Zamknij

Mściszewice. W centrum wsi stanęła tablica z informacją o Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra

14:06, 08.06.2021 | M.Dz./info: mat.pras.
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

W Mściszewicach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ubiegłoroczne wydarzenie "Wiejska Kuźnia Pamieci Czesława Birra". Dzięki współpracy z sołtys Marią Stencel, tablicę udało się ulokować w centrum wsi, przy skrzyżowaniu nad Jeziorem Mściszewickim.

Wstęgę uroczyście przecięły: sołtys Maria Stencel, dyrektor Zespołu Szkół w Mściszewicach Renata Węsierska oraz Teresa Labuda z KGW Mściszewiczanki. Odsłonięcie tablicy odbyło się podczas festynu z okazji Dnia Dziecka.

Na tablicy znajdują się informacje na temat Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra oraz kody QR do poszczególnych działań, z którymi każdy zainteresowany może się zapoznać. Podczas festynu dzieci otrzymały słodycze i soki, które udało się zakupić również w ramach projektu Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy - Wiejskie Kuźnie Pamięci.

We wrześniu ubiegłego roku wspólnie z mieszkańcami Mściszewic, reanimatorki: Grażyna Brzeska, Ewelina Dułak, Ewelina Karczewska-Luhm i Magdalena Marcholewska zorganizowały wydarzenie upamiętniające rzeźbiarza, Czesława Birra. Był znanym i cenionym twórcą na Kaszubach. Czesław Birr zmarł we wrześniu 2019 r., ale pozostawił po sobie ogrom wspomnień i wspaniałych dzieł. Rzeźbił postaci świętych i świeckich, krucyfiksy, tryptykowe ołtarzyki, dekoracyjne płaskorzeźby, a także ludowe zabawki i tradycyjne instrumenty muzyczne: bazuny i diabelskie skrzypce.

- Czesław był człowiekiem, który z pogodą ducha pokonywał bariery i trudności w życiu, zarażał innych optymizmem i inspirował - podkreślają organizatorki przedsięwzięcia. - Tablica jest zwieńczeniem wspólnych działań i inspiracją do tworzenia kolejnych. 

[ZT]32108[/ZT]

(M.Dz./info: mat.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Longunis_napletLongunis_naplet

1 0

Chyba Birra Cerveza! 12:58, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nono

1 0

no i co z tym pozwoleniem ?????
11:09, 13.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%