Zamknij

Żukowo. Uroczystą sesją uczcili 30-lecie nadania praw miejskich

13:02, 14.06.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
Burmistrzowie gm. Żukowo i obecny przewodniczący Rady Miejskiej. fot. Magda Dzienisz

Z okazji 30-lecia nadania praw miejskich w Żukowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Wręczono podziękowania za współpracę i wsparcie gminy, podziękowania otrzymali także radni, którzy sprawowali tę funkcję w ciągu 30 lat.

W zmodernizowanym budynku Starego Spichlerza w Żukowie uczczono 30-lecie nadania praw miejskich miastu. W uroczystej sesji uczestniczyli m.in. Bogdan Borusewicz, poseł Stanisław Lamczyk, wicemarszałek woj. pomorskiego Ryszard Świlski, burmistrzowie partnerskich miast, radni Rady Miejskiej w Żukowie od 1990 r. 

fot. M. Dzienisz

Zebrani mogli usłyszeć i zobaczyć prezentację o gminie Żukowo - archiwalne zdjęcia m.in. autorstwa Zbigniewa Kosycarza.

- Miejsce, w którym się znajdujemy, symbolicznie pokazuje Żukowo w różnych czasach i różnych miejscach. Tym obiektem możemy się chlubić. To nasze wspólne dzieło. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że Żukowo jest wyjątkowe, gdyż wszyscy burmistrzowie mogą zebrać się razem w tak ważnym dniu. To Bogdan Łapa, Albin Bychowski i Jerzy Żurawicz. Miło mi, że jesteście, bo to też wasz wkład pracy i zaangażowanie - podkreślał Wojciech Kankowski.

fot. Magda Dzienisz

Wymieniono wszystkich przewodniczących rady, a także osoby będące najdłużej radnymi. Upamiętniono nazwiska tych, którzy zmarli. Pokazano, jak zmieniało się Żukowo i jego budżet na przestrzeni lat, burmistrz wymienił też najważniejsze inwestycje w gminie.

- Gmina to przede wszystkim mieszkańcy. Mamy szczęście, że mamy fajnych, aktywnych, zaangażowanych i dobrze zorganizowanych mieszkańców. Oferujemy im m.in. Kartę Mieszkańca, która ma wiązać ich z samorządem, z gminą - mówił Wojciech Kankowski. - Mieszkańcy mogą skorzystać też z Bonu Opiekuńczego. Liczby, finanse, nie oddają wszystkiego. To ludzie zaangażowani w tę gminę decydują o jej obliczu. Chciałbym im wszystkim podziękować. Niech różnica zdań będzie różnicą zdań, a wojny i spory zostawmy w Sejmie - zażartował burmistrz.

Wręczono kilkadziesiąt podziękowań: za współpracę i wsparcie gminy Żukowo, podziękowania trafiły też do radnych, którzy pełnili i pełnią tę funkcję od 1990 r. Seweryn Wroński z Rutek otrzymał tysięczną Kartę Mieszkańca Gminy Żukowo.

fot. M. Dzienisz

Trochę historii...

Uroczystość nadania praw miejskich odbyła się 17 lutego 1989 r. Akt nadania w sprawie utworzenia miasta Żukowa w województwie gdańskim, wręczył przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy, Antoniemu Grzędzickiemu, zastępca przewodniczącego Rady Państwa, Zenon Komender. Uchwałę Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 20 stycznia 1989 roku, w sprawie utworzenia wspólnej rady narodowej dla miasta i gminy Żukowo wręczył przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, Tomasz Langer.

W chwili uzyskania praw miejskich, w skład Rady Miasta i Gminy wchodziło 45 radnych. Skład osobowy prezydium Rady Miasta i Gminy stanowili: przewodniczący Antoni Grzędzicki, zastępcy: Edward Łapa, Tadeusz Maciołek i Jerzy Kluszczyński, przewodniczący komisji stałych: Albin Bychowski, Halina Kaźmierczak, Zygfryd Pituła, Michał Skrzypkowski, Regina Treder, Ryszard Sirocki i Jerzy Kluszczyński.

Funkcję Naczelnika Miasta i Gminy pełnił Alojzy Falk, a funkcję z-cy Naczelnika Miasta i Gminy Żukowo Bogdan Łapa.

17 lutego 1989 r. dokonano również wyboru herbu Żukowa. Herb wyłoniono z nadesłanych prac konkursowych. Pierwsze miejsce i pełną akceptację uzyskała praca plastyka Jerzego Zagórskiego z Lubiany.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

m.m.

9 14

J.Ż. - nie mogę pojąć co ten facet jeszcze robi w samorządzie, ramię w ramię z włodarzami... oszukał bliską mi osobę, zapewne nie był to je jednorazowy wyczyn :-( nie rozumiem dlaczego nieuczciwych ludzi stawia się na piedestale, pokazuje w mediach... wstyd. Ale niech chociaż wie, że są ludzie, którzy wiedzą o nim znacznie więcej niż by chciał i że życzą mu tego samego co zrobił innym. 15:25, 14.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do wyżejDo wyżej

2 1

Czy on jeden z nich taki? O wielu można powiedzieć podobnie. A ludzie głosują bezmyślnie, a ci czują się potem wybrańcami, lepszymi od reszty. 22:00, 15.06.2019


Ci to tylko...Ci to tylko...

19 5

...imprezki, bankieciki, uśmiechy do zdjęć, a kto za to wszystko płaci. Tą kartę mieszkańca, to wiecie gdzie se możecie wsadzić 16:12, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OBOB

9 3

A GDZIE INNI POSŁOWIE TYLKO JEDNA SŁUSZNA OPCJA. 20:08, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Ci...@Ci...

8 3

Karta? Hahaha. Aż mnie mdli... 20:43, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TacaTaca

8 0

Musi się jeszcze duuuużo "nauczyć"..... 22:03, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żukowo Żukowo

10 4

Jedna wielka klika i nic więcej. Ciągle te same pyski na tych zdjęciach cha cha 22:34, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

panpan

7 2

Pan Przewodniczący coś smutny..... pewnie go sumienie gryzie, 20:22, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jo-jo-joJo-jo-jo

5 1

Wszystko pięknie i ładnie, ale tylko na akademiach i zdjęciach. Zaklamanie. Obracanie spraw tak, by siebie i swoje czyny pokazywać w korzystnym świetle. 21:07, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do m.Do m.

6 2

A mi pomógł kilka razy i nawet się dużo nie zastanawiał. Działał od razu i to skutecznie. Pozdrawiam z Przyjaźni 22:03, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gm. Żukowo Gm. Żukowo

4 0

A kto podzielił gminę na dwa niemile sobie obozy? Kto dzieli mieszkańców na miejscowych i napływowych mieszczuchów? Kto dzieli i rządzi, bo tak najłatwiej rządzić? Kto skłóca? Kogo ludzie się boją? Sejm wcale nie jest tak daleko i w każdym żarcie jest trochę prawdy. 10:50, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone