Zamknij

Historia przyłączenia powiatu kartuskiego do Polski na fotografiach

18:00, 08.02.2020 M.D Aktualizacja: 18:49, 08.02.2020
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach można obejrzeć wystawę zdjęć dokumentujących wydarzenia związane z przyłączeniem powiatu kartuskiego do Polski. Znalazły się tam nie tylko historyczne fotografie, ale też obyczajowe - z życia mieszkańców, prezentujące ówczesną modę oraz rozwój społeczny i gospodarczy Kartuz.

Wyjątkową kolekcję zdjęć wraz z opisami przygotowało Muzeum Kaszubskie w Kartuzach z okazji setnej rocznicy przyłączenia Kaszub i Pomorza do Polski. Na planszach widnieje około sto fotografii, które dokumentują nie tylko historyczne wydarzenia - jak wkroczenie "błękitnej armii" do Kartuz i przyjazd do miasta generała Hallera, ale też mnóstwo innych ciekawostek. Nie brak zdjęć okolicznych miejscowości - Żukowa, Sianowa oraz samych Kartuz przed stu laty.

Jedno ze zdjęć ukazujące gen. Hallera przed Domem Dzieka w Kartuzach. fot. M.Dz.

Są też zdjęcia z życia mieszkańców miasta w okresie międzywojennym, władz miejscowości oraz te dokumentujące ówczesną modę i przemiany społeczne.

W okresie międzywojennym Kaszuby stanowiły centrum turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej. W mieście funkcjonowało 5 hoteli dysponujących 180 miejscami noclegowymi. W samych Kartuzach sporo było zakładów przemysłowych, usługowych, warsztatów mechanicznych, garncarskich, ślusarskich, stolarskich, szewskich. Niestety w tym czasie rosła ogromna przepaść między warstwami społecznymi. Powiat i miasto zostało opanowane przez sklepikarzy, młynarzy, gorzelników, podczas gdy większość stanowiła coraz bardziej niezadowolona biedota (...). Niechęć Kaszubów budzili także urzędnicy spoza Pomorza, którzy obsadzani byli na najważniejsze stanowiska. Brak znajomości tutejszych realiów, kultury, języka, powodował nieprzychylność jednych względem drugich. Niestety Wojsko Polskie traktowało ludność kaszubską jako podbitą. Rekwizycje, samowola wojskowa, nadużycia natury obyczajowej spowodowały nieufność i urazę Kaszubów do wojska i wszystkiego co polskie - można przeczytać na jednej z plansz umieszczonych w Muzeum Kaszubskim.

Zdjęcia pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego, prywatnych archiwów, zbiorów NAC, książek i publikacji. Wystawę można oglądać od 8 lutego do 8 marca w godzinach otwarcia Muzeum Kaszubskiego.

fot. M.Dz.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%