Zamknij

Weekend w Kościerzynie. Odkrywamy turystyczne atrakcje kaszubskiego miasteczka

Artykuł promocyjny + 11:43, 29.11.2023 Aktualizacja: 11:43, 29.11.2023

Kościerzyna to niewielkie miasto położone na malowniczych Kaszubach. To miejsce idealne na krótki, weekendowy wypad poza dom dla wszystkich mieszkańców regionu, którzy nie mają czasu ani funduszy na dalsze podróże. Jego zasoby turystyczne skutecznie udowadniają, że aby w przyjemny i urozmaicony sposób spędzić wolny czas, wcale nie trzeba planować i organizować dalekich wyjazdów – w naszym regionie także nie brakuje bowiem wartych zobaczenia na własne oczy miejsc, do których bez wątpienia zalicza się kaszubska Kościerzyna. Sprawdźmy, co ciekawego miasteczko przygotowało dla swoich gości! 

Dlaczego warto zagościć w Kościerzynie i spędzić tu cały weekend? 

Kościerzyna to miasteczko dobrze znane większości stałych mieszkańców Kaszub. Jest to główne miasto powiatu kościerskiego i 15. pod względem liczby ludności miasto w całym województwie pomorskim. Pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, miejsce to skrywa w sobie całkiem sporo atrakcji, dla których zobaczenia co roku odwiedzają je liczni turyści. Obierając właśnie ją za cel swojego weekendowego pobytu poza domem, nie zawiedzie się żaden, nastawiony na przyjemne przeżycia turysta.  

Specjalnie z myślą o wszystkich przyjezdnych, zarówno tych przybywających na Kaszuby z daleka, jak i samych mieszkańcach regionu, Kościerzyna przygotowała rozbudowaną infrastrukturą turystyczną.  Tworzą ją liczne obiekty noclegowe, z których aktualną ofertą można zapoznać się na stronie https://www.nocowanie.pl/,  punkty małej i dużej gastronomii, a także sporo atrakcji o zróżnicowanym charakterze, z których najważniejsze wymienimy poniżej.  

Zwiedzanie Kościerzyny. Co zobaczyć w samym sercu miasta? 

Każde kaszubskie miasteczko posiada swój rynek, który stanowi główny punkt na jego mapie. Nie inaczej jest w przypadku Kościerzyny, której centralny punkt prezentuje się niezwykle malowniczo i ciekawie. Jego układ urbanistyczny pochodzi z XIV w., lecz istniejące do dziś kamieniczki powstały później – na przełomie XVIII i XIX w. W ratuszu mieści się Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej, do których warto wstąpić, jeśli interesuje nas historia regionu i związane z nią ciekawostki. 

Doskonałym zwieńczeniem wizyty w tym klimatycznym, spokojnym kaszubskim miasteczku może być odwiedzenie najstarszego kościoła w mieście, którym jest kościół farny Św. Trójcy. Według historyków, początki jego istnienia sięgają roku 1210. Kościół jest zbudowany z czerwonej cegły, a jego wnętrza utrzymane w pełnym przepychu, barokowym stylu. Jednym z najcenniejszych jego zasobów jest cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, który słynie z licznych łask.   

Kościerzyna pomiędzy historią a legendą 

Kolejnym wartym odwiedzenia muzeum w Kościerzynie jest Muzeum Kolejnictwa. Jest to doskonała atrakcja dla turystów w każdym wieku – coś dla siebie znajdą tu zarówno dzieci i młodzież, jak i ich dorośli opiekunowie. Muzeum to skansen na świeżym powietrzu, w którym możemy podziwiać zabytkowe pociągi i lokomotywy. Ciekawym miejscem jest parowozownia, która mieści się w zamkniętym pomieszczeniu i skrywa w sobie pokaźną ekspozycję starych wagonów i lokomotyw. Do niektórych z nich można wejść i poczuć się niczym motorniczy z dawnych czasów! 

Podczas zwiedzania Kościerzyny warto wziąć udział w… miejskiej grze. Nosi ona nazwę Stegny Stolemów i nawiązuje wprost do postaci legendarnych stolemów, czyli kaszubskich olbrzymów. To doskonała propozycja na urozmaicenie sobie zwiedzania miasta, a także możliwość odkrycia kolejnych, fascynujących miejsc na jego mapie. Zadanie polega bowiem na szukaniu postaci stolemów, które są rozmieszczone w różnych punktach w mieście. Zdradzamy, że ostatni stolem ukrywa się w Muzeum Kolejnictwa, a za jego odnalezienie przysługuje nagroda! 

Na tym zwiedzanie Kościerzyny jeszcze się nie kończy. Spacerując po miejskim rynku i wypatrując kolejnych kaszubskich olbrzymów, z pewnością natkniemy się także na Pomnik Remusa. Znajduje się on w pobliżu fontanny i przestawia słynnego bohatera kaszubskiej epopei. To legendarny kaszubski wędrowiec, bohater niezwykłej powieści pióra Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i przygody Remusa”. Została ona opublikowana w 1938 r., a obecnie jest uznawana za najwybitniejsze dzieło napisane w języku kaszubskim. Turyści, który nie mówią po kaszubsku, z jej treścią mogą zapoznać się w języku polskim – dzieło zostało bowiem przetłumaczone przez Lecha Bądkowskiego, a jego lektura może okazać się wspaniałym urozmaiceniem weekendowego pobytu w Kościerzynie.  

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%