Gminno-parafialnym dożynkom w Przodkowie towarzyszył głośny i kolorowy korowód. Ryczały silniki motocykli, grała orkiestra, waliły bębny. Na dożynkowej scenie odbył się ceremoniał z zaproszonymi gośćmi. - Rolnicy dzisiaj nie mają łatwo - mówił przew. Powiatowej Izby Rolniczej Zygmunt Stromski.
Po raz 25. w stolicy gminy odbyły się dożynki. Po mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła barwny i różnorodny korowód wyruszył na gminny stadion. Na przedzie jechały samochody - także zabytkowe, motocykle, quady, traktory itp. Grała Przodkowska Orkiestra Dęta, a sołectwo Smołdzino prezentowało bębniarski pokaz.
Przedstawiciele sołectw wnieśli imponujące wieńce dożynkowe przed scenę. Były to misterne dzieła sztuki uplecione ze zbóż, kwiatów, gałązek itp.
Jak podkreślał wójt Andrzej Wyrzykowski, w tym roku nie zorganizowano konkursu na wieniec dożynkowy.
- Wszystkie wieńce zasługują na uznanie - mówił.
Wkrótce piękne korony żniwne będzie można podziwiać w gablocie w centrum miejscowości.
- Jesteśmy gminą rolniczą, w której dominuje rolnictwo i posiada największy areał uprawy rolniczej w powiecie kartuskim. Jesteśmy z tego dumni i to chcemy zaprezentować na tej wystawie - mówił Andrzej Wyrzykowski.
[FOTORELACJA]29057[/FOTORELACJA]
Tegorocznymi starostami dożynek byli Ewelina Dawidowska z sołectwa Pomieczyno oraz Anzelm Pupacz z sołectwa Przodkowo-Wieś. To oni przekazali bochen chleba - symbol trudu pracy rolników, włodarzowi gminy.
Andrzej Wyrzykowski dziękował rolnikom za ich pracę.
- To są 25. dożynki - duża uroczystość. Chcemy wspólnie sobie dziękować, szanując się nawzajem - podkreślał. - Sensem tego święta są produkty z naszych pól, łąk, sadów i ogrodów.
Zygmunt Stromski, prezes Powiatowej Izby Rolniczej podkreślał, że dzisiaj rolnicy nie mają łatwo.
- Nie wiadomo w jakiej cenie będą sprzedawane nasze produkty, rosną koszty produkcji, a do tego dochodzi wprowadzenie europejskiego Zielonego Ładu. Moim zdaniem jest on nie do końca zgodny i potrzebny w takim zakresie, jaki jest proponowany. Ale my jako rolnicy podołamy temu. Bądźcie dumni, że jesteście rolnikami. Produkujecie coś, czego nikt inny wyprodukować nie może. Produkujecie zdrową, bezpieczną żywność, która jest na co dzień każdemu potrzebna. Każdy korzysta z naszej pracy parę razy dziennie - mówił.
Na scenie przodkowskich dożynek wystąpiły lokalne zespoły, a wieczorem zaśpiewa zespół Łzy.
4 3
Mój te Blezie
5 1
Jo, rolnicy nie mają łatwo a gburzy mają jeszcze gorzej. Chłop potęgą jest i basta o ile nie głosuje na 🌈 faszystów takich jak tfu Kołodziejczak
6 7
Piekne dozynki korowod a gdzie rolnicy a traktory na kredycie schowane wstyd panowie wstyd dla panów -panów rolników z kredytami i pretensjami dobrze ze ten korowod upiększyły motory prywatne straze kabriolety i inne pojazdy a potem żenada jak od paru lat młode przodkowianie stare przodkiwianie i bębny ze smoldzina i na koniec imprezy łzy prawdziwe łzy. Panie Andrzeju wujcie ostatniej kadencji , kadencja ostatnia ale nie pamięć o panu wez pan się do roboty i prdyklad z gminy szemod Lini luzino
3 1
Ten zielony samochód i ten z otwieranymi lampami, rozwaliły system!!! Zgarneli największe szoł, dlaczego jest tak mało takich aut? Zawsze jest 10 maluchów. Co mnie zasmuciło to to, że było tak malo traktorów
1 1
Jedz do Szemuda tam jest kicz rolniczy. Powinno się nawiązać do rolnictwa czyli stare maszyny. Stare traktory itp. Jak rolnictwo wyglądało kiedyś a nie jakieś auta czy maluchy czy inne zabawki. Czy nimi robiono w polu ? A Pan Andrzej W. Dobrze włada tak małą gminą. Pozdrawiam dożynki
5 3
Nasi dziadkowie to mogli narzekać ,bo pole obrabiali często tylko pracą rąk swoich i nikt im grosza nie dał , a dziś gospodarze mają do dyspozycji pieniądze unijne i maszyny które za nich pracują …..a jeszcze narzekają - tak trochę wstyd Wam powinno być .
2 0
To już jest stypa a nie Dożynki,jeden zespół i tak szybko koniec. A druga strona taka drożyzna żeby coś kupić to nie jest dla zwykłych rolników tylko dla tych BOGACZY.WSTYD
2 0
A kto ma lekko, to gdzie jest ten miód ??