Rozwód dla wielu osób jest trudnym, delikatnym, a czasem także dość skomplikowanym tematem. Tymczasem dotyka on naprawdę wielu małżeństw w Polsce i na świecie. Orzeka go sąd, przy trwałym oraz zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego. Sam proces wymaga natomiast sporządzenia pozwu, rozstrzygnięcia walki o winie, alimentach, władzy rodzicielskiej, a także majątku – może on trwać stosunkowo krótko lub ciągnąć się miesiącami. I chociaż w Polsce przyjęło się, że wyróżniamy dwa typy rozwodu, z orzeczeniem o winie i bez orzekania, dodatkowo możemy wyróżnić pewne podtypy rozwodów, jak cywilny czy kościelny. Już dziś dowiedz się więcej na temat kwestii rozwodu w polskim prawie, poznając złożoność całego procesu.
W świetle obowiązującego prawa, rozwód jest jedną z przyczyn ustania małżeństwa, którą przewidują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jak zostało wspomniane wcześniej, sąd może orzec rozwód wtedy, gdy pomiędzy małżonkami doszło do całkowitego, a przy tym trwałego rozkładu pożycia. O czym konkretnie mowa? Słowo „pożycie” oznacza ogół więzi pomiędzy małżonkami w trzech sferach: duchowej, fizycznej, a także gospodarczej. Zupełny rozkład pożycia sugeruje zanik tych wszystkich więzi łącznie. Przesłanki do rozwodu są spełnione, jeżeli małżonkowie od dłuższego czasu nie mieszkają ze sobą (są w separacji faktycznej), nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, nie współżyją ze sobą fizycznie od kilku miesięcy, a także ustała pomiędzy nimi więź duchowa. Warto jednak znać wyjątek od tej reguły; najczęściej rozwód nie jest dopuszczalny (nawet mimo trwałego rozkładu pożycia), jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka małżonków bądź w przypadku, gdzie orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego z innych względów.
Najczęstszą przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego jest niezgodność charakterów. Szacuje się, że to właśnie ten powód zgłasza prawie połowa małżonków domagających się rozwodu. Do innych przyczyn należą między innymi:
Niektóre z przyczyn mogą zostać uznane jako niezawinione, świadczące o tym, że małżonek nie ponosi winy za rozkład pożycia wskutek wystąpienia danej przyczyny (np. bezpłodność) lub jako zawinione (np. zdrada, stosowanie przemocy).
Napisane pozwu rozwodowego powinno rozpocząć się od ustalenia elementów, jakie powinien on w sobie zawierać. Mowa tu o oznaczeniu sądu, do którego jest on kierowany, danych osobistych stron (ich przedstawicieli ustawowych oraz pełnomocników, jeżeli ci zostali ustanowieni), miejscach zamieszkania stron oraz numeru PESEL powoda. Istotne jest też oznaczenie rodzaju pisma jako pozwu rozwodowego, a także złożenie na nim podpisu (własnego lub przedstawiciela ustawowego/pełnomocnika procesowego). Do pozwu dochodzą także załączniki. Bardzo ważne, by dokument zawierał w sobie jasne twierdzenie, że doszło do trwałego, a przy tym zupełnego rozpadu małżeństwa – wskazując przyczyny tego zdarzenia. Jak przejść przez sprawy rozwodowe szybko i sprawnie? Niezbędna może okazać się pomoc adwokata. Na stronie kancelaria-lexperfecta.pl/adwokat-lubin/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat procesu współpracy z doświadczonym adwokatem. Kancelaria Lex Perfecta specjalizuje się między innymi w kwestiach związanych z prawem rodzinnym, w tym kwestiami takimi jak rozwód, alimenty czy podział majątku. Adwokat od rozwodów jest w stanie zadbać o zgodność przebiegu całego procesu z aktualnymi przepisami, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów proceduralnych.