Życzymy wszystkim zdrowych Świąt, ale choroba nie wybiera. Warto pamiętać, że w dni świąteczne można skorzystać z pomocy lekarzy rodzinnych. Pomorski NFZ przypomina czym jest czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna.
Gdy poczujesz się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt, gdy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług placówki, która ma podpisaną z NFZ umowę na nocnąi świąteczną opiekę zdrowotną.
Funkcjonują one od godziny 18.00 do godziny 8.00 następnego dnia w dni powszednie oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Wizyt w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie trzeba rezerwować, nie potrzebne jest też skierowanie. Nie obowiązuje również rejonizacja.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach tej opieki dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych w miejscu zamieszkania lub pobytu. Podobnych świadczeń udzielają tam również pielęgniarki.
Pomorski NFZ przypomina, że z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia; w sytuacji istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, w przypadkach gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia oraz przy zaostrzeniu dolegliwości choroby przewlekłej, a także w przypadkach infekcji dróg oddechowych połączonych z wysoką gorączką, bólów brzucha nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych, jak również biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
Podczas wizyty w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oprócz porady lekarskiej można skorzystać z zabiegów pielęgniarskich, jak choćby zastrzyków; otrzymać zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne, a także e-recepty na potrzebne leki.
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie wystawiają natomiast recept na stałe lekiw związku z chorobą przewlekłą oraz zaświadczeń o stanie zdrowia.
W województwie pomorskim ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w 32 placówkach medycznych. Wykaz placówek dostępny jest na stronie Pomorskiego NFZ TUTAJ.
Pomoc stomatologiczną można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i w święta. Adresy placówek, w których można uzyskać pomoc doraźną i stomatologiczną dostępne są na stronie Pomorskiego NFZ TUTAJ.
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.
Do dyspozycji pacjentów pozostają również konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy przez rzez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt, pod numerem infolinii 800 190 590 bezpłatnie udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat pomocy medycznej w czasie świąt.
Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz