Po południu na rondzie między Pępowem a Leźnem (gm. Żukowo) uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą tego skrzyżowania. Nadano mu imię ppor. Klemensa Wickiego, uczestnika kampanii wrześniowej w 1939 roku, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i AK, zasłużonego w walce o niepodległość.
W uroczystości wzięli udział uczniowie SP w Pępowie, której patronem jest Klemens Wicki, a także starosta kartuski Bogdan Łapa oraz burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych. Byli też przedstawiciele rodziny Klemensa Wickiego.
Klemens Wicki urodził się 8 października 1911 roku w Kielnie. Ukończył szkołę podstawową w Kłosowie, a następnie uczęszczał do gimnazjum humanistycznego w Wejherowie. Podczas służby wojskowej w Zambrowie uzyskał stopień podchorążego. Po wybuchu II wojny światowej został powołany do Batalionu Morskiego w Gdyni. Brał udział walkach pod Chwaszczynem, w Osowej i Wielkim Kacku.
[FOTORELACJA]27524[/FOTORELACJA]
Później trafił w szeregi w szeregi Związku Walki Zbrojnej. Dzięki prowadzonej przez niego pracy wywiadowczej udało się pozyskać informacje na temat zakładów produkujących benzynę syntetyczną w Policach koło Szczecina oraz plany Peenemünde na wyspie Uznam, gdzie przygotowywano się do produkcji pociski V- 1 i V-2.
Te informacje pozwoliły przeprowadzić bombardowanie zakładów. W odwecie gestapo podjęło działania zmierzające do zlikwidowania grupy szpiegowskiej, w której działał Klemens Wicki. Krótko po aresztowaniu członków siatki wywiadowczej AK hitlerowcy dotarli także do Wickiego. Został on aresztowany 26 czerwca 1942 roku w majątku Tokary. Umieszczono go w celi nr 6 w gdańskim gestapo, a jego proces odbył się w Berlinie 8 grudnia 1942 roku. Podporucznik Klemens Wicki został skazany na karę śmierci i stracony 11 października 1943 roku.
Za wybitne zasługi w walce o suwerenność i niepodległość Polski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości".
(źródło: SP Pępowo)
vbn18:58, 28.05.2022
Bareja by to polubił.
?!19:12, 28.05.2022
Brakuje mi informacji o tych którzy mają nagrobek na rondzie w Baninie??? Tutaj jest informacja czym się wsławił ppor.Klemes Wicki ,a w Baninie nie wiadomo o nich nic szerszemu gronu .Czy mają ten pomnik tylko z tego powodu, że zabili ich Niemcy podczas 2wojny
Jola21:34, 28.05.2022
Wicki, Ptach i Krefta czy w gminie Żukowo nie ma innych zasłużonych. W Pępowie SP im Wickiego, parę metrów dalej w stronę Leźna ul. im Krefty i znowu około 500 metrów rondo im Wickiego.
Miko14:46, 29.05.2022
Co trzeba mieć we łbie żeby nazywać ronda......... myślę że ten którego imieniem się nazwało ma poczucie wstydu.... Masakra
Ktoś inny20:48, 29.05.2022
Szkoda a przecież mogłoby nazwać się Zrzyszyńców lub Młodokaszbów a nie wiedzieć czemu te nazwy dali tylko w Otominie
biba07:17, 30.05.2022
rondo oddane do użytku w październiku ale biba teraz, wiadomo, wybory się zbliżają
Rondo Rybaka07:18, 30.05.2022
dla mnie to i tak zostanie rondem Rybaka, na cześć wykonawcy ????
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 3
Zasłużonych do nazwania ronda?????? Buahahaha. Faktycznie zasłużeni....