Zamknij

Alicja w Krainie Czarów po kaszubsku? Trwa zbiórka na wydanie książki

21:54, 02.12.2020 | oprac.W.D.
Skomentuj fot.mat.pras.
REKLAMA

"Przygody Alicji w Krainie Czarów" zostały już przetłumaczone na język kaszubski. Podjął się tego Mateusz Tytus Meyer z Fundacji Kaszuby. Teraz uruchomił zbiórkę na wydanie książki z oryginalnymi ilustracjami autorstwa John'a Tenniel'a.

Niezwykła powieść Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (ps. Lewis Carroll) "Przygody Alicji w Krainie Czarów", została przetłumaczona na blisko 130 języków, w tym także na język kaszubski. To inicjatywa Mateusza Tytusa Meyera. Autor tłumaczenia pisze:

Pierwszy raz z "Przygodami Alicji" zetknąłem się w szkole podstawowej. Po wielu latach wróciłem do książki, zastanawiając się jednocześnie nad możliwością przełożenia jej na język kaszubski. Niestety, nie udało mi się znaleźć wsparcia finansowego na samo tłumaczenie – nie były tym zainteresowane wydawnictwa, ani komisja rozpatrująca wnioski stypendialne dla twórców kultury w Województwie Pomorskim. Wobec tego poświęciłem na to wolny czas. Plan był ambitny: odciąć się od dotychczasowych tłumaczeń polskich, skupić się na wersji anglojęzycznej, zbadać język oryginału, poznać konteksty i przybliżyć je czytelnikowi kaszubskojęzycznemu. Pracę oparłem więc na najnowszym wydaniu krytycznego opracowania powieści w języku angielskim, "The Annotated Alice". Dla części kontekstów znalazłem kaszubskie odpowiedniki, dla części przygotowałem kaszubskojęzyczne przypisy przybliżające dane zagadnienia. Trudniejsze kaszubskie słowa, a szczególnie te, które powstały specjalnie na potrzebę przekładu słów stworzonych przez Lewis'a Carroll'a, zostały spisane w kaszubsko-polskim słowniczku, który znajdzie się na końcu publikacji.

Na portalu zrzutka.pl uruchomiona została zbiórka na wydanie kaszubskojęzycznej wersji "Przygód Alicji". W ramach zrzutki można zakupić książkę dla siebie oraz dla wybranych bibliotek na Kaszubach. 

Autor tłumaczenia podkreśla, że wydanie to będzie początkiem nowej serii książek, przybliżających czytelnikom klasykę światowej literatury w języku kaszubskim.

(oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

KrasomówiecKrasomówiec

0 0

Ale po co???? 15:07, 09.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz