Zamknij

Narodowe Święto Niepodległości w Chwaszczynie i Żukowie

15:18, 12.11.2019 nadesłane: UG Żukowo, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 15:28, 12.11.2019
Skomentuj fot. nadesłane/UG Żukowo fot. nadesłane/UG Żukowo

W gminie Żukowo obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Chwaszczynie i Żukowie. Uczestnicy chwaszczyńskich uroczystości m.in. posłuchali wyjątkowego koncertu Piaśnickiej Mszy Żałobnej. W Żukowie zaś złożono kwiaty i upamiętniono pomordowanych w 1939 r. mieszkańców gm. Żukowo.

- Wolność zaczyna się w naszych sercach, Ojczyzna zaczyna się w naszych sercach – tymi słowami burmistrz Wojciech Kankowski powitał uczestników Gminnych Obchodów Dnia Niepodległości w Żukowie. Tegoroczne uroczystości były niezwykle wzruszające, podniosłe i silnie związane z lokalną historią.

10 listopada w Chwaszczynie obchody rozpoczęto uroczystą mszą św. w małym kościele. Po niej zebrani przeszli pod obelisk pamięci ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej, gdzie zmówiono modlitwę i złożono kwiaty. Chwaszczyńskie obchody niepodległościowe zakończyły się niezwykłym koncertem Piaśnickiej Mszy Żałobnej w dużym kościele. Publiczności zaprezentowało się 5 połączonych chórów, a wśród nich m.in. chwaszczynianie i tuchomianie z chóru Strzelenka i parafialnego zespołu młodzieżowego Elishama.

fot. nadesłane

Muzyczny charakter tego wieczoru miało również wydarzenie w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie. Zespół „Folk Acoustic” zaprezentował bowiem koncert „Piaśnicki Lament”.

Dzień  później, również w Żukowie uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęły się Gminne Obchody Dnia Niepodległości. Po niej miał miejsce przemarsz pod kościół św. Jana Chrzciciela. Tam w obecności pocztów sztandarowych, zebranych gości i mieszkańców gminy Żukowo delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na koniec zebrani odśpiewali Hymn Polski.

Podczas przemowy Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski zaapelował o zgodę i wzajemny szacunek do drugiego człowieka. Nawiązując do historii Ojczyzny i samej gminy Żukowo, wymienił również nazwiska osób z gminy zamordowanych w dniu 11.11.1939r. k/Szadego Buka. Są to: Bielicki Bernard – lat 33, z Krowich Łąk (obecnie część Skrzeszewa); Browarczyk Alfons – lat 21, z Sulmina; Czerwionka Augustyn – lat 46, z Glincza; Czerwionka Jan – lat 44, z Glincza; Czerwionka Paweł – lat 30, z Glincza; Drewing Leon – lat 34, z Glincza; Furman Leon – lat 39, z Lnisk; Gliszczyński Jan – lat 41, z Borkowa; Gliszczyński Józef – z Żukowa; Gross Stanisław – lat 31 z Krowich Łąk (obecnie część Skrzeszewa); Hinc Antoni – lat 47 z Leźna; Hinc Brunon – lat 61, z Borkowa; Janiczakówna Maria – z Żukowa; Kankowski Jan – z Krowich Łąk (obecnie część Skrzeszewa); Klasa Leon – lat 61, z Leźna; Klecha Jan – ze Skrzeszewa; Klecha Józef – lat 51, ze Skrzeszewa; Kleina Bernard – lat 40, z Banina; ks. Klownowski Feliks – proboszcz z Matarni; Krauze Brunon – lat 33, z Leźna; Kunikowski Stefan – lat 41, z Glincza; Labuda Alfons – lat 17, z Sulmina; Litwic Paweł – lat 43, z Żukowa, Naczelnik Poczty Polskiej w Żukowie; Łoński Teodor – lat 34, z Leźna; Maćkowiak Franciszek – lat 20, z Sulmina; Miotke Józef – lat 26, z Sulmina; Miotke Władysław – z Sulmina; Potocki Jan – lat 37, z Niestępowa; Potrykus Leon – lat 47, z Żukowa; Rybakowski Leon – lat 20, z Lnisk; Sikora Leon – lat 18, z Lnisk; Skibowski Paweł – lat 19, z Żukowa; Tokarski Franciszek – lat 63, z Niestępowa; Turzyński Jan – lat 45, z Somonina.

fot. nadesłane/UG Żukowo

Nawiązań do historii Żukowa nie zabrakło także podczas obchodów Święta Niepodległości w Gminie Somonino. Podniosłe wydarzenie odbyło się przy pomniku w Lesie Hopowskim, który jest również miejscem pamięci dla wielu mieszkańców Gminy Żukowo zamordowanych jesienią 1939r, stąd obecność Burmistrza Wojciecha Kankowskiego wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Tokarskim jako delegacji żukowskiego samorządu.

(nadesłane: UG Żukowo, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ApelApel

6 3

Piękne słowa jak zwykle Panie Burmistrzu wypływają z ust Pana. Ja mieszkaniec też zaapeluję z tej okazji o więcej człowieczeństwa w Panu, w Panu Wiceprzewodniczącym i pozostałych Radnych, a także urzędnikach UG. 17:27, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%