Zamknij

Borkowo. Jasełka w europejskim stylu

10:45, 28.12.2018 | SP Borkowo/oprac.M.B.
REKLAMA
Skomentuj
fot.nadesłane

Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie miały europejski charakter. Do Świętej Rodziny w Betlejem przybyli przedstawiciele Unii Europejskiej.

U Bożego Dzieciątka szukali pokoju i radości. Posłowie z dziesięciu krajów spotkali się przy stole wigilijnym przygotowanym przez Anioła. Wspominali swoje bożonarodzeniowe tradycje narodowe,  podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. W szkolnej stajence ofiarowali Dzieciątku dary symbolizujące ich kraje. Francuz przyniósł pudełko perfum, Niemiec - płytę Bacha, Włoch - pizzę i makaron, Holender - bukiet tulipanów i ser, Duńczyk - książkę "Baśnie Andersena", Szwed - rękawiczki i czapkę, a Polak - chleb.

W świąteczny nastrój zebraną społeczność wprowadziły tradycyjne polskie kolędy. Ważnym przesłaniem tego spotkania  był utwór biskupa Antoniego Długosza: "Europo nie możesz żyć bez Boga".

Dyrektor szkoły Józef Belgrau zaznaczył, że Jezus narodził się poza naszym kontynentem, u bram Europy, w miejscu, gdzie spotykały się drogi ówczesnego świata. Jednak chrześcijaństwo dla Europy od pierwszych wieków było bardzo ważne. Termin "Europa" dzisiejsze znaczenie i popularność uzyskał dopiero w epoce oświecenia, wcześniej dla świata spoza było to po prostu "chrześcijaństwo". Na zakończenie prefekt szkoły ks. Marek Krampa wyjaśnił dzieciom znaczenia słowa jasełka, przypomniał co jest najważniejsze w tym, co wydarzyło się w Betlejem oraz życzył wszystkim błogosławieństwa na ten świąteczny czas.

Jasełka przygotowała Emilia Piask, katechetka szkolna oraz uczniowie klasy IVa i innych klas. Oprawę muzyczną zapewnił chórek szkolny i bracia Galińscy. Organizację przedstawienia swymi działaniami wspierały Zyta Formela, nauczycielka muzyki i Bożena Zaborowska, nauczycielka plastyki i techniki.

(SP Borkowo/oprac.M.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

MiaMia

5 1

A kiedy będzie w końcu boisko? 12:27, 28.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jadzia 3Jadzia 3

2 3

Szału nie było 13:26, 28.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Alicja.Alicja.

3 0

Nikt nie ma wątpliwości, że Pani to by lepiej przygotowała... 14:35, 28.12.2018


JoJo

5 1

Baro fejn 16:43, 28.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeaLea

3 0

W tej szkole nie tylko boiska brak. Obecny parking to przypomina bagno. Dyrektor tylko jasełkami się chwali. O reszcie milczy. 20:19, 28.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beata4Beata4

3 1

Z tego co mi wiadomo, rozbudowa szkoły jest wreszcie przygotowana. A to, że mimo tych trudnych warunków robią coś ponad, to tylko można pochwalić. 11:39, 29.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone