Za kilka tygodni odbędą się pierwsze spotkania z zainteresowanymi nabywcami. Z pewnością rozmowy będą bardzo ciekawe, a proces złożony. Nadal kontaktują się z nami rolnicy i firmy zainteresowane zakupem gospodarstwa - informuje Joanna Iwanowska-Nielsen, doradczyni zarządu Ecofarm.
Pisaliśmy już, że pod koniec listopada ubiegłego roku zarząd fundacji Ecofarm w Małkowie podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż gospodarstwa w Wyczechowie. Przez 32 lata produkowano tu głównie ekologiczne mleko.
Właściciele ekofarmy zapowiedzieli, że chcą sprzedać gospodarstwo jako działające przedsiębiorstwo, aby działalność rolnicza była kontynuowana. W odpowiedzi na nasze pytania Joanna Iwanowska-Nielsen, doradczyni zarządu Ecofarm informuje, że gospodarstwa Fundacji Ecofarm znajdują się w dwóch gminach Somonino i Żukowo. Ogółem obejmują obszar około 300 ha. Łączne pogłowie bydła to na dzień dzisiejszy ponad 300 sztuk bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, a stado jest pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła.
Roczna produkcja mleka handlowego (do sprzedaży) to około 1 200 000 litrów. Odbiorcą mleka jest jedna mleczarnia. Użytki zielone stanowią prawie 70 proc. powierzchni upraw.
Pod względem bonitacyjnym gospodarstwo jest zróżnicowane, a gospodarstwo stosuje płodozmian z wysokim udziałem roślin motylkowatych oraz minimalizację stosowania chemicznych nawozów i pestycydów. Podstawą w nawożeniu gleb są nawozy organiczne.
[ZT]61624[/ZT]
Czy jest zapotrzebowanie na produkty takie jak te pochodzące z Wyczechowa?
- Zapotrzebowanie na mleko ekologiczne w ostatnich latach zdecydowanie wzrosło, chociaż rynek mleka i przetworów mlecznych w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, może być rzeczywiście niestabilny. Wpływ na to ma wiele czynników: zmiany cen surowców, wahania popytu i podaży, polityki rolne, regulacje UE a także trendy rynkowe - podkreśla Joanna Iwanowska-Nielsen. - Jednak wiele osób stawia na zdrowy styl życia oraz świadome wybory żywieniowe, a to sprawia, że ekologiczne produkty, w tym mleko, cieszą się rosnącą popularnością. Ludzie coraz częściej doceniają korzyści płynące z ekologicznych metod hodowli, a to moim zdaniem pozytywny trend. Tak, na mleko ekologiczne rzeczywiście jest rosnące zapotrzebowanie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je i jakie składniki wykorzystuje, co sprawia, że produkty ekologiczne, w tym mleko, zyskują na popularności. Konsumenci często wybierają mleko ekologiczne ze względu na lepszą jakość, brak sztucznych dodatków oraz przekonanie, że wspierają zrównoważone i przyjazne dla środowiska metody produkcji.
Zdaniem szefostwa ekofarmy chów bydła można powiązać z ekologią, ale to złożony temat, w związku z tym, że wiele działań podejmowanych w tej dziedzinie jest długoterminowych i ukierunkowanych na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.
[FOTORELACJA]29478[/FOTORELACJA]
- Wprowadzenie zrównoważonych praktyk, takich jak rotacyjne pastwiska, może poprawić jakość gleby, zwiększyć bioróżnorodność i zmniejszyć erozję. Z kolei dbałość o optymalne nawyki żywieniowe może przyczynić się do zmniejszenia emisji metanu, co jest ważne w kontekście zmian klimatycznych, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takie jak cykliczne monitorowanie zdrowia zwierząt, mogą pomóc w poprawie ich dobrostanu, co oczywiście przekłada się na efektywność produkcji - informuje Joanna Iwanowska-Nielsen. - Ważnym elementem kwestii szerokorozumianego, ekologicznego charakteru produkcji mleka jest według nas wspieranie lokalnych społeczności i współpraca z lokalnymi samorządami.
Zapytaliśmy też, jaka jest potencjalna przyszłość Ecofarmy w Wyczechowie i czy zgłosili się już oferenci zainteresowani kupnem gospodarstwa. Okazuje się, że z zarządem Ecofarm wciąż kontaktują się rolnicy i firmy zainteresowane kupnem gospodarstwa.
- Patrząc szerzej i długoterminowo, charakter i sama lokalizacja gospodarstwa może nowym, nowocześnie planującym właścicielom sugerować nie tylko kontynuowanie, lecz także rozszerzenie działalności. Pomysły moim zdaniem nasuwają się same - podkreśla Joanna Iwanowska-Nielsen. - Za kilka tygodni odbędą się pierwsze spotkania z zainteresowanymi nabywcami. Z pewnością rozmowy będą bardzo ciekawe, a proces złożony. Nadal kontaktują się z nami rolnicy i firmy zainteresowane zakupem gospodarstwa. Chętnie powtórzę za Zarządem Polskiej Fundacji Ekologicznej "Ekofarm", że intencją właścicieli gospodarstwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa, a więc dołożymy starań, aby zachować miejsca pracy w gospodarstwie. Chcemy sprzedać gospodarstwo, jako działające przedsiębiorstwo, aby działalność rolnicza była kontynuowana. W ten sposób można zabezpieczyć również miejsca pracy w gospodarstwie.
Warto zaznaczyć, że właściciele ekofarmy mieli też plany związane z instalacją odnawialnych źródeł energii. Co dalej z tymi przedsięwzięciami?
- Chociaż zdecydowaliśmy się sprzedać gospodarstwo rolne, Fundacja nie odstępuje od realizacji kluczowych projektów, takich jak inicjatywa dotycząca odnawialnych źródeł energii w Wyczechowie. Plany te pozostają aktualne, ponieważ przekonanie o ich znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju nadal nas motywuje - informuje
- Chociaż zdecydowaliśmy się sprzedać gospodarstwo rolne, Fundacja nie odstępuje od realizacji kluczowych projektów, takich jak inicjatywa dotycząca odnawialnych źródeł energii w Wyczechowie - informuje Joanna Iwanowska-Nielsen. - Plany te pozostają aktualne, ponieważ przekonanie o ich znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju nadal nas motywuje. Dodatkowo rozwijamy projekt zrównoważonego mieszkalnictwa i życia w Małkowie. Nasze podstawowe kierunki działania koncentrują się na promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz łagodzeniu skutków zmian klimatycznych. Wierzymy, że te inicjatywy są kluczowe dla naszego środowiska i przyszłości naszej społeczności.
?.?.?.?10:02, 04.02.2025
Czy to taka reklama mająca podbić cenę?
Ojciec VATeusz11:30, 04.02.2025
GR Dyszer ?
Notariusz13:05, 04.02.2025
Tak
Małorolny 12:53, 04.02.2025
No na pewno, na pewno.. czas pokaze
Sąsiad z Kielpina13:02, 04.02.2025
Prawdopodobnie kupili to bracia D.
Jeee17:50, 04.02.2025
No zobaczymy co będzie się działo będzie ostro
Miliony trzeba mieć19:29, 04.02.2025
Zobaczymy kogo stać na to?
Za jakie pieniądze się sprzeda?
To nie są tysiące
bobikkk19:30, 04.02.2025
Czy czasami wiatraki ich nie wykończyły?
Ostatni mohikanin22:06, 04.02.2025
I kupi Niemiec, Holender lub Duńczyk. A Polacy będą parobkami.
Ucho od śledzia20:16, 06.02.2025
Duńczyk sprzedaje
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
pchły nie płacą