Zamknij

Kręcą współczesną "Podróż za jeden uśmiech". Wystąpią Danuta Stenka i Henryk Gołębiewski

11:06, 22.06.2022 | Magda Dzienisz
Skomentuj fot. Ewelina Karczewska-Luhm
REKLAMA

Fundacja "Aby Chciało się Chcieć" z Sulęczyna pracuje nad filmem, który nawiązuje do legendarnego serialu "Podróż za jeden uśmiech". Na ekranie znów zobaczymy Poldka, czyli Henryka Gołębiewskiego, a także jedną z najbardziej znanych polskich aktorek, pochodzącą z Gowidlina Danutę Stenkę. Premierę filmu przewidziano na koniec sierpnia.

W pięćdziesiątą rocznicę emisji tego słynnego serialu, powstaje film nawiązujący do jego fabuły. Tworzy go Fundacja Aby Chciało się Chcieć z Sulęczyna, która na swoim koncie ma już sporo filmowych projektów. 

Film fabularny oparty na "Podróży za jeden uśmiech" będzie jej współczesną wersją. Opowiada o podróży dwóch młodych autostopowiczek z Warszawy na Kaszuby (w tych rolach Weronika Formela i Patrycja Teterycz). Twórcy tego przedsięwzięcia przygotowali nie lada niespodziankę.

Na ekranie zobaczymy Henryka Gołębiewskiego, który 50 lat temu wcielił się w rolę Poldka - jednego z dwóch głównych bohaterów.  Wystąpi również jedna z najbardziej znanych i uznanych polskich aktorek - Danuta Stenka, która pochodzi z Gowidlina. Oboje wcielą się w rolę dziadków, którzy opowiadają dziewczętom o Kaszubach. 

- Bardzo chcieliśmy, aby nasza wizja była spójna. Ogromnie cieszymy się, że aktorzy zgodzili się na współpracę z nami - mówi Ewelina Karczewska-Luhm z Fundacji Aby Chciało się Chcieć. - Przy pracy nad filmem niezbędna była pomoc lokalnych instytucji, a także przyjaciół i znajomych.

Piotr Zatoń, jeden z twórców filmów, chwali profesjonalizm aktorów, z którymi udało im się współpracować. Aby nagrać zdjęcia, ekipa udała się specjalnie do Warszawy, gdzie wcześniej wynajęła willę służącą za plan zdjęciowy.

- Trudnością było znalezienie dnia, w którym wszyscy moglibyśmy się spotkać. Ale na szczęście udało się. Aktorzy zdawali sobie sprawę, że jesteśmy półprofesjonalną ekipą, a jednak dali z siebie wszystko. Danuta Stenka dała sporo od siebie, jeśli chodzi o tekst i jego interpretację. W filmie będzie można usłyszeć, jak mówi w języku kaszubskim. Dziękujemy też Wandzie Lew-Kiedrowskiej, która bardzo pomogła nam w zorganizowaniu tego wszystkiego oraz służyła konsultacjami językowymi - mówi Piotr Zatoń. 

W przyszłym tygodniu ruszają zdjęcia na Kaszubach. Autorem jest Piotr Emanuel Dorosz, który również jest zaangażowany przy produkcji przedsięwzięcia. Zdjęcia kręcone będą w Chmielnie, Sulęczynie oraz Somoninie.

Prapremiera filmu przewidziana jest 7 sierpnia w Chmielnie podczas wydarzenia upamiętniającego 50. rocznicę serialu "Podróż za jeden uśmiech". 

- Film będzie trwał około 40 minut. Ale mamy takie marzenie, aby był pierwszym odcinkiem współczesnego serialu. Planujemy nakręcić kolejne odsłony, w których pokażemy inne kaszubskie gminy - zdradza Piotr Zatoń.

(aktualiz. godz. 14.40)

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Stanisław Stanisław

5 20

Czy będzie w tym filmie może wątek pobytu naszego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kartuzach? 13:57, 22.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rerzyser Rerzyser

5 0

Tak Panie Stanisławie mamy w planach ukazanie Pana Prezydenta brata Pana Prezesa Jarosława tego znakomitego męża stanu który podróżował po kaszubach 06:48, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RybaRyba

1 1

Bardzo dobry pomysł,warto wrócić do przeszłości, świetny młodzieżowy serial

12:22, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PoldekPoldek

1 0

Akurat oglądałem w niedzielę. Duża część jest nagrywana właśnie na Kaszubach. Miło było popatrzeć na te sceny że znajomych miejsc. 13:17, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%