Budynki konstrukcji drewnianej, a do tego w formie modułowej - po takie rozwiązania sięgnęły gminy Kartuzy i Żukowo chcąc budować żłobki. - To nowoczesne rozwiązanie, bardzo popularne w Skandynawii, ale coraz częściej stosowane także w Polsce - mówi Krzysztof Gilmajster, właściciel firmy Gilma z Mojusza.
Tak się złożyło, że w gminach Żukowo i Sierakowice w podobnym czasie trwają postępowania przetargowe związane z budową żłobków. Gmina Sierakowice chce postawić budynek parterowy o łącznej powierzchni zabudowy 557,47 m kw. Inwestycja ma umożliwić stworzenie 96 nowych miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3.
Aż trzy żłobki powstaną zaś w gminie Żukowo. Podpisano już umowy na budowę żłobków w Chwaszczynie i Żukowie. Trwa postępowanie ws. budowy Żłobka w Dąbrowie. Tutaj także nowe żłobki mają zostać wybudowane w technologii modułowej.
Obie gminy odeszły więc od klasycznego sposobu budowy sięgając po nowoczesne rozwiązania. Konstrukcja modułowa pozwala bowiem szybko przeprowadzić proces budowy. Wszelkie elementy konstrukcji powstają bowiem u wykonawcy jako prefabrykaty, albo nawet całe moduły budynku, a następnie przewożone są do docelowej lokalizacji i tam montowane.
Branżowe portale wskazują również, że budynki modułowe są zazwyczaj bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Tego rodzaju budownictwo pod względem popularności wciąż jednak jeszcze ustępuje miejsca tradycyjnym budynkom murowanym.
Ale to się powoli zmienia. Przykład idzie z Europy zachodniej oraz z północy. W Skandynawii w technologii modułowej budowane są pokaźne obiekty.
- Od lat budujemy energooszczędne domu prefabrykowane w technologii szkieletowej i to rozwiązanie doskonale sprawdza się na przykład w Szwecji - mówi mówi Krzysztof Gilmajster, właściciel firmy Gilma z Mojusza, która również bierze udział w postępowaniach przetargowych na budowę żłobków w gminach Żukowo i Sierakowice. - W Szwecji budowaliśmy niedawno hotel nadmorski w miejscowości Styrsö. W naszym zakładzie powstały gotowe moduły, które następnie zostały przetransportowane i zmontowane na miejscu, działce inwestora.
Jak czytamy w mediach branżowych, budownictwo modułowe jest wszechstronne i pozwala budować obiekty o różnym przeznaczeniu. W ten sposób powstają więc nie tylko domy jednorodzinne, ale i hotele oraz budynki użyteczności publicznej: biurowce, szkoły i przedszkola.
Warto zaznaczyć, że w technologii prefabrykownanej-panelowej budowany jest w Sierakowicach także domu dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Budynek zostanie wykonany w tej technologii ponieważ - jak zaznaczyła gmina Sierakowice - daje to m.in. możliwość rozbudowy poprzez nadbudowę części parteru w tej samej technologii. Wykonawcą tej inwestycji jest firma Ekoinbud z Gdańska.
1 0
Z całym szacunkiem, ale gdzie są zastrzały z ścianach?? Czy kolejny pseudo kierownik twierdzi że ściany usztywnia płyta OSB albo Farmacell.
0 0
brawo! w końcu coś rusza do przodu
0 0
w końcu jakieś nowoczesne technologie, może chociaż to pójdzie szybciej niż te wszystkie obiecane przedszkola, których nadal się nie doczekaliśmy
0 0
Super, że nasze dzieci będą mogły korzystać z tak nowoczesnych placówek. I to firma z Kaszub!
0 0
Brawo za myślenie przyszłościowe! W 1000% popieram
0 0
Jako dziadek cieszę się, że dzieciaki będą miały takie warunki...
0 0
To się nazywa rozwój! Inne gminy mogą się uczyć od żukowa i sierakowic
1 0
Budynki z drewna i OZE? Tak powinny wyglądać wszystkie placówki edukacyjne! Duma z naszej gminy
0 0
Ci z Gdańska co budują w Sierakowicach dom starości to się chyba dopiero uczą, wygląda to wszystko tragicznie, jeden wielki syf na budowie, ktoś wie co to za firma?
0 0
wielcy kierownicy panowie w garniturkach beemka 5... widziałem ich dziś na budowie domu starości, widać że się na robocie nie znają
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz