Zamknij

Kartuzy. Świętowano rocznicę powrotu Kaszub Środkowych do Polski

13:44, 08.02.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz

Uroczystości 99. rocznicy powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy odbyły się w piątek w Kartuzach. Odprawiono mszę i złożono kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu - 8 lutego 1920 roku, do Kartuz wkroczyły oddziały I pułku Ułanów Krechowieckich na czele z gen. Józefem Hallerem, pokojowo przejmując pomorskie tereny na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Kaszuby środkowe znów zostały przyłączone do Polski. Rocznicę tego wydarzenia obchodzono dziś w Kartuzach.

W kościele pw. Św. Kazimierza odprawiono mszę w podziękowaniu za odzyskaną niepodległość, po niej poczty sztandarowe i delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Wśród uczestników uroczystości był m.in. poseł Stanisław Lamczyk, władze miasta, radni, reprezentacje szkół, przedstawiciele instytucji i członkowie Związku Piłsudczyków .

fot. Magda Dzienisz

- Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu w samo południe, od strony Ręboszewa, Błękitna Armia generała Hallera wkroczyła do Kartuz. Niosła upragnioną wolność dla Kaszub i Kartuz  - mówił burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. - Stało się to też dzięki uporowi Kaszubów, którzy w Wersalu walczyli o to, aby tereny te włączyć do Polski. Polska uzyskała tym samym dostęp do morza. Dziś świętujemy rocznicę odzyskania naszej wolności, ale też rozpoczynamy okres przygotowań do setnej rocznicy.

W uroczystościach uczestniczyli też Adam i Roman Rozwadowscy, wnukowie majora Leona Kowalskiego - twórcy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty, późniejszego starosty kartuskiego. Członkowie Związku Piłsudczyków RP przekazali im medal przyznany pośmiertnie ich dziadkowi, wręczony podczas kartuskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Adam i Roman Rozwadowscy przekazali medal Muzeum Kaszubskiemu.

fot. Magda Dzienisz

Po uroczystościach oficjalnie uruchomiono Ławkę Niepodległości, która znajduje się w parku przy poczcie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

remusenremusen

3 4

że co?? kaszub środkowych.... tzn że północne nordy i południowe borowiacy sprzedane niemcom??? W Wersalu to walczył o powrót kaszub do macierzy Polskiej Roman Dmowski i Antoni Abraham, dwie wybitne postacie Polski. 14:29, 08.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaszubaKaszuba

1 1

Przeczytaj jakąś książkę o tamtych wydarzeniach i zrozumiesz dlaczego dziś świętujemy takie a nie inne wydarzenie. I dowiesz się też o dacie 10 luty. 15:36, 08.02.2019


********

1 1

A gdzie Brodnica? 18:27, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone