Zamknij

Żukowo. W miejsce starego spichlerza - nowe Centrum Kultury

20:15, 24.05.2019 | M.Dzienisz
REKLAMA
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz

W Żukowie w piątek otwarto nowe Centrum Kultury z salą widowiskową. W budynku mieścił się kiedyś spichlerz - obiekt całkowicie zmodernizowano. Oprócz strefy kultury swoją siedzibę znajdzie tam także Centrum Aktywności Rodzin. 

W obecności parlamentarzystów, władz województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańców otwarto w Żukowie Centrum Kultury Spichlerz. Uroczystość połączono z wręczeniem gminnych nagród Sucovia (o tym w osobnym materiale).

fot. Magda Dzienisz

Centrum Aktywności Rodzin będzie ośrodkiem dziennej opieki, w którym planowane i prowadzone będą kompleksowe zajęcia dla rodzin potrzebujących wsparcia, w szczególności zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, nieporadnych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, starszych czy samotnie wychowujących dzieci. W ramach Centrum będą odbywać się zajęcia grupowe oraz indywidualne w postaci różnego rodzaju terapii, warsztatów, poradnictwa, edukacji. Powstanie Klub Dobrych Rodziców, Kreatywna Akademia Dziecka oraz Klub Seniora.

W Strefie Kultury organizowane będą zajęcia edukacyjno-integracyjne dla mieszkańców, dzieci, młodzieży, rodzin oraz seniorów, wspomagające naukę i rozwój osobisty, kulturalny i intelektualny. Powstanie Kreatywne Centrum Kulturalno-Edukacyjne z wielofunkcyjną salą do działalności kulturalnej prowadzoną przez Ośrodek Kultury i Sportu. Znajduje się tutaj sala multimedialna, dostosowana do szeregu funkcji, posiadająca możliwość łatwej adaptacji do zróżnicowanego użytkowania obiektu jako np. sala szkoleniowa, warsztatowa, edukacyjna, widowiskowa, teatralna, wystawowa, kiermaszowa, z możliwością wyświetlania filmów i pokazów slajdów, sala spotkań i integracji oraz ćwiczeń i prób dla lokalnej społeczności.

fot. Magda Dzienisz

Obiekt ma być sercem kulturalnym gminy Żukowo, którego do tej pory tutaj nie było - centrum kultury, inicjatyw i spotkań społecznych, miejscem wydarzeń małych i dużych.

Przypomnijmy, że na przełomie 2015 r i 2016 r. gmina Żukowo nabyła działki od Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" za 1 mln 840 tys. zł. Znajdował się na nich m.in. zabytkowy spichlerz (wpisany do rejestru zabytków w 1991r.) oraz budynki gospodarcze.

Przebudowa spichlerza realizowana była przez spółkę Kamaro z Gdańska, obiekt zaprojektowała firma Architekci Gzowski & Gzowski s.c. Koszt inwestycji to około 9 mln zł. Dofinansowanie na odtworzenie historycznego centrum Żukowa przyznano w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 na działania rewitalizacyjne miast.

Podczas uroczystości otwarcia burmistrz Wojciech Kankowski podziękował marszałkowi województwa Mieczysławowi Strukowi za przyznanie dofinansowania, a także prezesowi GS-u Mieczysławowi Woźniakowi oraz wykonawcom inwestycji.

Jutro (sobota) Dzień Otwarty w nowym Centrum Kultury. Od 11.00 czeka wiele atrakcji dla najmłodszych i tych nieco starszych. TUTAJ więcej szczegółów. 

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

Centrum KulturyCentrum Kultury

1 2

to najlepszy SPICHLERZ. 20:33, 24.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomasz Dorniak MASSUANATomasz Dorniak MASSUANA

3 6

Bardzo ładny obiekt, brawo dla projektanta. Krystyna Prońko rewelacyjnie śpiewała. Przypomniałem artystce nasz wspólny występ w Osieku 20 lat temu podczas Gospel Festiwal. Szkoda, że nie nagrodzono najbardziej znanej osoby z Żukowa w dziedzinie edukacji, kultury oraz inicjatyw społecznych i nie podziękowano osobie odpowiedzialnej za inwestycję. 00:02, 25.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zosia i jadziazosia i jadzia

6 2

Dorniak dlaczego pan klamie? W Osieku nie wystepowal pan wspolnie z Krystyna Pronko. Z tego co pamietam to ona wystepowala sama na scenie, potem byl Przemyskui Chor Gospel a doooopiero na samym koncu pan mial grac do tanca ale ludzie sie rozeszli...czyli nie wystepowal pan wspolnie z Krystyna Pronko, poprostu zdarzylo sie ze gral pan na tej samej scenie pewnie jakies 3 godziny po Krystynie Pronko.... 06:56, 25.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Allberto Allberto

3 0

Dożywotni prezes GS, najbogatszy człowiek w powiecie ma głowę do interesu! Gratulacje! 12:45, 25.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do zosia i jadziaDo zosia i jadzia

2 2

Dzisiaj marsz równości w Gdańsku. 14:18, 25.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do powyzej...do powyzej...

3 0

wspaniale...zobaczymy sie tam z toba chyba ze masz spotkanie ze swoim lekarzem psychiarta...
16:33, 25.05.2019


Zapytanie Zapytanie

2 1

Co To za stodoła w tle, cała obwieszona banerami?Do kogo należy? Ogólnie jak na Żukowo to sala całkiem ładna, ale słyszałem, że przepłacona inwestycja, pierwotnie miała mniej kosztować ponoć! 19:20, 25.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No Okej No Okej

1 0

Centrum kultury fajne ,ale otoczenie słabe. Stodoła GSu obwieszona banerami,może by tak właściciel tej stodoły trochę zainwestował i zadbał o wizerunek, a nie tylko... 17:28, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OkisOkis

2 0

Teraz tylko, żeby w tym centrum kultury odbywały się jakieś ciekawe wydarzenia kulturalne, tak jak to ma miejsce w pobliskich Kolbudach. 17:31, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone