Pokazy technik kendo lub aikido w wykonaniu mistrzów i adeptów tych sztuk walki, prezentacje tradycyjnego, japońskiego pisma, dyskusje na temat kodeksu samurajów - to wszystko czekało dziś na uczestników pierwszego Festiwalu Dialogu Kultur Aite zorganizowanego w Chmielnie.
Słowo „Aite” po japońsku oznacza "dialog". Organizatorzy podkreślają, że zależy im na przybliżeniu mieszkańcom Kaszub kultury Japonii. Organizacja pierwszego Festiwalu Dialogu Kultur w Chmielnie nie jest przypadkowa. To właśnie w tym miejscu od lat organizowane są obozy treningowe aikido, w których uczestniczą uczniowie z wielu zakątków kraju.
W Chmielnie odbywały się też seminaria mistrzowskie szermierki jodo, na które przybywali ćwiczący z całego świata. Nawiązanych zostało wiele kontaktów, które do dziś są żywe. Stało się to m.in. za sprawą Roberta Gembala, który w Chmielnie prowadził Kaszubską Akademię Aikido.
[FOTORELACJA]29539[/FOTORELACJA]
Gembal był jednym z najbardziej utytułowanych mistrzów aikido w Polsce - 7 dan Shihan, był członkiem Rady Dyrektorów "Kokusai Aikidō Kenshūkai Kobayashi Hirokazu Ryu", był członkiem i szefem Grupy w Polsce "Europejskiej federacji Jodo" nominowany przez Kriegera Pascala Menkyo Kaiden Shindō Musō-ryū, a także założycielem i mistrzem "Aikido Foundation" (Kobayashi Hirokazu Ryu), działającej w kilku krajach.
Zmarł rok temu w wieku 54 lat. Pierwszy Festiwal Dialogu Kultur zadedykowano właśnie jemu.
Podczas imprezy nie zabrakło też akcentów kaszubskich. Zaplanowano m.in. spotkanie z Wandą Lew Kiedrowską, członkinią Rady Języka Kaszubskiego, pedagogiem i działaczką społeczną, która uczestnikom wydarzenia opowiadała o wpływie wpływ mitów i legend kaszubskich na kulturę Kaszub.
Nie dosc08:24, 23.02.2025
Że PiS sprowadził ruskuw ukraińskich co naszych przodkow mordowali to jeszcze Chińczyków na Kaszuby
1 0
towarzyszu nie znasz historii---ucz się.