Zamknij

Artyści z gm. Żukowo i Sierakowice wśród laureatów Konkursu Haftu Kaszubskiego w Lini

12:44, 15.06.2021 | M.Dz./info: Gminny Dom Kultury w Lini
Skomentuj fot. OKiS Żukowo
REKLAMA

W XXVI Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini licznie wzięli udział artyści z powiatu kartuskiego - zarówno starsi i bardziej doświadczeni, jak i młodsi. Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci gmin Żukowo i Sierakowice.

Gminny Dom Kultury w Lini od 26. lat jest organizatorem „Wojewódzkiego konkursu haftu kaszubskiego”. Dla osób tworzących to niematerialne dziedzictwo kulturowe jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 136 osób, w tym 85 osób dorosłych, 43 dzieci i młodzieży. Na konkurs przekazano 358 prac, ukazujących piękno wszystkich szkół haftu kaszubskiego. 

- Celem konkursu jest upowszechnienie wartości i atrakcyjności różnych szkół haftu kaszubskiego, aktywizowanie środowiska twórczego zajmującego się haftem kaszubskim i pozyskiwanie nowych twórców oraz młodych talentów, popularyzacja ich hafciarskiej twórczości oraz stwarzanie im możliwości prezentacji swoich prac, upowszechnianie wartości sztuki ludowej wśród społeczeństwa nie tylko Kaszub - informują organizatorzy.

W jury konkursu zasiedli: Elżbieta Ball-Szymroszczyk (etnograf); Ewa Gilewska (kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, etnograf); Benita Grzenkowicz –Ropela (starszy kustosz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie); Teresa Hirsz (przewodnicząca Komisja Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia); Jadwiga Sommer (członek Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia) oraz Edmund Szymikowski (pomysłodawca konkursu, przez ZKP o/Linia). 

fot. OKiS Żukowo

Komisja konkursowa oceniając prace zwracała uwagę na zgodność z ornamentyką, poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji, poziom technicznego wykonania. Wśród laureatów jak co roku nie zabrakło reprezentantów powiatu kartuskiego. Nagrody powędrowały do artystów z Puzdrowa, Żukowa, Chwaszczyna czy Banina. 

W tegorocznym konkursie nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano:

Kategoria „Dzieci kl. I-IV”
Oliwia Konkol - Żukowo - I miejsce, Artur Ruszer - Brzeźno Szlacheckie - II miejsce, Wiktoria Myszkowska - Wielogłowy - III miejsce. 
 
Kategoria „Dzieci kl. V-VIII”
Kinga Leyk - Linia - I miejsce, Anna Lonn - Wierzchucino - II miejsce, Paulina Myszka - Brzeźno Szlacheckie - III miejsce,
 
Kategoria „Młodzież”
Agnieszka Grzenkowicz - Linia - I miejsce, Wiktoria Reglińska - Żukowo - II miejsce, Dominika Płotka - Puzdrowo - III miejsce,
 
Kategoria „Dorośli”
Ludwika Wesserling - Wejherowo - I miejsce, Wanda Walkusz -Linia - I miejsce, Izabela Denc - Gdynia - II miejsce, Stanisława Parol - Tuchola - III miejsce.

W kategorii „Osoby dorosłe” nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsca

1. Wanda Walkusz – Linia
2. Barbara Kasprzyk – Łódź
3. Anna Przytarska – Bralewnica
4. Marianna Weilandt – Tuchola
5. Maria Sala – Tuchola
6. Hanna Kozłowska – Tuchola
7. Bogumiła Błażejewska – Tuchola
8. Mirosława Łukasik – Gdańsk
9. Beata Butowska – Rumia
10. Mariola Pankau – Gdynia
11. Ewa Rathnów – Gdynia
12. Irena Peplińska – Brusy
13. Danuta Niechwiadowicz – Gdańsk
14. Aleksandra Hejmowska – Zadrożna – Pruszcz – Gdański
15. Teresa Dembkowska – Wejherowo
16. Ludwika Wesserling – Wejherowo
17. Bogumiła Gregorczyk – Człuchów
18. Halina Prądzyńska – Wieżel – Człuchów
19. Bożena Treszczyńska – Człuchów
20. Elżbieta Lewandowska – Człuchów
21. Helena Megger – Przechlewo
22. Maria Pruska – Przechlewo
23. Helena Fert – Przechlewo
24. Józefa Sitarz – Przechlewo
25. Zofia Orłowska – Przechlewo

II miejsca

1. Małgorzata Gruba – Żukowo
2. Anna Kopiszka – Żalno
3. Krystyna Badtke – Tuchola
4. Halina Sala – Tuchola
5. Barbara Karnecka – Tuchola
6. Anna Ledwożyw – Starogard Gdański
7. Małgorzata Stolc – Pruszcz Gdański
8. Anna Nikoniuk – Rokitnica
9. Iwona Zorn – Gdańsk
10. Izabela Denz – Gdynia
11. Agnieszka Sosnowska – Morawska – Bojano
12. Jolanta Sosnowska – Rumia
13. Teresa Domnik – Wejherowo
14. Barbara Jeadtka – Walaszkowska – Bolszewo
15. Małgorzata Szmidtka – Wejherowo
16. Anna Czurejno – Człuchów
17. Jadwiga Sikora – Pruszcz Gdański
18. Renata Delavaux – Rekowo

III miejsca

1. Maria Płotka – Żukowo
2. Bernadeta Reglińska – Żukowo
3. Ewa Siekierska – Mąkowarsko
4. Helena Pawłowska – Ostrowite
5. Stanisława Parol – Tuchola
6. Iwona Lewandowska – Tuchola
7. Alojza Zaremba – Lipińska – Tuchola
8. Wanda Krzymińska – Gdańsk
9. Salomea Rzeszewicz – Chwaszczyno
10. Elżbieta Żuławska – Gdańsk
11. Mirosława Dargacz – Wejherowo
12. Wanda Mironkiewicz – Wejherowo
13. Irena Bartczak – Nowak – Rumia
14. Ewa Kur – Dębki

Wyróżnienia

1. Krystyna Kręcka – Swornegacie
2. Halina Dulemba – Kraków
3. Agnieszka Jakubicz – Białystok
4. Hanna Płotka – Barwik
5. Marzena Cysewska – Nowa Cerkiew
6. Danuta Leszczyńska – Kłodawa
7. Barbara Wieczorek – Ostrowite
8. Jolanta Pawelska – Tuchola
9. Anna Barsowska – Chwaszczyno
10. Irena Płotka – Gdańsk
11. Monika Polejowska – Gdańsk
12. Aleksandra Gurzyńska – Pruszcz Gdański
13. Genowefa Fąferko – Gdańsk
14. Elżbieta Latawiec – Pruszcz Gdański
15. Anna Prill – Pruszcz Gdański
16. Aleksandra Hinc – Banino
17. Zdzisława Gulgowska - Piece

W kategorii „Uczniowie klas I-IV” nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsca

1. Antonina Gruba – Żukowo
2. Pola Karczewska – Żukowo
3. Oliwia Konkol – Żukowo
4. Jagoda Musiałkowska – Żukowo
5. Maria Richert – Żukowo
6. Karolina Albrecht – Brzeźno Szlacheckie
7. Natalia Świątek – Brzezińska – Brzeźno Szlacheckie
8. Monika Zmuda Trzebiatowska – Brzeźno Szlacheckie
9. Aleksandra Fischer – Katczyńska – Brzeźno Szlacheckie

II miejsca

1. Jan Gruba – Żukowo
2. Natalia Konkol – Żukowo
3. Michał Musiałowski – Żukowo
4. Arianna Szeląg – Żukowo
5. Julia Depka Prądzyńska – Brzeźno Szlacheckie
6. Artur Ruszer – Brzeźno Szlacheckie
7. Hanna Kossak Główczewska – Brzeźno Szlacheckie
8. Anna Rajewska – Żukowo

III miejsca

1. Lena Pałucka – Stara Dąbrowa
2. Wiktoria Myszkowska – Wielogłowy
3. Marcelina Cirocka – Żukowo
4. Norbert Dargacz – Żukowo

W kategorii „Uczniowie klas V-VIII nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsca

1. Kinga Leyk – Linia
2. Amelia Płotka – Puzdrowo
3. Martyna Ciemińska – Piaszczyno
4. Ilona Klonczyńska – Brzeźno Szlacheckie

II miejsca

1. Anna Lonn – Wierzchucino
2. Karolina Fischer – Katczyńska – Brzeźno Szlachecka
3. Klaudia Rudnik – Brzeźno Szlacheckie
4. Weronika Krzoska – Brzeźno Szlacheckie
5. Milena Świątek – Brzezińska - Brzeźno Szlacheckie

III miejsca

1. Maja Rostowska – Mianowice
2. Karolina Kubicka – Wielogłowy
3. Paulina Myszka – Brzeźno Szlacheckie
4. Klaudia Malich – Brzeźno Szlacheckie
5. Wojciech Pazenka – Lipiński – Brzeźno Szlacheckie
6. Błażej Pupka – Lipiński – Brzeźno Szlacheckie

Wyróżnienia

1. Oliwia Strama – Karżniczka
2. Kinga Styn - Wierzchucino
3. Weronika Kos – Niepoczołowice
4. Wiktor Wenta – Niepoczołowice
5. Wiktoria Gackowska – Niepoczołowice
6. Jakub Jeliński – Niepoczołowice

W kategorii „Młodzież” nagrody otrzymali:

I miejsca

1. Martyna Płotka – Żukowo
2. Alicja Tomaczkowska – Miszewo
3. Agnieszka Grzenkowicz – Linia

II miejsca

1. Wiktoria Reglińska – Żukowo
2. Agata Warszyńska – Tuchola
3. Wiktoria Bulczak – Wierzchucino
4. Zofia Goyke – Wierzchucino

III miejsce

1. Dominika Płotka – Puzdrowo

(M.Dz./info: Gminny Dom Kultury w Lini)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Pięknie!Pięknie!

0 1

Tylu zdolnych ludzi! Gratuluję! 21:07, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%