Zamknij

Od lat działają na rzecz Kaszub. Skry Ormuzdowe dla trojga mieszkańców pow. kartuskiego

11:18, 15.04.2024 oprac. M.Dz., info: ZKP Aktualizacja: 11:45, 15.04.2024
Skomentuj Karolina Serkowska-Sieciechowska, Katarzyna Butowska i Piotr Kowalewski. fot. Miesięcznik Pomerania Karolina Serkowska-Sieciechowska, Katarzyna Butowska i Piotr Kowalewski. fot. Miesięcznik Pomerania

Karolina Serkowska-Sieciechowska, Katarzyna Butowska oraz Piotr Kowalewski zostali wyróżnieni przez miesięcznik Pomerania Skrami Ormuzdowymi. To wyróżnienie wręczane jest za propagowanie kultury kaszubskiej, pasje twórcze, społeczne inicjatywy kulturalne itp.

Skry Ormuzdowe wręczane są od 1985 roku przez redakcję miesięcznika Pomerania. Przyznawane są "za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury".

Informacja o tej inicjatywie ukazała się po raz pierwszy w 1985 roku w majowym numerze. Współtwórca i ówczesny redaktor naczelny pisma Wojciech Kiedrowski tak pisał o tym wyróżnieniu:

"Nie ma to być wyróżnienie dla ludzi uznanych, za te wytwory umysłu i rąk, które powszechnie przyjmowane są za wielkie, znaczące. Zespół i kolegium redakcji „Pomeranii” chce wyróżniać osoby dotąd niewyróżniane, dokonujące czegoś ważnego, niekiedy tylko dla najbliższego otoczenia, lecz w swoich poczynaniach przezwyciężające zastane środowiskowe warunki, przezwyciężające często samych siebie. „Skra Ormuzdowa” rzadko więc trafiać będzie do środowisk uniwersyteckich, częściej do zacisznych pustkowi."

Laureatów Skier Ormuzdowych za 2023 rok Kolegium Redakcyjne wraz z redakcją Pomeranii wybrało 21 marca. W piątek 11 kwietnia uroczyście wręczono im wyróżnienia. 

Wśród laureatów jest troje mieszkańców powiatu kartuskiego. To Katarzyna Butowska, Karolina Serkowska-Sieciechowska oraz Piotr Kowalewski. 

  • Katarzyna Butowska - od ponad 20 lat uczy języka kaszubskiego w Kamienicy Szlacheckiej, w pierwszej placówce szkolnej w gminie Stężyca, która rozpoczęła naukę tego języka. Jak podkreśla laureatka, jej zawód jest jej życiową pasją, a zostając nauczycielką spełnia jedno ze swoich największych marzeń. Swoim obecnym i byłym uczniom pomaga w przygotowaniu do konkursów recytatorskich „Rodnô Mòwa”, „Méster Bëlnégò czëtaniô” i innych. 
  • Piotr Kowalewski - jest członkiem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie. W 2023 roku zdobył I miejsce w Dyktandzie Kaszubskim „Królewiónka w pałacu” w Chmielnie w kategorii dorośli. Od lat angażuje się w działania kaszubskie na terenie gminy Somonino i nie tylko. Jako przewodnik oprowadza turystów i promuje kulturę kaszubską. Prowadzi wanogi m.in. Jarem Raduni, opowiada o florze i faunie. Angażuje się w różne przedsięwzięcia mające na celu propagowanie języka kaszubskiego. Działa bez rozgłosu w swoim środowisku.  
  • Karolina Serkowska-Sieciechowska - nauczycielka na wszystkich etapach nauczania języka kaszubskiego, poetka, pisarka. Zajmuje się również sztuką ludową i fotografiką – jej dzieła były prezentowane na wystawach w Gdyni i Krokowej. Jest członkiem Rady Języka Kaszubskiego, Rady Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, „Zymkù”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz. Współprowadzi dziecięco-młodzieżowy zespół Czinda dô. Jest również instruktorką koła dziennikarskiego w Kartuskim Centrum Kultury. Jej artykuły i utwory literackie ukazywały się w „Pomeranii”, „Stegnie”, „Gazecie Kartuskiej”, „Òdrodze”, „Zymku” i „Reflektorze”. W 2023 roku ukazała się jej debiutancka książka Scygnąc miesądz.

Skry Ormuzdowe trafiły również do: Małgorzaty Bądkowskiej - etnodesignerki kaszubsko-pomorskiej; Marzeny Borzyszkowskiej - nauczycielki języka kaszubskiego w Szkole Podstawowej w Swornegaciach; Michała Kargula - absolwenta historii specjalizującego się w dziejach i kulturze Pomorza; Justyny Pomierskiej - adiunkta w Zakładzie Polonistyki Stosowanej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego; Marii Ritz – bibliotekarki w Szkole Podstawowej w Starzynie. 

Laureatką stypendium im. I. Trojanowskiej za rok 2024 została Ewa Nowicka. 

(oprac. M.Dz., info: ZKP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

rtyurtyu

7 10

Trochę słabe te osiągniecia. 13:10, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

@rtyu@rtyu

6 6

Pochwal się swoimi 13:13, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@@rtyu@@rtyu

6 1

Racja, przecież płacą im za ich pasje. 16:39, 15.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DO:@@rtyuDO:@@rtyu

1 3

Bo widzisz, niektórzy mają szczęście, że robią to co lubią i dostają jeszcze za to jakieś pieniądze.
Kojarzę Panią Karolinę i to co robi, wykracza poza normalne obowiązki np nauczyciela. Jak Ona znajduje na to czas? Na prawdę ludzi tak zaangażowanych w to co robi jest niewiele. Pamiętam, że np w stroju kaszubskim razem z matką uczestniczą chyba we wszystkich wydarzeniach związanych z kulturą kaszubską, prezentując naszą kulturę od wielu lat, oczywiście samo bycie w stroju to nie jedyny atrybut.
Pomimo młodego wieku, to co do tej pory zrobiła, mało kto może pochwalić się takim dorobkiem.
Fajnie, że są tacy ludzie i że są zauważani. Bo poświęcają temu nie tylko czas, który wykracza poza 8h przykładowej budżetówki, ale też i serce.
Gratulacje!
L.A.k


09:50, 16.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%