Maturzyści z całej Polski punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęli maturalny maraton. Tradycyjnie jako pierwszy jest egzamin pisemny z jęz. polskiego na poziomie podstawowym. Z naszym aparatem towarzyszyliśmy maturzystom z I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach.
Stres, obgryzanie pazokci, nerwowe postukiwanie długopisami, ale też uśmiechy, uściski, życzenia powodzenia - tak było kilkanaście minut przed maturą w I LO na Klasztornej. Tegoroczni absolwenci kartuskiego liceum, podobnie jak tysiące ich rówieśników w całej Polsce, punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęli swój maturalny maraton.
W szkołach prowadzonych przez powiat kartuski z maturami zmierzy się 870 osób. W tym 100 to maturzyści z lat ubiegłych, a 29 to osoby dorosłe.
[FOTORELACJA]28785[/FOTORELACJA]
W tym roku egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja. Część pisemna – od 7 do 24 maja, a część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015. Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie 61 762 egzaminów w części ustnej oraz 152 577 egzaminów w części pisemnej.
Obie formuły nie będą różniły się od siebie, jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe. Absolwenci wszystkich typów szkół muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Język polski, z którego egzamin piszą dziś maturzyści w całej Polsce jest jednym z obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty i na egzaminie maturalnym. Wszyscy zdający przystępują do egzaminu maturalnego z języka polskiego w części ustnej (bez określania poziomu) oraz w części pisemnej (na poziomie podstawowym). Każdy maturzysta może również przystąpić do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym jako przedmiotu dodatkowego.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w starej formule składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny. Mają wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego. Dla nich egzamin trwa 170 minut.
[ZT]54289[/ZT]
Pisiorek 12:46, 07.05.2024
Jak można naszą kochaną młodzież narażać na tak potężny stres ? Żądam aby 🌈 ministra zlikwidowała matury !
Gog16:12, 10.05.2024
Twarze smagane strachem niewiedzy...straszne to...
0 3
maturę ? - Twój hejterski bełkot ruskiego jełopa jest poniżej poziomu chorego umysłowo, pijanego żula chorego na wściekliznę. Idź do Mlaskacza Homo🌈Niewiadomo - on cię pocieszy i da kota pogłaskać 😼
oraz kuwetę oczyścić 👍
3 0
Na pewno mam lepsze wykształcenie niż twój 🌈 clown Hooyownia, 🌈 cfelku .
0 1
Twój *poziom* widać w każdym twoim wy.pie.rdku. który zwiesz *komentarzem* - a wydalasz ich kilkadziesiąt dziennie w swoim ulubionym EK. Poziom wiedzy i wykształcenia tak intensywny jak pryzma ruskich onuc nie pranych od dwóch lat !