Zamknij

Region. UCK w pilotażowym programie leczenia stopy cukrzycowej

18:37, 21.02.2025 Aktualizacja: 18:51, 21.02.2025
Skomentuj fot.kolaż.oprac.W.D. fot.kolaż.oprac.W.D.

Pilotażowy program leczenia stopy cukrzycowej, który pomaga osobom zmagającym się z poważnymi powikłaniami cukrzycy, został przedłużony o kolejny rok. Zmiana weszła w życie w styczniu, a do projektu dołączyło pięć nowych ośrodków. Wśród nich znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Programem pilotażowym w UCK zostanie objętych 35 pacjentów, którzy ukończyli 18 rok życia - informuje pomorski NFZ. 

Kwalifikacja pacjentów do programu prowadzona będzie do końca lipca tego roku. Łączna kwota umowy z UCK wyniesie do końca tego roku blisko 850 tysięcy złotych.

Szacuje się, że stopa cukrzycowa występuje u 10 do 15 procent osób chorych na cukrzycę. Jest to powikłanie bardzo trudne do leczenia, a w zaawansowanych przypadkach zespół stopy cukrzycowej może prowadzić do amputacji kończyny.

Co obejmuje pilotaż stopy cukrzycowej?

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego pilotażowego programu leczenia stopy cukrzycowej, przyniosła istotne zmiany. Pacjenci zakwalifikowani do programu, będą teraz leczeni w ramach współpracy dwóch oddziałów: chorób wewnętrznych i chirurgii. Dzięki temu otrzymają kompleksową opiekę obejmującą zarówno zabiegi chirurgiczne, jak i kontrolę procesu gojenia po operacji.

W zespole medycznym znajdą się specjaliści z obu tych dziedzin, co zapewnia bardziej skuteczne i całościowe podejście do leczenia. Do zadań ośrodków pilotażowych należy też opracowywanie, aktualizowanie i wdrażanie wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia pacjentów. Muszą one również stworzyć indywidualne plany leczenia dla każdego pacjenta.

Proces leczenia ma być bardzo precyzyjnie dokumentowany. Dodatkowo ośrodki zobowiązane są sporządzać sprawozdania okresowe oraz raporty z postępów w realizacji programu.

Chorzy z cukrzycą na Pomorzu

Jak informuje, Monika Kierat, rzeczniczka prasowa pomorskiego NFZ, w naszym regionie w ubiegłym roku na cukrzycę leczono 123,2 tys. pacjentów, rok wcześniej było ich 120,8 tys. Łączna wartość udzielonych w ubiegłym roku świadczeń wyniosła blisko 36,5 mln zł. Najczęściej na cukrzycę chorują osoby w wieku powyżej 65 lat (w 2024 roku było ich ponad 80 tysięcy) oraz osoby z przedziału wiekowego 40-64 lat, których w ubiegłym roku było ponad 36 tysięcy.

(NFZ/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

gooscgoosc

6 1

Wow, milionowa aglomeracja i aż 35 miejsc, mają rozmach.

19:03, 21.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jan TrepczykJan Trepczyk

5 3

A to nie lepiej przestać jeść chleb, bułki, ciastka, wszelkie węglowodany, pić piwo i przejść na dietę keto? Zamiast walczyć z problemami które samemu się stworzyło.

20:24, 21.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pacjenttttpacjentttt

5 0

Co to jest za leczenie szpitale zadłużone w miliony a nawet brak lekarstw w szpitalach.

21:17, 21.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomasz DorniakTomasz Dorniak

3 2

Mam cukier rano około 400, w ciągu dnia do 600 i nie mam cukrzycy, bo to nie zależy od poziomu. Moja metoda zapobiega powikłaniom, polecam filmy i pozdrawiam.
P.S. Jak chirurgia się do tego włączy, to obetną wszystkim nogi, bo za to jest kasa :)

23:25, 21.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%