Zamknij
REKLAMA

Do szkoły na rowerach, rolkach, hulajnogach... Trwa Rowerowy Maj

11:39, 17.05.2019 | M.Dzienisz
Skomentuj
fot. nadesłane/SP Borkowo
REKLAMA

Uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych z gmin Somonino, Sierakowice i Żukowo przez cały miesiąc dojeżdżają na lekcje na rowerach, hulajnogach lub rolkach. Wszystko w ramach akcji Rowerowy Maj. 

Akcja Rowerowy Maj zaczęła się w Gdańsku w 2014 r. Od tej pory rozrosła się nie tylko na województwo pomorskie, ale i całą Polskę.W akcji uczestniczy łącznie 839 placówek z 47 miast. W przedsięwzięciu biorą też udział uczniowie szkół w powiecie kartuskim, z gmin Somonino, Sierakowice i Żukowo. 

- Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów i szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii - informują twórcy kampanii.

Uczniowie z Goręczyna. fot. nadesłane

Zasady kampanii są bardzo proste: uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje na rowerze otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszej klasy przewidziane są atrakcyjne nagrody.

W gminie Somonino w akcji uczestniczy 58 uczniów i nauczycieli z SP w Goręczynie. Do tej pory "wykręcili" już 587 przejazdów.

W gminie Sierakowice akcja odbywa się w sześciu szkołach, bierze w niej udział 46 klas i 522 uczestników. Na swoim koncie mają już 6 122 przejazdów. W akcję zaangażowani są uczniowie i nauczyciele z: SP w Puzdrowie, SP w Gowidlinie, SP w Kamienicy Królewskiej, SP w Załakowie, SP nr 1 w Sierakowicach i Samorządowego Przedszkola w Sierakowicach. 

W gminie Żukowo w kampanii uczestniczy aż 13 placówek i 247 klas - aktywnych uczestników jest 3 155. Odbyli oni już 41 tys. 418 przejazdów. Na razie najaktywniejszą szkołą jest SP w Glinczu, na 2. miejscu jest SP w Skrzeszewie, na 3. SP w Borkowie. Dodajmy, że gmina Żukowo po raz kolejny bierze udział w kampanii. 

Uczniowie z Borkowa. fot. nadesłane

 - W Szkole w Borkowie ponad dwieście uczniów od dnia 6 maja przyjeżdża na zajęcia szkolne na rowerach, hulajnogach i innych podobnych środkach transportu. Ciekawostką jest, że czym młodsze dzieci, tym większe zainteresowanie tą kampanią. W trzech oddziałach zerowych rowerowa aktywność wynosi 100%. W starszych klasach ogromna większość uczniów uczestniczy w tej akcji. Mimo że to przedsięwzięcie kończy się z dniem 31 maja, to rok ubiegły pokazał, że dobre nawyki zostają. W czerwcu przyszkolny plac zapełniony był także rowerami i hulajnogami - podkreśla dyrektor SP w Borkowie Józef Belgrau. 

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

logikalogika

2 6

Fajna akcja, ale czy nie lepiej przenieść to na czerwiec? I zlikwidować połączenia autobusowe. Przecież w maju autobusy i tak jeżdżą, a więc wożą powietrze i tak samo zanieczyszczają środowisko jak wtedy, gdyby woziły uczniów. Wniosek: zabawa fajna, ale to nie wpływa na ekologię. 13:18, 17.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@logika@logika

2 0

Ty chyba czegoś nie rozumiesz.. To nie jest akcja dla dzieci dojeżdżających autobusem. Te dzieci chodzą normalnie do szkoły na piechotę, a teraz jeżdżą na rowerkach, hulajnogach itd.
Po co likwidować autobusy ? 14:55, 17.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Małkowo Małkowo

2 0

Kiedy chodnik do Żukowa jak mam bezpiecznie puścić dziecko na rowerze do Żukowa. 14:15, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻukowoŻukowo

2 0

Brak ścieżki rowerowej przez miasto.. Ogólnie to tylko od Pępowa do Żukowa ul. Armii Krajowej bezpiecznie można pojeździć.. a co dalej? Przy tak ruchliwych ulicach.. w strone Glincza Borkowa Małkowa i Lnisk nic się nie robi w tym kierunku.. 12:16, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA