Siódmego dnia Jarmarku Bożonarodzeniowego w Żukowie uczestnicy, dzięki zaawansowanym technologiom, mogli zobaczyć miasto, jakiego jeszcze nie znali. Otwarto tu interaktywną wystawę VR z historycznymi "ożywionymi" zdjęciami Żukowa, kolejną atrakcją był mapping 3D na ekranach LED z zastosowaniem AI.
Na gigantycznym ekranie, ustawionym nad stawem w Żukowie, widzowie mogli usłyszeć i zobaczyć historię miasta, dzięki zaawansowanej technologii mappingu 3D. Odkryli dziedzictwo norbertanek w nowoczesnej, wizualnej oprawie.
Wyświetlono dzieje sióstr norbertanek – zakonu założonego przez rodzinę książąt gdańskich, Mściwoja i Zwinisławę. To właśnie klasztor przez wieki był ważnym centrum życia kulturalnego i religijnego tego rejonu Kaszub. Widowisko świetlne, wzbogacone o ekologiczny przekaz, przypomniało o harmonii między człowiekiem a naturą.
Kolejną atrakcją była wystawa przedwojennych zdjęć w VR. Dzięki wirtualnej wystawie mieszkańcy mogli zajrzeć w dawne uliczki miasta, poznać jego historię i poczuć atmosferę minionych lat. Archiwalne fotografie ożyły, dając wrażenie, jakby samemu było się świadkiem dawnych wydarzeń.
- Po raz pierwszy w Żukowie zobaczyliśmy mapping, ale na ekranach LED. Nasz projekt zakładał na początku, że zrobimy go na budynku naszego zabytkowego kościoła. Ale technicznie okazało się to niemożliwe, bo na ceglanym obiekcie bardzo słabo byłoby to widać - mówiła Aleksandra Rogalewska-Kania, dyrektor OKiS w Żukowie. - Mapping opowiada historię sióstr norbertanek. Myślę, że one w swoich najśmielszych snach, gdy tu w kościele modliły się, pracowały, nie wyobraziłyby sobie czegoś takiego. Mam nadzieję, że historia Żukowa zostanie odkryta w nowy sposób.
Inicjatywa to pomysł Margaretty Mielewczyk z OKiS w Żukowie.
- To kolejny projekt łączący historię, nasze dziedzictwo z nowymi technologiami. Nasze poprzednie projekty pokazały, że świetnie się tu wpisują, a młodzież jest nimi zainteresowana. To nas napędza, aby kolejne takie projekty realizować - powiedziała Margaretta Mielewczyk.
[FOTORELACJA]29349[/FOTORELACJA]
Warto przypomnieć, że OKiS w Żukowie zrealizował już projekt odtworzenia klasztoru norbertanek w 3D, a także interaktywny przewodnik po Żukowie.
Projekt "Interaktywne dziedzictwo Żukowa - przeszłość i przyszłość" otrzymał dofinansowanie jako 1 spośród 4619 złożonych wniosków. Kwota dotacji to 92 992,56 zł. Dofinansowanie pochodzi z programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju (Inwestycja A2.5.1, KPO). Sfinansowano go przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Interaktywne dziedzictwo Żukowa będzie można podziwiać również ostatniego dnia jarmarku - 8 grudnia w godz. 17.00-20.00.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz