Zamknij
REKLAMA

Chór Harmonia z Żukowa istnieje 100 lat! Jest ważną częścią żukowskiej kultury

11:47, 15.11.2020 | info: OKIS Żukowo, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. Facebook/Chór Mieszany Harmonia z Żukowa
REKLAMA

Chór Harmonia z Żukowa powstał w listopadzie 1920 roku. W tym roku świętuje 100-lecie istnienia - jednak pandemia uniemożliwiła zorganizowanie jubileuszowych uroczystości. Odbyła się za to msza dziękczynna w kościele pw. WNMP w Żukowie.

Choć jubileusz 100-lecia działalności chóru mieszanego „Harmonia” z Żukowa był zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, to oficjalne obchody zostały odwołane i przeniesione na inny termin. Żukowski chór spotkał się jednak na mszy dziękczynnej, którą odprawiono 8 listopada.

fot. Facebook/Chór Mieszany Harmonia z Żukowa

Podziękowano za działalność chóru

Przewodniczył jej ks. Krzysztof Sagan, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie. Za zmarłych członków zespołu modlił się ks. senior Stanisław Gackowski, zaś ks. dziekan Czesław Las w swej intencji powierzył obecnych chórzystów.

Po zakończeniu mszy św. wyrazy uznania na ręce Kazimierza Hirsza, prezesa chóru mieszanego „Harmonia” z Żukowa oraz Witolda Tredera, dyrygenta zespołu, złożył Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. Do życzeń dołączył się ks. proboszcz Krzysztof Sagan wyrażając nadzieję na niedługi powrót do realizacji organizacji jubileuszu.

fot. Facebook/Chór Mieszany Harmonia z Żukowa

Historia chóru Harmonia

Amatorski Chór Mieszany „Harmonia” istnieje od listopada 1920 r. w miejscowości Żukowo. Założycielem i dyrygentem był organista parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie Józef Badziąg. Po jego śmierci od 1922 r. chór prowadził jego syn, również Józef. Po II wojnie światowej w 1945 r. funkcję organisty i dyrygenta „Harmonii” przejął zięć założyciela zespołu Efrem Treder, który pracował z chórem 40 lat. Na prośbę proboszcza wcześniej wspomnianej parafii księdza Stanisława Człapy, od 30 listopada 1985 r. opiekę dyrygencką obejmuje wnuk Józefa Badziąga, a syn Efrema - Witold Treder, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku.

„Harmonia” od 1991 r. należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który w 1996 r. przyznał zespołowi „Odznaczenie za zasługi dla społecznego Ruchu Muzycznego”. Siedzibą chóru jest Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Żukowie.

Reprezentują wspólnotę Żukowa

Dnia 25 lipca 1999 r. dekretem arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego została erygowana nowa parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Chórzyści zdecydowali o pozostaniu w „Harmonii” i w dalszym ciągu reprezentują wspólnotę całego Żukowa. Niektórzy śpiewacy dojeżdżają na próby z odległych o 8, a nawet 22 km miejscowości.

Prezesem chóru od 1985 r. jest Kazimierz Hirsz. Zespół chóralny jest sponsorowany przez Urząd Gminy w Żukowie oraz utrzymuje się ze składek członkowskich chórzystów. W pewnych okolicznościach może liczyć na pomoc finansową Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Żukowie, Banku Spółdzielczego z siedzibą w Tczewie oraz proboszczów obu parafii naszego miasta.

Zespół od wielu lat bierze udział w wydarzeniach w pow. kartuskim, województwie i w Polsce. W 1999 r. chórzyści brali udział w spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II w Sopocie, gdzie zjednoczone chóry uświetniły uroczystość. Wielokrotnie chór uczestniczył w koncertach zjednoczonych chórów, ogólnopolskich zlotach, uświetniał msze święte. W 2011 r. chór otrzymał nagrodę SUCOVIA za całokształt artystycznej działalności.

fot. Facebook/Chór Mieszany Harmonia z Żukowa

Ważny element lokalnych uroczystości

Zespół uświetnia ważniejsze uroczystości liturgiczne społeczności Żukowa, uroczystości patriotyczne, lokalne i diecezjalne, np. śpiewał na 25-leciu Solidarności wraz ze zjednoczonymi chórami Diecezji Gdańskiej.„Harmonia” przynależy do Rady Chórów Kaszubskich, z którymi uświetnia uroczystości odpustowe „Trójcy Przenajświętszej” przed kościołem „Trzech Krzyży” na Kalwarii Wejherowskiej z udziałem pielgrzymek.

Na swoim koncie ma też liczne osiągnięcia festiwalowe, m.in. III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie koło Olsztyna oraz wyjazdy zagraniczne. Chórzyści byli m.in. na Węgrzech, Litwie,  w Niemczech czy Ukrainie.

Zakres pracy artystycznej „Harmonii” obejmuje m. in.: śluby, pogrzeby, msze odpustowe, nagrania wybranych koncertów, wycieczki krajowe, koncerty charytatywne, festiwale, święta kościelne i uroczystości państwowe. Wspólnie z gdańskim oddziałem PZCHiO i OKiS w Żukowie organizuje Festiwale Muzyki Chóralnej i Regionalnej w kościele pw. WNMP.

(info: OKIS Żukowo, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Sto latSto lat

6 5

To widać 13:02, 15.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cccccc

6 2

Kolejne sto lat! No i ***** *** 19:21, 15.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

forum zukowaforum zukowa

2 1

Wspaniały chór !!! 06:06, 16.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntyhużystaAntyhużysta

1 0

I chór z wami! 16:58, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA