Rozwód to trudne wydarzenie. Na skali stresorów, zajmuje on drugie miejsce, zaraz po śmierci współmałżonka – w rzeczywistości siła stresu jaką niesie rozstanie w dużej mierze zależy od znaczenia jakie mu się przypisuje, a także od dotychczasowych doświadczeń. Nie wszystkie sprawy wiążą się jednak z dużym obciążeniem. Za najłagodniejszą formę rozstania uchodzi rozwód bez orzekania o winie. By móc złożyć tego typu pozew, małżonkowie muszą być zgodni co do decyzji o rozstaniu i podziału majątku. Należy pamiętać, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, strony nie muszą udowadniać, kto jest winny rozpadu małżeństwa. Takie rozwiązanie uważa się za szczególnie korzystne w sytuacji, kiedy strony nie chcą obarczać siebie nawzajem i preferują znacznie bardziej pokojowe rozwiązanie.
Rozwód bez orzekania o winie w większości przypadków przebiega szybciej niż inne formy rozstania (jak na przykład rozwód z orzekaniem o winie); co więcej, jest on statystycznie najczęściej występującym rozwodem w naszym kraju. Aby go otrzymać, należy udowodnić, że zachodzą pozytywne przesłanki do rozstania. Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie? Podstawowymi dokumentami do załączenia wraz z wnioskiem o rozwód za porozumieniem stron są odpis pozwu i odpis zupełny aktu małżeństwa. Jeżeli para posiada dzieci, istotne jest także zawarcie odpisów skróconych ich aktu urodzenia. Większość osób podczas spraw decyduje się na skorzystanie z porady prawnej u adwokata i zlecenie mu przygotowania pozwu. Sprawami rozwodowymi zajmuje się między innymi Kancelaria Adwokacka Chojka, która na stronie www.rozwodznia.pl dzieli się specjalistyczną wiedzą w zakresie spraw rodzinnych, w tym właśnie rozwodów z i bez orzekania o winie. Decydując się na pozew rozwodowy za porozumieniem stron, dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że tego rodzaju postępowanie nierzadko wymaga wcześniejszych uzgodnień; nierzadko pary rozstające się w zgodzie tak czy inaczej decydują się na pomoc prawnika doświadczonego w tego rodzaju sprawach, głównie z potrzeby posiadania merytorycznego wsparcia.
Podczas rozwodu bez orzekania o winie, strony muszą skupić się na argumentach uzasadniających swoją decyzję – dotyczących rozkładu pożycia. Mogą to być między innymi niezgodności charakterów, niemożność wspólnego życia czy długotrwałe konflikty, które po czasie znacznie osłabiły małżeństwo. W sprawach o rozwód bez orzekania o winie sąd najczęściej przyjmuje powód jaki stanowi niezgodność charakterów. Podczas rozprawy rozwodowej małżonkowie muszą potwierdzić, że ich związek kończy się w sposób nieodwracalny i trwały; zadaniem obu stron jest spójne i konkretne przedstawienie zgody na rozwód oraz brak możliwości kontynuacji małżeństwa. Dobre przygotowanie może przyspieszyć sprawę rozwodową oraz zwiększyć szanse na uzyskanie satysfakcjonującego wyroku. Niekiedy udaje się to nawet na pierwszej rozprawie; ważne jednak, by realnie liczyć się z około półrocznym okresem oczekiwania na sfinalizowanie danej sprawy. Rozwód bez orzekania o winie pozwala na uniknięcie emocjonalnych oraz finansowych kosztów batalii sądowych – te potrafią bowiem trwać naprawdę długo. Dzięki takiemu rozwiązaniu, obie strony mogą skupić się na przyszłości, zamiast rozdrapywać stare rany i notorycznie powracać do przeszłych konfliktów.