Szkoły w gminie Żukowo i Somonino otrzymują sprzęt multimedialny w ramach projektu "Klimat w szkołach metropolii". Laptopy czy projektory trafiły już m.in. do szkoły w Niestępowie. Oprócz tego w placówkach tych powstaną wkrótce skrzyniowe lub gruntowe ogrody deszczowe.
“Klimat w szkołach metropolii” to największy projekt edukacyjny OMGGS. Bierze w nim udział 40 szkół z całego województwa pomorskiego. Dołączyło do niego także pięć placówek z powiatu kartuskiego. To: SP nr 1 i SP nr 2 w Żukowie, SP w Niestępowie, SP w Chwaszczynie oraz SP w Borczu (gm. Somonino). Dzięki przedsięwzięciu uczniowie dowiedzą się m.in. jak segregować śmieci, czym jest susza i co trafia do kompostownika.
Wczoraj w Tczewie odbyło się symboliczne przekazanie monitora interaktywnego przez władze OMGGS.
- Na terenie szkół wybudowane zostaną zielono-niebieskie inwestycje, przeszkoleni zostaną nauczyciele, a już teraz do części placówek trafił interaktywny sprzęt - ekrany, monitory i laptopy z projektorami. Do 12 metropolitalnych szkół pod koniec wakacji trafiły projektory i notebooki, a do kolejnych 28 placówek docierają właśnie monitory interaktywne - informuje OMGGS.
Laptopy i projektory otrzymała już m.in. szkoły w Niestępowie i w Chwaszczynie. Sprzęt multimedialny będzie wykorzystywany podczas lekcji dotyczących ochrony klimatu.
- Jesienią ruszamy ze szkoleniami dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii. Otrzymają od nas scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. W szkołach zbudujemy zielone ściany, ogrody deszczowe, niecki retencyjne i kompostowniki. Dzięki naszemu projektowi szkoły się zazielenią, a uczniowie przekonają się, że mogą zapobiegać suszy czy podtopieniom, na przykład zakładając przy domu ogród deszczowy - powiedział Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
Skrzyniowy ogród deszczowy powstanie przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie oraz Szkole Podstawowa nr 1 w Żukowie, z kolei gruntowy ogród deszczowy powstanie przy Szkole Podstawowej im. Więźniów Obozu Stutthof w Niestępowie oraz przy Szkole Podstawowej w Chwaszczynie.
Skrzyniowy ogród deszczowy stworzy też na swoim terenie Szkoła Podstawowa w Borczu.
- Obiekty małej retencji naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki. Są ważnym elementem przeciwdziałania skutkom zmian klimatu, więc ich stworzenie na terenie szkół będzie mieć wymiar nie tylko funkcjonalny, ale też edukacyjny - podkreślał dr Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych w spółce miejskiej Gdańskie Wody, która jest partnerem projektu.
[ZT]37840[/ZT]
Projekt potrwa do 2024 roku. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzymał na jego realizację prawie 3 mln zł.
lewactwo14:23, 05.10.2022
marnowanie poeniedzy kazdy z glowa wie ze klimat sie ociepla sam z siebie
shaIom7g14:25, 05.10.2022
ja ocieplilem zonce luzko *%#)!& heheh
Użytkownik14:37, 05.10.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik14:44, 05.10.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik15:18, 05.10.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Co tu się dzieje?20:31, 05.10.2022
Dlaczego nielegalnie usunięto tyle komentarzy?
Czyżby negowały nowy, wspaniały, zielony ład?
Żeby 22:38, 07.10.2022
Żeby jeszcze burmistrz ze starostą dbali.o.lasy i tereny zielone i nie kosili trawy. Hipokryzja
Luc15:49, 26.07.2023
Tyle pieniędzy? Ogrody przyszkolne byly w latach 80-tych. Dzieciaki robily grządki, siały nasiona warzyw i kwiatów przyniesionycb z domu. Prowadzily obserwacje, plewily, podlewał y. Jesienią zbierały, to co urosło. Zbiory wędrowały do szkolnej kuchni. A wszystko to w ramach lekcji przyrody, bez żadnych doracji.
2 0
w tym nawet do kitu.
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.