Zamknij

Rolnicy z Pomorza mogą starać się o dotacje na odnawialne źródła energii

12:37, 05.10.2021 | mat.pras./ oprac. M.Dz.
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

5,5 mln zł – tyle wynosi budżet programu Agroenergia w województwie pomorskim. W jego ramach rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Przedsięwzięcie realizuje WFOŚiGW w Gdańsku. 

W ramach Agroenergii rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Dodatkowe wsparcie przysługuje na utworzenie instalacji hybrydowej: fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła. Dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych zadania. Maksymalna kwota dofinansowania to 25 000 zł.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że pomorscy rolnicy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii. O 20% wzrosło zainteresowanie OZE w ostatnich latach - trwa prawdziwy boom inwestycyjny.

Zapotrzebowanie na ciepło i energię w gospodarstwach rolnych jest bardzo duże. A odnawialne źródła energii pozwalają zmniejszyć koszty zużycia energii. Nic dziwnego zatem, że rolnicy coraz chętniej w nie inwestują. Są szansą na poprawę finansów mieszkańców wsi, ale także stanu środowiska. Dzięki nim zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacje OZE wraz z magazynem energii zabezpieczają rolników przed przerwami w dostawie prądu, spadkami napięcia, gwarantują też odpowiednią jakość prądu – tłumaczy Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

fot. nadesłane

Okazuje się, że zainteresowanie programem Agroenergia na Pomorzu jest bardzo duże. 

- Od kilku tygodni mamy wiele telefonów, emaili, zapytań w sprawie programu Agroenergia. Na Portalu Beneficjenta dostępny jest formularz wniosku o dofinansowanie. Trzeba go pobrać, wypełnić i przesłać do nas. Wniosek należy złożyć zarówno elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta, jak i przesłać do nas pocztą wersję papierową lub poprzez platformę ePUAP. Należy  pamiętać, że przedsięwzięcie nie może zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku do WFOŚiGW w Gdańsku. Ważne jest także to, że dofinansowania nie można otrzymać na zadanie polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji – wyjaśnia Kamila Kujawska, koordynator programu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nabór wniosków potrwa do wyczerpania budżetu. Środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W czwartek 7 października WFOŚiGW w Gdańsku organizuje spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych programem Agroenergia. Obowiązują zapisy. Specjalny formularz dostępny jest na stronie www.wfos.gdansk.pl 

Szczegóły programu Agroenergia zamieszczone zostały na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku: www.wfos.gdansk.pl/konkursy/agroenergia.

(mat.pras./ oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%