Zamknij

Uczniowie ZSP Sierakowice zdobywali doświadczenie zawodowe i odkrywali Irlandię

21:13, 11.05.2022 Aktualizacja: 10:48, 12.05.2022
Skomentuj fot.ZSP Sierakowice fot.ZSP Sierakowice

Uczniowie Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych wzięli udział w zagranicznych praktykach w Irlandii w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i organizowanego w szkole projektu “Zawodowcy przyszłością Europy”. Trzydzieścioro młodych ludzi nie tylko uczyło się zawodu, ale zdobywało nowe doświadczenia i poznawało kulturę Irlandii.

Przez cztery tygodnie uczniowie Technikum kształcącego w zawodach: technik żywienia, technik agrobiznesu oraz technik ekonomista integrowali się z lokalną społecznością, mieszkając z irlandzkimi rodzinami i pracując w wielonarodowych zespołach w miejscach pracy, które zapewnił partner projektu “Your International Training”.

Uczniowie i sprawujący nad nimi opiekę nauczyciele osiedli w Mallow, uroczym miasteczku na południu Irlandii w hrabstwie Cork. Wśród lokalnej społeczności jest ono uważane za miejsce na rozdrożach, pozwalające szybko dojechać do najważniejszych irlandzkich miast: Dublina, Cork, Galway i Limerick.

To położenie sprawiło, że po tygodniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i rozwijania umiejętności językowych uczniowie z opiekunami z łatwością mogli wyruszyć na wyprawy po "zielonej wyspie".

W pierwszym tygodniu udało się im odwiedzić Killarney, miasto z zachwycającymi widokami architektonicznymi i przyrodniczymi. Znajduje się ono wewnątrz Parku Narodowego, więc wprost z uliczek miasta, uczniowie mogli wejść od razu na ścieżki spacerowe i podziwiać bogactwo fauny i flory, malownicze jeziora oraz położony przy nich wodospad.

[FOTORELACJA]27508[/FOTORELACJA]

Kolejny weekend zaowocował wyjazdem do jednego z najpiękniejszych miejsc w Irlandii, czyli na klify Moheru. Rozciągające się na prawie czternaście kilometrów skały zachwycają urodą surowego wybrzeża. Te unikatowe walory doceniło wiele ekip filmowych.

Na tych terenach kręcono między innymi “Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi”, “Narzeczoną dla Księcia” czy “Oświadczyny po Irlandzku”. W wykutym w skale punkcie informacyjnym uczniowie mogli uzyskać informacje na temat okolicznej fauny i flory, geologii oraz historii lokalnej społeczności. W drodze powrotnej do Mallow młodzież odwiedziła Lahinch i mogła zobaczyć ocean z bliska.

Plaże tej turystycznej wioski są popularnym miejscem dla fanów surfingu. Trzeci weekend przyniósł wizytę w historycznym centrum Cork - miasta, które było znane części grupy z zupełnie innej strony, otóż odbywali w jego biurach rachunkowych praktyki zawodowe. Drugie pod względem wielkości miasto w Irlandii zostało zbudowane na zasypanych kanałach rzecznych i po dziś dzień pozostaje aktywnym portem morskim.

Aglomeracja doświadczyła dotkliwego pożaru w czasach wojny o niepodległość, przez co część zabytkowych budynków stanowi jedynie replikę. Piękny plac handlowy English Market zachował jednak swój oryginalny kształt z XVIII wieku, tak samo jak imponująca katedra Findbara, którą można podziwiać między innymi z punktu widokowego w pozostałościach fortu Elżbiety, fortyfikacji obronnej na obrzeżach centrum.

Tego samego dnia grupa zwiedziła również turystyczne miasteczko Kinsale i leżący w jego zatoce fort Karola, który przez ponad dwa stulecia zapewniał bezpieczeństwo mieszkaniom Irlandii, a obecnie stanowi pomnik narodowy i przybliża turystom historię militarną z czasów przed i po odzyskaniu niepodległości. Poza tymi zorganizowanymi wycieczkami uczniowie mieli okazję odwiedzać bliższe i dalsze okolice Mallow, dzięki uprzejmości swoich gospodarzy.

Młodzież mogła spróbować swoich sił w zupełnie nowym miejscu, wykazać się dojrzałością oraz samodzielnością i świetnie poradziła sobie z tym wyzwaniem.

(ZSP Sierakowice/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%