Zamknij

Żukowo. Gminne Nagrody Sucovia trafiły w ręce laureatów

20:50, 24.05.2019 | M.Dzienisz
Skomentuj KGW z Tuchomia - zdobywczynie nagrody w kat. Inicjatywy Społeczne. fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

W nowym Centrum Kultury Spichlerz odbyło się wręczenie gminnych nagród Sucovia. Trafiły do osób, które zasłużyły się dla promocji gminy i jej rozwoju. Przyznano je w kategoriach: kultura, sport, inicjatywy społeczne, gospodarka, edukacja, mecenat. Burmistrz przyznał także nagrodę honorową. 

Gminna Nagroda Sucovia wręczana jest w Gminie Żukowo od 2010 roku. Dwie pierwsze edycje nagradzały wyłącznie twórców kultury. Od kilku lat zmienił się jej charakter i wręczana jest za promocję Gminy Żukowo oraz wkład w jej rozwój. Przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, za działalność społeczną, w dziedzinie gospodarki i edukacji. Szczególną nagrodą jest kategoria mecenasa czyli osoby lub instytucji wspierającej w znaczący sposób rozwój Gminy Żukowo w różnych dziedzinach.

Nagroda w kategorii kultura trafiła do Eugeniusza Pryczkowskiego. Nominowany był także Chór "Strzelenka" z Tuchomia. 

Eugeniusz Pryczkowski jest poetą, dziennikarzem, działaczem kultury, samorządowcem, doktorem nauk humanistycznych. W roku bieżącym obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. W minionym roku wydał monografię „Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo – dzieje dramatyczne i piękne”, która zyskała bardzo dobrą opinię. Eugeniusz Pryczkowski jest jednak autorem blisko 30 książek, w tym trzech dotyczących Żukowa. Są to: „Siła Żukowa”, „Norbertańska siła Kaszub” i „Leksykon Ziemi Żukowskiej”. Jest też autorem biografii wybitnego syna tej ziemi „Król Kaszubów – Karol Krefft”. Jest kreatorem wielu znaczących wydarzeń kulturowych, a największe dokonanie w tym obszarze to Festiwal Filmów Kaszubskich, co roku odbywający się w Żukowie i Miszewku. Za nami już IX edycji tej imprezy, która osiągnęła ogólnoregionalny poziom i wciąż cieszy się rosnącym powodzeniem.

fot. Magda Dzienisz

Chór „Strzelenka” z Tuchomia – aktywnie włącza się w lokalnie przedsięwzięcia oraz z dumą reprezentuje gminę Żukowo i parafię w Chwaszczynie. Członkowie „Strzelenki” od lat włączają się w przygotowanie posługi muzycznej mszy świętych kaszubskich w Chwaszczynie. Organizują nabożeństwa, spotkania z kolędą, dożynki parafialne i festyn kaszubski. W ubiegłym roku reprezentowali gminę Żukowo i chwaszczyńską parafię w Norymberdze, gdzie krzewili kulturę kaszubską podczas targów oraz polskiej mszy świętej prowadzonej przez Polską Misję Katolicką. Chórzyści przygotowali kilka większych projektów - zorganizowali pomorską premierę Requiem Bernarda Stieglera poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II, z zaprzyjaźnionymi chórami wykonali „Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce”. „Strzelenka” wzięła też udział w nagraniu „Bajki na głosy” w języku kaszubskim oraz pieśni adwentowej w cyklu audiowizualnym. W tym roku chór obchodzi Jubileusz 10-lecia istnienia.

Sucovię w kategorii sport odebrał nauczyciel w-f i trener piłki ręcznej Marek Marchewicz. Nominowana była również 15-letnia piłkarka Weronika Lewandowska. 

Marek Marchewicz - jest nauczycielem wychowania fizycznego z ponad 30-letnim stażem pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest założycielem sekcji piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w Gminie Żukowo. Przez cztery lata, do 2016 roku, był II trenerem ligowym drużyny piłki ręcznej seniorów GKS Żukowo. Całe swoje życie zawodowe związał nie tylko z edukowaniem młodego pokolenia, ale także z piłką ręczną. To dzięki niemu ta dyscyplina sportu stała się popularna wśród młodych ludzi w tym właśnie środowisku. Jako trener piłki ręcznej wychował kilkunastu zawodników, którzy kontynuują swoją karierę sportową w pierwszo i drugoligowych klubach sportowych Trójmiasta i nie tylko. Jest nie tylko doskonałym szkoleniowcem, ale także organizatorem wielu imprez sportowych. Wielokrotnie przygotowywał wojewódzkie turnieje piłki ręcznej młodzików, stojące na wysokim poziomie. Dla kilku pokoleń jest wzorem sportowego oddania i hartu ducha.
 

fot. Magda Dzienisz

Weronika Lewandowska poprzez pracę i zaangażowanie została wyselekcjonowana przez trenerów młodzieżowych reprezentacji narodowych i wywalczyła miejsce w Reprezentacji Polski Kobiet U15. Nie lada sukcesem Weroniki jest gra w wszystkich meczach Kadry Pomorza, z którą w 2018 r. wywalczyła pierwsze miejsce w grupie i awans do Mistrzostw Polski. Weronika jest wychowanką Klubu Sportowego Sulmin od 4 roku życia i przez 9 lat godnie reprezentowała ten Klub w gminie Żukowo. Obecnie jest wypożyczona do GKS Cartusia 1923 Kartuzy, gdzie szlifuje swój talent w najwyższej lidze juniorów w drużynie chłopięcej w swoim roczniku.

Nagroda w kategorii inicjatywy społeczne trafiła do KGW z Tuchomia. Nominowani do niej byli też Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie.

Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu - działalność tej organizacji skupiona jest przede wszystkim na wydarzeniach, które odbywają się na terenie sołectwa Tuchom, ale również chętnie uczestniczy ono w działaniach, które odbywają się poza obrębem wsi. W 2018 r. pomagały radzie sołeckiej przy organizacji takich wydarzeń jak Dzień seniora, dożynki parafialne, „Dzień Sąsiada”, „Pływanie na byle czym”, festyn rodziny z okazji Dnia dziecka. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu aktywnie zabiega o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych i z powodzeniem realizuje liczne projekty związane zarówno z działalności kulturalną, promocją zdrowego żywienia z elementami kuchni kaszubskiej, jak i wyposażeniem placu zabaw. W ubiegłym roku Koło obchodziło Jubileusz XV-lecia istnienia.

fot. Magda Dzienisz 

Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie - są trzecim pokoleniem kowali działających na rzecz lokalnej społeczności. Podtrzymując kaszubską tradycję kolędowania, ufundowali stroje i co roku zbierają grupę przebierańców, organizując coroczne „Gwiazdki” w wigilię Bożego Narodzenia w Borkowie. W swojej kuźni przygotowali elementy konstrukcyjne scenografii Misterium Męki Pańskiej w Żukowie, w którym występują od początku. Wykonali i przekazali nieodpłatnie również m.in. kwietniki dla szkoły podstawowej w Borkowie, podest do transportu stołów do tenisa, wieszaki do świetlicy wiejskiej, stelaże do wieńców dożynkowych. Mieszkańcy Borkowa i gminy mogą zawsze liczyć na ich pomoc i zaangażowanie w realizację inicjatyw ważnych dla lokalnej społeczności.

Sucovię w kategorii gospodarka przyznano firmie Interplastic Roger Żółtowski. Nominację otrzymał także Zakład Usług Elektroenergetycznych "Elmir" Mirosław Płotka. 

Interplastic Roger Żółtowski – to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, lider w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jeden z czołowych producentów na świecie. Jako pierwszy producent w Polsce i siódmy na świecie uzyskał Certyfikat International Handball Federation na produkowane bramki do piłki ręcznej. W 2018 roku Interplastic, firma z kaszubskiego Tuchomia, przebiła rywali i zdobyła prestiżowy kontrakt - dostarczyła wszystkie bramki na zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Polacy zawdzięczają ten sukces wyjątkowej konstrukcji swoich produktów. Oprócz tego firma Interplastic tworzy gabloty muzealne. Jej produkty chronią eksponaty m.in. w Muzeum Śląskim, Europejskim Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej.

fot. Magda Dzienisz

Zakład Usług Elektroenergetycznych „ELMIR” Mirosław Płotka - Firma działa od 1 lipca 1991 roku i świadczy usługi w zakresie projektowania sieci elektrycznych i energetycznych oraz budowy przyłączy kablowych, wykonawstwa instalacji elektrycznych, wykonania automatyki sterowania, utrzymania linii napowietrznych, usuwania awarii na liniach napowietrznych i kablowych. Ponadto wspiera finansowo Uczniowski klub sportowy skrzeszewo, Sekcję Piłki Ręcznej Gminnego Klubu Sportoweg Żukowo i program szkoleniowy ochrony przeciwpożarowej.

Nagroda w kategorii edukacja trafiła do nauczycielki biologii Anny Borowicz. 

Jest pasjonatką nauczania przedmiotu oraz orędowniczką działań na rzecz ekologii. Od wielu lat uczestniczy
w projekcie „Zbiórek surowców wtórnych”, inicjuje i współorganizuje liczne akcje, takie jak: Sprzątanie Świata, Bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji, Setki listów na 100-lecie Wolności. Organizuje dla uczniów wyjazdy edukacyjne, a także przygotowuje ich do różnorodnych konkursów: biologiczno-przyrodniczych, prozdrowotnych i wędkarskich, dając im szansę na zdobycie wysokich lokat.

fot. Magda Dzienisz

Nagrodę za mecenat przyznano firmie Marba Sport z Miszewka. 

Kapituła postanowiła przyznać tę nagrodę firmie, która jest partnerem wielu klubów sportowych z terenu gminy Żukowo. Od sezonu 2018/2019 jest partnerem technicznym ligowego zespołu SPG GKS Żukowo. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu firmy, drużyna włączyła się do walki o czołowe miejsce w rozgrywkach o Mistrzostwo I Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn podnosząc swój poziom i skutecznie promując Gminę Żukowo.

Nagrodę burmistrza otrzymali Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie. 

fot. Magda Dzienisz

Na zakończenie gali wystąpił Jan Konop Big Band z Krystyną Prońko. 

(aktualiz. 25.05, godz. 11.14)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (20)

JozinJozin

16 3

Bosze widzisz a nie grzmisz, dlaczego Masssuuuuaaannnnaaa nie dostał Suuuuuuucovi? On by z tej sceny uleczył cały powiat kartuski! Panie Kanowski weź Pan się wróć i poszukaj może została jakaś statuetka na zapleczu? 21:15, 24.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zosia i JadziaZosia i Jadzia

12 2

domagamy sie komisji sledcze w sprawie nie przyznania nagrody Dorniakowi za jego wyyyyyybitnie osiagniecia w kazdej dziedzinie i kategori. to skandal ze nasz wybawiciel nie otrzymal statuetki.
p.s. Gackowski na jednej z fot wyglada taaaaaak zainteresowany ze szok a do tego frekwencja na uroczystosci mega! 21:37, 24.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żukowo Żukowo

0 3

Frekwencja słaba. 21:48, 24.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JoJo

1 1

Trzeba było przyjść to by byli stojący ???? 23:06, 24.05.2019


Tomasz Dorniak MASSUANATomasz Dorniak MASSUANA

2 12

Bardzo ładny obiekt, brawo dla projektanta. Krystyna Prońko rewelacyjnie śpiewała. Przypomniałem artystce nasz wspólny występ w Osieku 20 lat temu podczas Gospel Festiwal. Szkoda, że nie nagrodzono najbardziej znanej osoby z Żukowa w dziedzinie edukacji, kultury oraz inicjatyw społecznych. 00:05, 25.05.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

@ Dorniak@ Dorniak

10 1

dlaczego pan klamie? W Osieku nie wystepowal pan wspolnie z Krystyna Pronko. Z tego co pamietam to ona wystepowala sama na scenie, potem byl Przemyskui Chor Gospel a doooopiero na samym koncu pan mial grac do tanca ale ludzie sie rozeszli...czyli nie wystepowal pan wspolnie z Krystyna Pronko, poprostu zdarzylo sie ze gral pan na tej samej scenie pewnie jakies 3 godziny po Krystynie Pronko.... 06:54, 25.05.2019


Zukowo.okisZukowo.okis

5 0

Czyli komu?????? Proszę podać to nazwisko i wszystko się wyjaśni..... 19:43, 25.05.2019


Sylwia T.Sylwia T.

3 0

Co z data wymyślenia hasła "nie pal śmieci, dbaj o dzieci"? ludzie cały czas czekają. 07:04, 26.05.2019


Tomasz Dorniak MASSUANATomasz Dorniak MASSUANA

2 9

...i nie podziękowano osobie odpowiedzialnej za inwestycję. 00:05, 25.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@ Massuana@ Massuana

5 1

czyzby to tez dzieki tobie powstalo to centrum kultury? 07:10, 25.05.2019


JanuszekJanuszek

5 0

Czyli komu? Proszę podać nazwisko tej osoby. 19:46, 25.05.2019


kategoria edukacjakategoria edukacja

1 1

bardzo ?miło? wspominam przerobienie połowy podręcznika 10:14, 25.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GochaGocha

2 2

Po co dają te nagrody ? Szkoda kasy na organizację całej imprezy.
To już jest nudne. 10:44, 25.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@gocha@gocha

4 0

Przecież oni tej kasy ze swojego portfela nie wydają, tylko z portfeli wszystkich mieszkańców, a bawią się przeważnie Ci sami. 19:26, 25.05.2019


Do Wiadomo kogo.Do Wiadomo kogo.

5 1

Co z data wymyślenia hasła "nie pal..."? ludzie cały czas czekają. Hasło jest identyczne z tym które wymyśliła pewna gmina kilka lat wcześniej. Czy Pańskie tezy są naukowo potwierdzone badaniami? Poproszę o konkretne dane? 07:09, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zosia i JadziaZosia i Jadzia

5 0

uwazaj bo Ci Dorniak odpowie na to pytanie. mozesz zapomniec. on teraz zamilknie na jakis czas jak zawsze. taki patent sobie obral...jak jest trudne pytanie to on sobie znika i chowa sie w tej swojej jamie na Wybiku... 12:00, 26.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Proszę Proszę

2 0

Poczekamy, mamy czas. 20:33, 26.05.2019


CiekawskiCiekawski

2 0

A czy niewierny był z żoną czy z kochanką? Na Żukowie mówią 22:53, 26.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

0 0

O kim mowa???? Nie znam plotek? 01:36, 27.05.2019


REKLAMA

Do CiekawskiDo Ciekawski

0 0

Jest wielu, ktorzy na to zasluzyli.... 22:46, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%