Z okazji stulecia nadania praw miejskich Kartuzom Muzeum Kaszubskie szykuje ciekawe wydarzenia i akcje. Już niedługo dostępny będzie specjalny znaczek pocztowy upamiętniający tę rocznicę. Przygotowane zostaną wystawy, m.in. zdjęć Artura Sochy. Zaprezentowane zostaną też dokumenty z XVI i XVIII wieku dotyczące Kartuz, a także wydane wiersze o Kartuzach.
Setna rocznica nadania praw miejskich Kartuzom, która przypada 29 marca, zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Muzeum Kaszubskie w Kartuzach szykuje szereg ciekawych przedsięwzięć.
Jednym z nich jest znaczek pocztowy, który zaprojektowała Gracjana Pòtrëkùs. Widnieje na nim najbardziej charakterystyczny zabytek miasta - kartuska kolegiata.
- To pomysł dra Tomasza Rembalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Tym sposobem chcieliśmy wprowadzić stulecie Kartuz do szerszej przestrzeni. Znaczek ten za trzy tygodnie dostępny będzie w sklepiku naszego muzeum - mówi dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol.
Oprócz tego Muzeum Kaszubskie szykuje wystawę zdjęć Artura Sochy. Pokazane zostaną fotografie miasta sprzed wielu lat, a także jak wygląda ono dzisiaj.
Gratką dla miłośników historii będzie prezentacja dokumentów z XVI i XVIII wieku dotyczących Kartuz. Muzeum Kaszubskie na pół roku wypożyczy z biblioteki Polskiej Akademii Nauk jeden z tomów historii kartuzów na Kaszubach (lata 1580-1645) spisany przez wybitnego historiografa i przeora zakonu Jerzego Schwengla. W dziele tym znajdziemy m.in. odręcznie sporządzone ryciny.
Oprócz tego mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć dokument z XVI wieku - akt inkorporacji zakonu w Kartuzach pod pruskie prawo.
Muzeum Kaszubskie zwróciło się również z prośbą do British Muzeum w Londynie o wypożyczenie będących w ich zbiorach dokumentów dotyczących kartuzji kaszubskiej.
To jednak nie wszystko. W kwietniu w muzeum zaplanowana jest konferencja o Żydach polskich na Pomorzu, ze szczególnym uwzględnieniem tych żyjących kiedyś w Kartuzach.
Powstaną również specjalne wydawnictwa. Muzeum Kaszubskie współpracuje z Gdańskim Klubem Poetów - na 100-lecie miasta napisane i wydane zostaną wiersze o Kartuzach. Tworzony jest również album ze zdjęciami znanego kartuskiego fotografa Leona Perszona.
Na stronie Muzeum Kaszubskiego zostały opublikowane m.in. biogramy wszystkich włodarzy Kartuz, a także historia i symbolika herbu Kartuz.
- Przygotowaliśmy je z myślą o uczniach, którzy startować będą w teście wiedzy o Kartuzach organizowanym przez kartuską bibliotekę. To też ciekawostka dla naszych mieszkańców i wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o historii miasta - mówi Barbara Kąkol.
Muzeum Kaszubskie zamierza na swojej stronie na bieżąco publikować ciekawostki historyczne dotyczące Kartuz.
Użytkownik15:23, 21.02.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Herold16:59, 21.02.2023
Podbnież Kartuzy mają zostać gminą wiejską...jest taki wniosek...
@Herold17:04, 21.02.2023
Bardziej prawdopodobne jest że staną się sołectwem ale przez duże S
Kama18:08, 21.02.2023
Pamiętam jak 30 lat temu był ko kurs plastyczny dla dzieci, Kartuzy 2023, ciekawe, czy gdzieś się zachowały te prace i co z naszych wizji się sprawdziło
Kama18:10, 21.02.2023
miało być "konkurs plastyczny"
Trend tej władzy 19:00, 21.02.2023
Eksponowanie prusaka w hełmie pickelhaubie -swoista miłość do zaborcy?
Też historia 20:36, 21.02.2023
Pamięta ktoś Mistrza Europy Radka Turkota .
Walczył w Legi , a potem słuch zaginął .
kaschub10:57, 22.02.2023
Danzig Danzig uber alles !
3 2
Czy sołtysem może zostać były ormowiec, Hindus, żyd, muzułmanin, ukrainiec, Australijczyk, pigmej, Brazylijczyk, eskimos lub opcjonalnie heteroseksualny, biały Polak z krwi i kości?