Zamknij

Kartuzy. Powstały dzieła z ceramiki wypalanej metodą "raku"

18:57, 02.09.2018 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

W ramach kartuskiego Pleneru Artystycznego artyści z "Grupy Czesława", z Gdańskiej Szkoły Artystycznej zaprezentowali starojapońską sztukę szkliwienia i wypalania ceramiki "raku". Każdy mógł spróbować swoich sił. Efekty były niesamowite.

Publiczność zgromadzona w sobotnie popołudnie na kartuskim Rynku miała możliwość samodzielnie pokryć szkliwem wcześniej przygotowaną przez artystów ceramikę. Po nałożeniu pędzlami blado-szarego szkliwa, prace włożono do pieców rozgrzanych do temp.1200 stopni Celsjusza.

Wypalanie trwało około 45 min. Po otwarciu pieców, oczom uczestników spotkania ukazały się rozżarzone do czerwoności kubeczki, jabłuszka i inne drobiazgi. Widok był fascynujący. Następnie wszystkie przedmioty powędrowały do kotłów  z "żywym" ogniem, gdzie następował proces utrwalania szkliwa, a następnie zostały zanurzone w zimnej wodzie, w celu zahartowania. Efekt końcowy okazał się sporym zaskoczeniem. Szkliwo wypalało się bowiem w zupełnie nieprzewidywalne kształty i kolory, które w niektórych miejscach się przenikały, w innych błyszczały niczym żywa miedź. Największą zabawę mieli najmłodsi, którzy chętnie brali udział w pokazie i z niecierpliwością czekali na swoje dzieła.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Pięknie było !!Pięknie było !!

2 2

Bo przecież nie święci garnki lepią (ale garncarze). 00:21, 03.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cygielcygiel

5 1

znowu tłumy... 00:51, 03.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AwatarAwatar

1 1

Oczywiście Miecia nie mogło zabraknąć 09:42, 03.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone