Dziś o godz. 14.00, po obowiązkowym egzaminie z matematyki, chętni będą pisać maturę z języka kaszubskiego. W powiecie kartuskim zdawać ją będzie siedem osób, a w całym województwie pomorskim osiemnaście.
Do pisemnego egzaminu z języka kaszubskiego na poziomie rozszerzonym zasiądzie dziś, według składanych wcześniej deklaracji, siedmioro uczniów w powiecie kartuskim. Najwięcej - 6 absolwentów, pisać ją będzie w I LO "na Klasztornej". Jedna osoba zadeklarowała zdawanie matury z jęz. kaszubskiego w ZSZiO "na Wzgórzu" w Kartuzach.
W całym województwie pomorskim pisze ją 18 osób. Kartuska "Klasztorna" i I LO w Kościerzynie to szkoły, gdzie zdawać ją będzie najwięcej osób - po 6.
Egzamin maturalny z języka kaszubskiego w części ustnej i pisemnej sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z języka kaszubskiego jako języka regionalnego. Język ten wybierany jest jako przedmiot dodatkowy na maturze.
Na egzaminie pisemnym sprawdzana będzie m.in. umiejętność pisania w języku kaszubskim, jego gramatyka, ortografia i interpunkcja, znajomość własnego dziedzictwa regionalnego, a także interpretacja utworów literackich. Czas trwania egzaminu to 210 minut.
Jak informowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, rekordowa jak do tej pory, liczba zdających maturę z języka kaszubskiego padła w 2012 roku, kiedy to egzamin zdecydowało się zdawać 41 uczniów z Pomorza.
- Wyniki z egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego nie mają wpływu na zdawalność matury, natomiast znaczenie mogą mieć dla osób wybierających się studia na Uniwersytecie Gdańskim, a dokładnie na kierunek - etnofilologię kaszubską, gdzie fakt zdawania matury z języka kaszubskiego jest dodatkowo punktowany podczas naboru - informuje ZKP.
Pisemna matura z kaszubskiego odbywa się po raz 21. Jedną z pierwszych placówek, gdzie wprowadzono nauczanie języka kaszubskiego było Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach. Uczniowie właśnie tej szkoły wraz z licealistami ze Strzepcza i Kartuz po raz pierwszy podeszli do matury z języka kaszubskiego w 2005 roku.
1 2
Mowa gwara Kaszubska najpiękniej przechowany w tym miejscu naszej ojczyzny język polski nie wiem dlaczego mamy go uczyć w zapisie typowo niemieckim