Maria Płotka, Bernadeta Reglińska i Martyna Płotka - żukowskie hafciarki, odebrały na gali w krakowskich Sukiennicach decyzje o wpisaniu haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
"O wielkim sukcesie żukowskich hafciarek pisaliśmy już kilkakrotnie":http://expresskaszubski.pl/kultura/2016/10/wielkie-swieto-zukowskiego-haftu-za-tydzien-zostanie-oficjalnie-wpisany-na-liste-unesco - dzięki ich staraniom, a także Mariana Jelińskiego z Fundacji Skansenu Pszczelarskiego haft szkoły żukowskiej został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W piątek panie odebrały z rąk wiceminister Magdaleny Gawin specjalne certyfikaty.
Uroczysta Gala odbyła się w krakowskich Sukiennicach i zamykała Forum 16+1 nt. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z udziałem ekspertów z Chin i państw Europy Wschodniej. Wcześniej uczestnicy Forum mieli okazję zobaczyć pokaz tradycyjnych umiejętności oraz prace hafciarek w Międzynarodowym Centrum Kultury. Żukowskim artystkom towarzyszyli również Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke, dyrektor OKiS Aleksandra Rogalewska oraz prezes Fundacji Skansenu Pszczelarskiego Piotr Jeliński.
- Duże zainteresowanie wzbudzały kaszubskie stroje oraz to, że haft zdobi nie tylko obrusy i serwety, ale także krawaty, bluzki, sukienki w wiele innych przedmiotów użytkowych - relacjonują uczestnicy wydarzenia.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, w tym również język, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, a także wiedza i umiejętności, związane z rzemiosłem tradycyjnym. Krajowa lista stanowi dokumentację żywego, niematerialnego dziedzictwa naszego kraju i jednocześnie realizuje postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 roku.
Oprócz hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej uhonorowane zostały też inne zjawiska, które w ostatnich latach były wprowadzane na Krajową listę: język esperanto, polskie tańce narodowe, gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych, zabawkarstwo żywiecko-suskie czy bartnictwo.
(info: OKiS Żukowo)
4 0
Ogromny sukces hafciarek kaszubskich i samorządu żukowskiego.
5 0
Przydałoby się teraz w Żukowie jakieś muzeum, galeria - sklep. Najlepiej w centrum, wogóle żeby więcej tego haftu było widać już na samym wyjeździe do miasteczka.
2 0
Mi się podoba. Może lepsze byłyby dla panów poszetki i chustki pod szyję?
0 0
JAK TY CHŁOPIE WYGLĄDASZ ?
Ciągle ta sama marynarka, jakiś zgięty jesteś .
Czy nie popiłeś..?
1 0
proszę popatrzeć na zdjęcia nr 1 Przewodniczący tak idzie jakby laski zapomniał nie wspomne o tym że nie stac go na garnitur.
zdjęcie nr 2 pan Prezes Skansenu co to za buty do tego stroju nie pasują powinny być czrne i wyczyszczone po prostu eleganckie
oj oj
0 2
Trzeba było zasponsorować mądralo. Wszystko kosztuje.
2 2
to dlaczego taka liczna była ta delegacja myślę że wystarczyły by same hafciarki.
1 1
Też prawda, ale ten chłop to może kierowcom był
0 0
PO COŚ CHŁOPIE TAM JECHAŁ.HAFTOWAĆ?CZY PALIĆ JAK ZWYKLE GŁUPA .
DROGIE HAFCIARKI WYCHAFTUJCIE JEMU COŚ NA MARYNARCE JAK KUPI SOBIE NOWĄ W KOŃCU.
DLACZEGO SĄ KASOWANE WPISY O TOBIE?
0 0
DLACZEGO USUWASZ WPISY.
CZY TO NIE JEST PRAWDĄ?
GDZIE ZRZUCAŁEŚ ŚCIEKI PRZEZ WIELE LAT?
JA WIEM DLACZEGO LAS USYCHAŁ.
Podobno nieźle haftowane.
0 0
CIĄGLE KASUJE WPISY .
CZY TO NIE PRAWDA O ŚCIEKAMI?
0 0
Jelińscy górą, tak trzymać !!!