Zamknij

Festiwal Uniwersytetów Ludowych ze świetną muzyką, rękodziełem, filmami

08:53, 29.07.2022 Magda Dzienisz Aktualizacja: 10:14, 29.07.2022
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

W Koszałkowie-Wieżycy trwa I Festiwal Uniwersytetów Ludowych. W czwartek można było posłuchać ciekawej muzyki i ruszyć do tańca. Rewelacyjny koncert dała Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Wcześniej odbywały się warsztaty rękodzieła, rozmowy i pokazy filmów.

Takie wydarzenie zorganizowano na Kaszubach po raz pierwszy. Do Koszałkowa-Wieżycy przyjechali przedstawiciele dziesięciu uniwersytetów ludowych z całej Polski.

To m.in.: Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego z Sękowej Woli, Nadgoplański Uniwersytet Ludowy, Uniwersytet Ludowy w Adamowie, Koszaliński Uniwersytet Ludowy, Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, Lubuski Uniwersytet Ludowy, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Ziarno", Ekologiczny Uniwersytet Ludowy z Grzybowa.

- Wydarzenie zorganizowane zostało przez Ogólnopolską Sieć Uniwersytetów Ludowych, a Kaszubski Uniwersytet Ludowy jest szczęśliwym realizatorem tego wydarzenia. Obchodzimy swój jubileusz - 40-lecie aktywności, który finalizować będziemy w przyszłym roku. Dzisiaj rozpoczynamy te obchody - mówi Sulisława Borowska z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy.

Celem festiwalu jest pokazanie szerszej publiczności, czym zajmują się uniwersytety ludowe. 

- Chcemy odczarować tę nazwę. Wiele osób nasze dzisiejsze wydarzenie traktowało jako imprezę zamkniętą. Uniwersytet kojarzy się z wyższą uczelnią, a do tego określenie "ludowy". Po to jest ten festiwal, by pokazać, że jesteśmy przestrzenią, w której łączą się ludzie, mogą nauczyć się nowych umiejętności, czymś zainspirować - myślą, innym spojrzeniem czy perspektywą - podkreśla. 

Podczas czwartkowej odsłony festiwalu uczestnicy mogli wziąć udział w przeróżnych warsztatach w "Ulowisku" prowadzonych przez przedstawicieli uniwersytetów ludowych. Tworzono m.in. las w słoiku, świece z wosku pszczelego, lepiono przedmioty z gliny, wykonywano słomiane ozdoby czy pleciono zakładki do książek. 

Na małej scenie odbywały się spotkania, m.in. z Łukaszem Grzędzickim i pokazy filmów. 

[FOTORELACJA]27617[/FOTORELACJA]

Na dużej scenie wystąpiły ciekawe zespoły. Zabrzmiała tradycyjna kaszubska muzyka w wykonaniu grup Drëszë oraz Begenbenheit. Wcześniej można było usłyszeć też tradycyjne pieśni z woj. lubuskiego.

Hitem był występ Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, która porwała publiczność do tańca. Zespół tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

W piątek kolejny dzień festiwalu, na który wstęp jest darmowy. Również zaplanowano pokazy filmowe i warsztaty. Wystąpią: Orkiestra Rambo Band, lokalny zespół rockowy The Mind Seekers oraz Michalove - zdobywcy drugiej nagrody ex aequo w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2022 oraz Nagrody Programu I Polskiego Radia. 

[ZT]41055[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%