Województwo pomorskie po raz kolejny zostało wyróżnione przez Financial Times w prestiżowym rankingu fDi European Cities and Regions of the Future 2025. Pomorze zajęło 3. miejsce w kategorii strategii przyciągania inwestycji zagranicznych.
W celu opracowania rankingu fDi Intelligence, specjalny oddział Financial Times, zebrał dane o 89 miastach i regionach europejskich. Następnie sklasyfikował je pod względem potencjału gospodarczego, kapitału ludzkiego i jakości życia.
Jak podkreślają władze samorządowe woj. pomorskiego - wysoka lokata Pomorza w kategorii strategii przyciągania inwestycji zagranicznych cieszy tym bardziej, że stanowi poprawę w stosunku do lat ubiegłych. Oznacza to, że budowana przez lata pozycja regionu pozostaje odporna na zawirowania gospodarcze i geopolityczne.
- Województwo Pomorskie klasyfikowane jest w rankingu fDi Intelligence od lat. To, że udało nam się stanąć na podium, świadczy o słuszności strategii i standardów, które sobie wyznaczyliśmy. Utworzona 14 lat temu inicjatywa Invest in Pomerania, działająca w strukturze Agencji Rozwoju Pomorza, doskonale łączy interes publiczny z prywatnym, tworząc miejsca pracy dla mieszkańców Pomorza, także tych nowoprzybyłych - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Invest in Pomerania to regionalna inicjatywa partnerska o charakterze non-profit, która łączy siły kluczowych instytucji odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy Pomorza. Koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, inicjatywa ta zrzesza szereg partnerów, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, liczne miasta regionu (takie jak Gdańsk, Gdynia, Słupsk), powiaty, gminy, specjalne strefy ekonomiczne oraz agencje rozwoju.
Wspólnym celem tej współpracy jest kompleksowe wspieranie zagranicznych inwestorów na każdym etapie procesu inwestycyjnego, działając jako "jedno okienko" i oferując bezpłatne usługi, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu i stymulowanie jego rozwoju gospodarczego.
Od momentu powstania w 2011 roku Invest in Pomerania pozyskała ponad 200 projektów inwestycyjnych, w ramach których inwestorzy zadeklarowali stworzenie ponad 25 000 miejsc pracy. W tym czasie zorganizowano ponad 500 wizyt dla zagranicznych inwestorów i obsłużono ok. 1600 zapytań inwestorów.
Dzięki działaniom Invest in Pomerania w regionie rozwinęły swoją działalność globalne marki takie jak Arrow, Swarovski, Capgemini, Nike, State Street, EPAM, Bayer, PWC, Sii, Thyssenkrupp, Siemens Gamesa, czy AQ Wiring. Zagraniczni inwestorzy często wskazują wysoko wykwalifikowaną kadrę jako kluczowy atut Pomorza, do którego co roku przyjeżdża coraz więcej młodych talentów.
- Kiedy zaczynaliśmy naszą misję, inwestorów interesowały ceny powierzchni biurowej, siatka połączeń międzynarodowych czy średnie zarobki w poszczególnych branżach. Teraz pierwsze pytanie dotyczy dostępności talentów - i w tym tkwi siła Pomorza. Obok świetnie wykształconych, wchodzących na rynek pracy absolwentów, mamy również wielu pracowników doświadczonych, migrujących pomiędzy projektami i firmami - komentuje Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania.
W całym województwie studiuje ponad 90 000 osób, a w roku akademickim 2023/24 uczelnie ukończyło ponad 20 000 absolwentów. Dodatkowo na potencjał biznesowy Pomorza wpływa dodatnie saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych na pobyt stały. W 2023 roku, w przeliczeniu na 1000 ludności wyniosło ono 2,0, co było drugim najlepszym wynikiem w kraju.
- W grudniu 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie pomorskim wyniosło 8 874,47 zł , co oznaczało wzrost o 8,8% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Ten wzrost jest efektem intensywnego rozwoju regionu oraz działalności globalnych firm, które zatrudniają absolwentów lokalnych uczelni, wspierając tym samym dynamikę PKB województwa. Przekłada się to również na wysoki wskaźnik zatrudnienia w Pomorskim, gdzie 58,6% mieszkańców pracuje i jest to druga, po województwie mazowieckim wielkość. Jednocześnie wysoka konkurencyjność Trójmiasta sprawiła, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec minionego roku utrzymała się na niskim poziomie 2,4% - dodaje Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Na szczycie rankingu FDI w kategorii przyciągania inwestycji zagranicznych wśród regionów średniej wielkości (1,4-4 mln mieszkańców) znalazły się Irlandia Północna i kanton Zurychu. Warto zaznaczyć, że miejsce Pomorza na podium jest wynikiem o dwie pozycje lepszym, niż w roku ubiegłym. Dalsze lokaty zajęły m.in. West Yorkshire i Toskania.
Poza wyróżnieniem strategii inwestycyjnej, Pomorze zostało sklasyfikowane na 8. miejscu pod względem przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz