Zamknij

Muzyka, która łączy kultury

15:18, 18.06.2010 nadesłane
Skomentuj

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się niezwykły, pełen podniosłego nastroju, przepięknej muzyki i wzruszających pieśni, festiwal.

Prowadzący Eugeniusz Pryczkowski powitał honorowych gości festiwalu. Po wprowadzeniu przez orkiestrę dętą z Chwaszczyna pod kierownictwem Pawła Gruby, wystąpił chór ?Harmonia? z Żukowa pod dyrygenturą Witolda Tredera i wykonał trzy utwory: ?Święty, święty?, ?Psalm 108? oraz kaszubską pieśń: ?Jak snôżi je ten swiat?.

Następnie koncert dał kaszubski zespół pieśni i tańca z Sierakowic prowadzony przez Irenę Kulwikowską. Gra na bazunie, starym instrumencie kaszubskim burczybasie, wywołała sporo zabawy i śmiechu. Był to uroczy wstęp do wielogodzinnych wzruszeń i kontemplowania muzyki chóralnej.

Chór ?Adalbertus? ze Starogardu Gdańskiego, prowadzony przez dyrygenta, Tomasza Radimonasa, organistę tamtejszej parafii, zaśpiewał sześć utworów o tematyce świeckiej i religijnej, w tym ?Stabat Mater?.

Punktem specjalnym programu był występ chóru z Kowalewa Pomorskiego. Jest to bardzo liczna grupa śpiewaków, gdzie najmłodszy ma dziesięć lat, a najstarszy ? blisko siedemdziesiątki. Chór, pod dyrygenturą Mieczysława Domareckiego, wykonał aż dziesięć wzruszających utworów, za które zebrał owacje na stojąco. Pan Leon Brylowski dziękował dyrygentowi i burmistrzowi Kowalewa i ze wzruszeniem zapraszał chór na występy do Kartuz.

Przepiękne wykonanie ?Alle psa lite?, ?Popule Meus?, czy ?Oj nasi jadą? chóru Lira z Rumi pod dyrygenturą Anny Borkowicz zasługuje na podkreślenie niezwykłego i nowatorskiego potraktowania utworów, które dzięki temu zyskały na lekkości, a jednocześnie - bogatej strukturze muzycznej.
Jednym z najbardziej poruszających utworów tego koncertu był zaśpiewany na przemian solo i chóralnie ? ?Shalom Alejchem? Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego. Dyrygentem i solistką grupy jest Teresa Pabiańczyk, niezwykła osoba sprawiająca wrażenie, że muzyka jest jej życiem i pasją. Pani Teresa poprowadziła chór także przez cztery pozostałe utwory, między innymi ?Alleluja?, kaszubskie ?Moje strone?, ?Żeglôrz?.

W żukowskim kościele pojawił się chór nawet z dalekiego Poznania. Chór Rotondo, parafii pw. św. Ojca Pio z Petrelciny, wykonał pięć utworów, w tym kaszubski ? ?Drobną rutkę sa jem? ? Tadeusza Tylewskiego. Dyrygentem grupy muzycznej jest energiczna i pełna pasji, pani Natalia Sobkowiak.

Festiwal zamykał chór z Kolbud kierowany przez Tatianę Adamkowicz ? ?Camerata Santa Cecilia? miedzy innymi, pieśniami kaszubskimi ?Gwiazdo morza?, ?W sztëczku chleba? i ?Niebnô droga?.

Po festiwalu ksiądz Ireneusz Bradtke odprawił mszę świętą, którą muzycznie oprawił wspaniały chór Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku pod kierownictwem Jerzego Szarafińskiego. Zakończenie uroczystości fragmentem requiem Mozarta - Lacrimosa pozostawiło w pamięci uczestników niezatarty ślad po tej wspaniałej uczcie dla duszy, jakim był Kaszubski Festiwal Muzyki Chóralnej i Regionalnej w kameralnej atmosferze kościoła.

Po mszy świętej wręczono dyplomy uczestnictwa w festiwalu dyrygentom chórów oraz upominki festiwalowe.

Sylwia Kubryńska
 

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KiciaKicia

0 0

Szkoda,że dowiadujemy się post factum.Czy była gdzieś jakaś informacja o tym wydarzeniu,czy to ja jej nie zauważyłam? Bardzo żałuję,że nie byłam na tym festiwalu 22:07, 18.06.2010

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%