracyjne budynku i wypłacać co najmniej 4tyś.18:08, 01.12.2022


AjaxAjax

1 0

To czemu płacimy do Zusu ? 18:11, 01.12.2022


HydraulikHydraulik

3 0

To to samo jak zaleje wodą budynek po usłudze i powiem że pretensje zgłoś kliencie do wodociągów 18:11, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LikwidacjaLikwidacja

4 2

Trzeba to zlikwidować razem z PUP i przekazać do gmin obowiązki. 18:13, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%